Kim Harrison: Pro hrst amuletů

Po dlouhém čekání na čtvrtý díl série o Rachel Morganové se čeští a potažmo slovenští čtenáři a přátelé rusovlasé čarodějky ze Cincinnati konečně dočkali. Vysoká laťka, kterou po prvních dvou pomalejších dílech nastavil akcí i emocemi nabitý třetí díl Nikdy nezemřít, se překonává hodně těžko, román Pro hrst amuletů na ni ovšem s přehledem dosáhl.

Rachel se už smířila s tím, že ji její přítel Nick opustil. Má lásku upíra Kistena, přátelství upírky Ivy a skřítka Jenkse a vcelku spokojený, i když poněkud rušný život. Pak se ovšem dozví, že Nick je držen na ostrově obývaném několika smečkami vlkodlaků, kteří z něj chtějí mučením dostat, kam ukryl starodávný artefakt, jenž jim ukradl. Rachel neváhá a spolu s Jenksem, kterého kouzlem proměnila z deseticentimetrového skřítka na téměř dvoumetrového štramáka, se vydává Nicka zachránit.

Otevírá se před námi další román z pera Kim Harrison, která si pro své čtenáře připravila nejen akcí nabitý děj, ale také pasáže velmi emocionální. Už na prvních stránkách jde naší rusovlásce o život a jí i čtenářům začíná být jasné, že bez ne hrsti, ale celé náruče amuletů nejen proti bolesti se ani na zbývajících stránkách neobejde.

Ve chvílích, kdy si čarodějka i její přátelé mohou oddychnout, že jim alespoň na pár minut není v patách banda rozzuřených vlkodlaků, si Rachel odpočine sice fyzicky, ale určitě ne psychicky. Od odchodu z IBA žije s upírkou, která má za sebou bolestnou a krvavou minulost, na kterou se snaží zapomenout. V tom jí pomáhá jen láska jejích přátel, což se odráží na vztahu, který mezi sebou Rachel a Ivy mají. Na čtenáře tak čekají velmi emotivní scény. Ta, v níž Rachel vyznává, co skutečně chce a co jí může dát jen Ivy, která už od začátku chtěla vztah se svou kamarádkou povýšit na intimnější úroveň, patří spolu s Ivyiným rozhovorem s Kistenem z posledních stránek k nejemocionálnějším scénám ze všech čtyř dosud vydaných dílů.

Román Pro hrst amuletů by se dal rozdělit na dvě části. Po souboji z prvních stránek se děj lehce uklidní. Cesta do Michiganu za Nickem plyne příjemným tempem, a ačkoli se čarodějka musí postavit ostrovu plnému vlkodlaků, což se bez létajících chlupů, krve i pachuti smrti neobejde, ta pravá akce na ni, a tedy i na čtenáře, čeká až v druhé polovině románu, kdy se naši přátelé snaží vymyslet, jak z téhle šlamastiky ven. Plány tak kombinují, kombinují, až je překombinují a vyvrcholení těchto plánů v plánech je už kvůli změnám převleků a záměn identit zmatečné a těžké na sledování.

Velkým plusem tohoto dílu je do lidské velikosti zvětšený Jenks, ve skřítčích letech už dědeček, v lidském měřítku ovšem osmnáctiletý fešácký mladík. Vtipný, flirtující, sexy a vysoký jen-a-pouze-kamarád do deště je přesně to, co dodává příběhu jiskru a co mi dosud v sérii chybělo. V předchozích dílech na mě Jenks působil arogantně a celkově jsem nechápala, proč na toho deseticentimetrového nafoukance nedají Rachel s Ivy dopustit. V tomto dílu mě velmi mile překvapil a doufám, že si po navrácení do své původní podoby tuto svou novou rošťáckou a příjemnou náturu uchová.

Je jisté, že v tomto pokračování příběhů o čarodějce ze Cincinnati na čtenáře čeká pořádná jízda (a nejen Kistenovou corvettou). Pro čtenáře, který od dobré urbanky očekává pořádnou dávku akce, vypjaté okamžiky, kouzla i scény plné emocí, je tento román jako stvořený.

Vydal: Fantom Print; 2012

Koupit knihu