Charlaine Harris: Tajemství ze záhrobí

Závěrečný příběh o Harper Connellyové, dívce, jež po zásahu bleskem dokáže vycítit mrtvé a vidí poslední okamžiky jejich životů, odhalí kostlivce ve skříni její rodiny.

Harris_Tajemstvi_zahrobi

 

Harper otřásl případ chlapů unesených v městě Doraville, proto se rozhodla trochu si od své práce odpočinout a po dlouhé době navštívit své mladší sestry, jež vychovávají příbuzní. Při cestě za děvčaty se ovšem zastaví na ranči, jehož majitelka požádala o zjištění příčiny smrti svého dědečka. Harper přitom náhodou zjistí, že dědečkova ošetřovatelka zemřela při komplikovaném porodu dítěte, jehož otcem by mohl být právě zesnulý muž. Pokud by se to dokázalo, dítě by mělo na ranč a majetek rodiny dědický nárok. Začíná pátrání, do něhož se zaplétá stále více lidí. Harper tak není dopřán kýžený klid, jelikož to vře jak v jejím profesním, tak rodinném životě. Když je Tolliver postřelen a Harper smrti jen těsně unikne, je zřejmé, že mladý pár čelí nebezpečnému protivníkovi.

Harper si s Tolliverem konečně přiznali své city a fungují jako pár. Harper je ovšem na svém bratrovi stále až absurdně závislá, a zatímco se Tolliver zotavuje ze zranění, jen těžko bez něj funguje. Nejspíš i proto přispěchá hlavní hrdince na pomoc soukromá vyšetřovatelka, která pomáhá Harper dávat dohromady kousky skládaček. Samotný závěr tak působí, jako by před hlavní hrdinku řešení padala sama od sebe.

Charlaine Harris ve čtvrtém a posledním dílu o Harper Connellyové stejně jako v předchozích dílech této série vsadila na inteligentní humor, břitké dialogy, uvěřitelně představené postavy a postupně gradované vyvrcholení příběhu, v němž na rozdíl od třetího dílu série nenarazíme na žádné akční sekvence. Tajemství ze záhrobí stojí na pomalém vyšetřování, výsleších, pátrání a úvahách.

První polovina románu je velice úzce zaměřená na rodinu, čtenář tak má příležitost více poznat Harpeřiny sestry i příbuzné, ať už strýce a tetu, Tolliverova bratra Marka nebo otce Matthewa, který se právě vrátil z vězení a chce obnovit vztahy se svými syny. Harper a Tolliver se musejí postavit předsudkům, které jejich příbuzní mají vůči jejich vztahu, jenž v průběhu předchozího dílu přerostl do intimnější podoby. A také se otevírá téma únosu Harpeřiny sestry Cameron, jež zmizela před osmi lety. Druhá polovina románu pak představuje samotné vyšetřování případu, aby se s každou stránkou příběh stále více zamotával a stavěl před hrdiny další překážky, dokud nevygraduje v sice trochu zbrklý, ale velmi překvapivý závěr, v němž se obě linie příběhu propletou. Tajemství ze záhrobí je díl, který dokazuje, že ať se snažíte jakkoli, stačí jedna malá náhoda a váš kostlivec vyleze ze skříně a zlomí vám vaz.

Série o Harper Connellyové nabízí oddechové detektivky s lehce nadpřirozeným prvkem, který je sice příčinou zápletek jednotlivých dílů série, nicméně jinak stojí stranou a ústředním tématem je vyšetřování případů. Osobně je mi trochu líto, že série o Harper nemá více dílů, protože jsem si hrdinku oblíbila. Charlaine Harris v této sérii nabídla zajímavý koncept nadpřirozené schopnosti. Na druhou stranu závěr čtvrtého románu odhalil všechna tajemství a je tedy otázkou, zda by případná pokračování nebyla jen nastavovanou kaší.

Čtenářům série, kteří si Harper oblíbili, se tak nabízí možnost si příběhy o této sympatické hrdince připomenout alespoň v komiksové podobě.

 

Vydal Baronet, 2013
Koupit knihu