Petra Neomillnerová: Rudovlasá – Cesta čarodějky

Čekání na třetí díl Písní čarodějky si můžeme zpestřit novou povídkovou knihou se starými známými Moire a Desmondem. Pokud jste se ještě s touto dvojicí nesetkali, nevadí, protože tady se podíváme jak na jejich začátky, tak na to, co se stalo mezi Nakaženými a Honem na lišku.

Ve sbírce Rudovlasá jsme svědky toho, jak se čarodějnice Moire proměňuje z bezstarostné ženy v představenou Bratrstva čarodějů a jak tyto změny ovlivňují její osobní život. Moire sice nikdy nebyla milá dívka, ale ze začátku cesty byla lehkovážná a dobromyslná. Cesta na vrchol ji však mění v tvrdou válečnici, která nejde pro ránu daleko. I sama sobě musí přiznat, že rozdávat rány ji vlastně těší, i když je vším tím rozhodováním a statostmi unavená.

Desmond, druh, kumpán, přítel a souložník Moire, se mění stejně jako ona sama. Jeho proměna je však jiná. Z mladého a silného čaroděje se stává stín úspěšnější ženy, který jen s obtížemi přijímá, co se z Moire stalo, ale sám není dost silný, aby převzal místo „muže v domě“.

Tyto změny se projevují i ve vztahu ústřední dvojice, prvotní zamilovanost se mění v šeď běžného života, protože si na sebe zvykli, mají se rádi, ale ani jeden už se nesnaží toho druhé pochopit, a tak vznikají rozpory. Dvojice se hádá i kvůli rozdílnému pohledu na svět. Desmond by si svět nejradši užíval v poklidu domova, Moire zase dává přednost vzrušení a velení. Moire už nechce být slabá a zažít pocit bezmoci. Ten však po jejím boku dost často zažívá Desmond. Tak se přou a hašteří, ale stejně spolu zůstavájí, protože známé teplo toho druhého stále hřeje, i když jen jako dohasínající oheň, a ne jako žár.

První povídka U každého dubu začíná milostným dobrodružstvím a pokračuje vyhnanstvím Moire z hlavního města kamsi na vesnici. Samotné vyhnanství by nebylo tak zlé, kdyby nevypukly neštovice. Nezbedná mladá čarodějka tak rychle dospívá pod tlakem okolností a zradou představených.

Moire stále pobývá v Grabsteinu, teď už spíš z uražené ješitnosti než z nařízení představených. Na Grabstein se žene velká voda a Moire zachraňuje, co může, každé dítě, psa i dobytek. V povídce Hněv řeky se také setká s Desmondem, který koná inspekční cestu po odlehlých krajích.

V Času, kdy klasy dozrávají se Moire s Desmondem vrátila do hlavního města. Jenže prodávat mastičky a afrodisiaka ji netěší a mnohem radši pomáhá v Dolním městě chudině a hrdlořezům. Sešívá rány, hojí zlomeniny a dělá potraty. Nejen chudina potřebuje občas zařídit potrat, nechtěné těhotenství se nevyhne ani královské rodině. Král špásoval se svou mladou švagrovou a neštěstí je na světě a kam se jinam obrátit než k Moire.

V povídce Vlastní krev hraje hlavní roli Desmond a jeho náctiletá dcera, která pubertální neshody s matkou řeší útěkem k sektě. Desmond se vydá dceru hledat, ale ukáže se, že sekta není jen hlouček pomatenců, ale stojí za nimi vlivný čaroděj.

V Lístku cesmíny přislíbila Moire věštění na svátek slunovratu. Zima zalézá pod kabát a Moire do sebe lije jednu skleničku za druhou a její věštby jsou přinejlepším zajímavé.

Desmond nesehnal peníze, a Moire proto bere případ vymítání, který by normálně rozhodně nevzala. Na místním hradě straší a občas se někomu stane podivná nehoda. Co dělal pradědeček hradního pána v mučírně a kdo je podivný muž s copem? To vám poví Poslední pytlák.

V povídce Kdo má viset, ten se neutopí si Desmond a Moire vyjeli na klidný výlet, ale kde přebývá Moire, tam není klid. Na ostrově se vylodili piráti a chtějí výkupné a hradní posádka má teprve dorazit. Moire se ujímá velení a snaží se udržet hrad a hradního pána na živu. Kdyby šlo jen o piráty, poradí si s tím Moire raz dva, ale protistrana má čaroděje, který Moire není nakloněn.

Desmond zkoumá podivné Věci z moře a Moire vnady místních námořníků. Zostudí mladého chlapce a málem ho připraví o živobytí, jenže on musí živit svou těhotnou sestru, jejíž muž zemřel. Moire má přece jen kousek srdce a rozhodne se mládenci pomoct. Brzy zjistí, že její případ úzce souvisí s Desmondovým artefaktem.

Petra Neomillnerová opět předvedla, že i bez zbytečných sáhodlouhých popisů se lze dostat do hloubky problému. Když vypráví o hnusu epidemie neštovic, tak je člověku úzko a má potřebu umýt si ruce, aby se náhodou nenakazil, a když vykresluje dubový háj a promlouvá skrz něj k Moire, čtenář hned slyší ševelit listí ve větru a na tváři cítí dotyk podzimního slunce. Všechny emoce hrdinů jsou reálné, a přestože je sbírka Rudovlasá o čarodějích, jsou nám bližší než většina hrdinů dnes tak oblíbených seriálů ze života.

Seznam povídek:
U každého dubu
Hněv řeky
Čas, kdy klasy dozrají
Vlastní krev
Lístek cesmíny
Poslední pytlák
Kdo má viset, ten se neutopí
Věci z moře

Vydala: Epocha; 2012

Koupit knihu