Maria V. Snyder: Poison study

Volba: Rychlá smrt… nebo pomalá otrava.
Není těžké zjistit, kdo je nepřítel.  Je těžké zjistit, komu se dá věřit.
Yelena se dopustila vraždy a za trest má být oběšena na šibenici. Po nekonečných měsících v žaláři přišel čas na výkon trestu, ale Yelena dostane nečekanou nabídku. Může viset nebo se stát ochutnavačkou pokrmů Commandera (Velitele) Ambrosia, vládce Ixie. Yeleně se nechce zemřít, a proto nabídku nebezpečného povolání příjme.  Aby se Yelena stala ochutnavačkou, tak musí nejdřív přežít výcvik…a intriky generála Brazella, jehož synovi podřízla krk.   

Poison_StudyYelena vyrostla v sirotčinci generála Brazella v MD-5 (označení konkrétního vojenského správního území), kde se jí dostalo velmi dobrého vzdělání na místní poměry. Když dosáhla šestnácti let, tak na základě svých studijních výsledků dostala za úkol pomáhat Brazellovu synovi v důležitých experimentech. O tři roky později už víc než dvanáct měsíců hnije v Commanderově vězení za vraždu Brazellova syna. Zrazené, ztracené roky. Než přišla nová naděje na život okořeněná příchutí jedu, který ji bolestivě zabije, pokud každý den od Valeka, šéfa Commanderovy osobní stráže, nedostane protijed. Yelena se snaží přizpůsobit novému životu. Nefňuká a nestěžuje si na nepřízeň osudu, ale snaží se s ním poprat, jak nejlépe dovede. Inteligentní, praktická, občas troufalá, přidrzlá a pohybově nadaná. Touží po přátelích a neodváží se doufat v lásku.

Yelena je hlavní postavou příběhu z doby, která se podobá renesančnímu středověku s příměsí magie. Místo jejího úhlavního nepřítele obsadil generál Brazell a jeho spojenci, kteří mají ovšem i jiné cíle, než se zbavit provinilé ochutnavačky. Nejvíce charismatickou postavou je dozajista Yelenin učitel v oblasti jedů, hlava Commanderovy osobní bezpečnosti, zvěd i profesionální nájemný zabiják, Valek. Černovlasý, modrooký muž, který dokáže ocenit Yeleniny schopnosti stejně snadno, jako dokáže rozhodnout o její smrti. Naprosto loajální k Ambrosiovi. Commander skrývá jedno velmi šokující tajemství, což je jeden z důvodů, proč tolik nemá rád čaroděje.

Teritorium Ixie čítá osm vojenských území a sousedí se Sitií, kde je magie velmi ceněna. Commander Ambrosius se dostal k moci převratem, při kterém mu zdatně pomohly Valekovy schopnosti nájemného vraha. Monarchii nahradil vojenský stát, ve kterém všichni musí pracovat a nosit uniformy. Ke zkorumpovanému královském dvoru patřili i mágové, a proto byli vyhnáni do Sitie nebo zabiti.

Poison study patří do žánru fantasy. Hrdinové směle využívají středověké vybavení a magii. Yeleně je devatenáct a svým věkem se pohybuje na hranici, která může přitáhnout i mladší čtenářky. Starší dokáže oslovit svou odvahou, houževnatostí a umíněností. Posion study nemá žádnou přeslazenou romantickou linku. Záblesk citu zvaného láska se tam objeví, ale okolnosti Yeleninu osobnímu životu nesvědčí. Příběh neurazí ani mužské čtenáře.

Poison study je první díl z prozatímní trilogie, neboť Maria V. Snyder na svých webových stránkách prohlásila, že má smlouvu na další tři Yeleniny příběhy. Je velká škoda, že napínavý příběh se sympatickou hrdinkou, která není žádná superúžasná středoškolská pipka nevychází u nás. Určitě by si našel řadu čtenářek, které budou toužit zjistit, jak se Yelene vypořádá s nástrahami nepřátel  a zda samy  podlehnou kouzlu Valekovy osobnosti.

První vydání: Luna; 2005
Ke koupi: bookdepository.com