Laurell K. Hamiltonová: Pohlazení soumraku

Faeská princezna Meredith NicEssusová utekla z Říše kouzel, protože věděla, že nepřežije další pokus o vraždu. V Kalifornii žije pod identitou obyčejné Meredith Gentryové, ale všichni už vědí, kým ve skutečnosti je. Pracuje pro soukromou detektivní kancelář, která se specializuje na nadpřirozené případy.

Hamilton_Pohlazeni_soumrakuKrálovna ustanovila dva přímé následníky o Temný trůn – Merry a jejího bratrance Cela. Usedne na něj ten, kdo jako první počne dítě. A že se princezna snaží, o tom není pochyb. Motivací pro ni nejsou pouze krásní muži v její posteli, nýbrž vědomí toho, že pokud neuspěje, ocitnou se v ohrožení životy jejích blízkých. Merry se snaží získat respekt sidhe, protože jinak nebude ničím víc než pouhou loutkou. Začít může rovnou u poslední klientky, mocné sidhe, která Merry sdělí tajemství, jež může rozpoutat válku.

Jsem přece princezna, nemělo by to snad znamenat, že nemusím pracovat? Jak se zdá, tak ne. Ale já jsem kouzelná princezna, nemělo by se zlato zčistajasna objevit, jakmile na něj pomyslím? Kéž by. (s. 17)

Pro veřejnost Merry vystoupila z utajení, aby si našla urozeného manžela. U dvora je tradicí, že se s potencionálním druhem spí, a tak si hrdinka užívá hned s několika muži. V mnohém se podobá Anitě Blakeové, drsné lovkyni upírů, a to od smýšlení až po jednání. „Vychovali mě tak, abych si uvědomovala, že vládce nikdy nechce po svých lidech to, co by nebyl ochoten udělat sám.“ (s. 271)

Laurell K. Hamiltonová rozebírá osudy vícero postav, mezi něž patří například Rhys, jež byl kdysi uctíván jako bůh smrti a na místech činu hýří dobrou náladou. Doyle, přezdívaný Temnota, patří k nejlepším sidheským válečníkům a je velitelem královniných strážců. Galenovi ukously mužství krutěnky, polofae, a zlá magie zabraňuje, aby mu dorostlo. Dva tisíce let starý goblin Kitto vypadá jako přerostlá panenka. Kvůli svému vzhledu patří k obětem své rasy, a tak přirozeně tíhne k ženě, jež se stará o jeho potřeby. Pak tu máme Frosta, jehož Merry miluje, ale pokud s ním nepočne dítě, nebude si ho moci vzít.

Temná fantasy je vyprávěna v první osobě z pohledu Meredith. Děj se odehrává v Los Angeles a volně navazuje na Polibek stínů. Lidé o existenci nadpřirozených bytostí vědí – někteří se jejich společnosti straní a další ji vyhledávají. Americká autorka ve stručnosti připomíná předchozí události a nenásilnou formou vysvětluje další faeské a sidheské záležitosti. Charaktery propracovala od gest a zvyků až po poutavou minulost hrdinů. Okolí popisuje barvitě a bytosti včetně jejich schopností pestře. Nezapomíná ani na zbarvení hlasu nebo vůni vzduchu. Atmosféra se mění rychlostí blesku od přátelského ovzduší k temnému, násilnému nebo romantickému.

Druhý díl série Meredith Gentryová pod názvem Pohlazení soumraku spadá do žánru erotických paranormálních romancí a hrdinka si užívá spoustu nespoutaného sexu (však se také snaží počít potomka a bez toho to nejde). Čtivý příběh ubíhá svižně a vykazuje prvky detektivky i hororu, ale především se soustředí na mocenské hry a intriky. Mytologie se prolíná s fantazií tak dokonale, že je těžké odlišit mýty od autorčiny představivosti. Při vyjednávání podmínek s krutěnkami si čtenář užije politických machinací, diplomacie, vyhrožování a lichocení, ale totéž platí o jednání s kterýmkoliv sidhe. Neustálý přísun napětí a dějových zvratů udržuje čtenářovu pozornost, stejně jako černý humor a emoce.

Pokud se vám líbil první díl, druhý rozhodně nezklame. Než jsem se nadála, hltala jsem poslední stránky a užívala si velkolepého finále. Už teď se nemůžu dočkat, až si budu moct přečíst další pokračování.

Ukázka

Vydal: Epocha; 2013

Koupit knihu