Tupíři (Vampires suck)

Co se stane, když si dvojice Aaron Seltzer a Jason Friedberg, jež dala vzniknout parodiím jako Děsnej doják, Velkej biják nebo To je Sparta!, vezme na paškál filmový a knižní fenomén posledních let, ságu Stmívání? Výsledkem může být místy nechutná fraška, za jakou se bezesporu dají považovat jejich výše zmíněné filmy, nebo také překvapivě povedená parodie s množstvím popkulturních odkazů. Tupíři se (naštěstí pro fanoušky i antifanoušky ságy Twilight) řadí do té druhé skupiny.

 

Ať jste příznivci série Twilight, její odpůrci nebo jde tento fenomén mimo vás, může vám být jasné, že jakmile cokoli, co nepatří do zlatého fondu světové kinematografie, zvedne vlnu masové hysterie a obdivu, někdo si z toho dřív nebo později legraci dělat začne. Vždyť si sága a především davové šílenství jí způsobené o zesměšňování a zparodování přímo říkají.

Becca se musí přestěhovat ke svému tátovi do věčně deštivého městečka Sporks. První den ve škole je, jak očekávala, strašný, přesto se Becca spřátelí s několika spolužáky, kteří jí ve školní jídelně ukážou rodinu Sullenových. Především Edward Sullen nedá Becce spát. Snaží se zjistit, co je Edward zač, a přitom se do něj zamiluje. Spolužák z dětství Jacob se zatím marně snaží vyznat Becce lásku, ta o něj však nestojí. Po nezdařilé oslavě u Sullenových Edward Beccu opustí a ta z toho šílí. Začne provádět nebezpečné věci, protože při nich mívá vidiny Edwardovy tváře, a sblíží se s Jacobem. Když má Edwardova sestra Iris vidinu, v níž se Becca zabije na motorce, Edward se rozhodne ukázat světu, což je pro mocný upíří rod Zoltariů důvod k jeho zabití.

Tvůrci počítají s tím, že potenciální diváci tohoto filmu mají nasledované Stmívání a Nový měsíc, a to důkladně, jelikož děj a filmové ztvárnění Tupírů první dva díly Twilightu bezostyšně kopíruje. Přetvořením a doplněním jednotlivých scén vytěžili tvůrci Tupírů z těchto filmů velmi povedené vtipy a gagy. Vtipům a zesměšnění nezůstanou ušetřeny nejen postavy původní ságy, ale ani samotná autorka knižní předlohy a režisérka prvního dílu filmové série. Zároveň ale tvůrci počítají s tím, že divák má přehled i v dalších filmech a seriálech, které zářily v době premiéry této parodie (Svítání, Alenka v říši divů, Gossip Girl, Jersey shore, Milý Johne, Pravá krev i starší, přesto stále nezapomenutelná Buffy ad.), na které je ve filmu mnoho odkazů i přímých zmínek. Tvůrci se také opřou do pár celebrit (Lady Gaga, Black Eyed Peas, Jonas Brothers, sestry Kardashianovy ad.) a Kanaďanů. Českým divákům ovšem některé odkazy a vtipy možná nepřijdou smešné, pokud nebudou znát kontext, na jaký se v parodii naráží. Určitě se ale vyplatí věnovat pozornost detailům, v nichž se ukrývá nejvíce vtipů (názvy playlistů v Becčině MP3, názvy knih ve scéně u okna, nápisy na domech v úvodní scéně, obrázek na opalovacím mléce blond zoltarijské upírky a zástupy dalších).

Tím nejlepším, co parodie Tupíři nabízí, je představitelka hlavní role Jenn Proske, jejíž herecký výkon naprosto vystihuje v předloze hrající Kristen Stewart, a to do nejmenších detailů (vlasy dávající si x-krát za ucho, nervózně trhavé pohyby a především nápadná fyzická podoba). Vyzdvihnout musím i český dabing, který se (zcela subjektivně hodnoceno) povedl rozhodně více než u ságy Stmívání.

Tatam jsou sice doby, kdy tvůrci Žhavými výstřely a Bláznivými střelami vzdávali parodovaným filmům hold a ukazovali tak spíš svou lásku k daným filmům, Tupíři nicméně jsou to lepší, co může žánr moderní parodie (čtěte parodie, která vybrané filmy zesměšňuje často lacinými až nechutnými vtípky) nabídnout, a to nejen proto, že do Stmívání je jednoduché si bodnout, je jednoduché se mu vysmát. Na rozdíl od svých sestřiček a brášků z volné série parodií od tohoto režisérského dua nabízejí Tupíři sice prvoplánový, nicméně zábavný humor bez nechutných scén (ačkoli tato režisérská dvojice si jednu lehce nechutnou scénu nemohla odpustit, nicméně o jejich oblíbený fekální humor se nejedná), popkulturní odkazy a až do absurdna přivedené scény jako okopírované z předloh.

Parodie na jakékoli téma existují nepoměrně lepší, ale existují i nepoměrně horší. Tupíři se drží na vahách hodnocení parodií někde uprostřed. Svojí inteligencí sice svůj předobraz nijak nepřevyšují, pokud si ale zachováte trochu nadhledu a budete ignorovat naprosté logické nesmysly (solárium v domě upírů apod.), pak vás tato parodie větší či menší měrou určitě pobaví.

 

 

 

PS: Tatáž autorská dvojice chystá parodii na dystopický fenomén roku 2012, Hunger games. Film ponese název Starving games, a pokud se autoři nevrátí k vlně fekálního humoru, kterým proslula jejich starší „díla“, pak se jejich nového počinu osobně nemůžu dočkat.