Zajímavosti o Snu Ockerwee

Ve Spojených státech minulý měsíc vyšel v novém vydání upíří román Sen Ockerwee (Fevre Dream) George R. R. Martina a v souvislosti s tím se na webu Suvudu.com objevilo deset zajímavostí souvisejících s tímto hororovým příběhem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anotace:
Sen Ockerwee je fascinující upíří příběh zasazený do doby a prostředí,  které známe od Marka Twaina: na starou Mississippi, jejíž vody brázdí veliké  a hrdé kolesové parníky. Navíc to není jen mistrně vystavěný a napínavý  příběh o souboji se zlem, ale také dokonalá ukázka spisovatelské virtuozity. Martin tu téměř marnotratně do jediné knížky zasadil celou řadu postav, jako jsou kapitán Abner Marsh nebo Mrzout Billy Tipton: postav, na které se po dočtení knihy rozhodně nezapomíná. Putují po kalných a mlhami zahalených vodách Mississippi až do míst tak děsivých, že strach o život je tam tou nejmenší z jejich starostí…

Recenze knihy
Ukázka z knihy

Deset zajímavostí o Snu Ockerwee (Fevre Dream):

1) Kniha Sen Ockerwee nebyla rozebraná od svého prvního vydání v roce 1982. Což znamená 30 let upírského hororu na Mississippi.

2) Avatar Comics vydalo desetidílnou adaptaci Snu Ockerwee v roce 2010. Komiks napsal Daniel Abraham. V následujícím roce začal Abraham pracovat na komiksu Hra o trůny.

3) "Fevre" je francouzské slovo odkazující na někoho, kdo pracuje se železem, jako kovář. Ovšem v tomto případě je Fevre Dream hříčka na "fever dream": neklidné, surrealistické sny, kterými trpí nemocný člověk při horečce.

4) Opravdu existuje řeka Fevre, ale v současnosti se nazývá Galena. Teče v Illinois.

5) V roce 1857 skutečně byla ekonomická krize. Panika roku 1857 byla první velkou ekonomickou krizí v historii USA. Banky na pár dní zavřely, aby zabránily vystrašeným klientům vybrat všechny jejich peníze.

6) Upíři se ve Snu Ockerwee vyhýbají slunci, ale mýtus o tom, že upírům slunce ubližuje, není tak starý. Poprvé byl zmíněn v němém filmu Nosferatu z roku 1922. Upír hrabě Orlock se rozpadne, když je chycen na slunci. Nosferatu byl neoficiální adaptací románu Brama Stokera Drákula z roku 1897, v němž však titulní postava chodila ven dnem i nocí.

7) Vůdci upírů ve Snu Ockerwee jsou nazýváni "Pale Kings". Martin si tento termín vypůjčil z básně La Belle Dame Sans Merci od Johna Keata. Je to taky pěkně děsivý kousek.

8) Upíři na Mississippi nejsou nikterak vzdálená představa. To si aspoň obyvatelé Natchezu v 19. století mysleli. Starodávné nářadí lovců upírů nalezené v malém městečku u řeky bylo prodáno na aukci v roce 2008 za téměř 15 000 dolarů. Nebylo jediné svého druhu – podobné nářadí bylo nalezeno v Vicksburgu ve státě Mississippi a také v New Orleans.

9) Zatímco dnes se může panika z upírů zdát hloupá, naši předkové neznali věci, které dnes víme o bakteriích. Vypuknutí nákazy bylo občas sváděno na nadpřirozené důvody, jako byli démoni, duchové či upíři. Stejná města na Mississippi, která se bála upírů, trpěla také hrozivou nákazou žloutenky. Tato "horečka" nebyla sen: v roce 1878 zemřelo na nákazu v údolí Mississippi okolo 20 000 lidí.

10) Sen Ockerwee není jediný prokletý parník. V roce 1841 byl zasažen požárem parník Eyrie, kroužící po jezeře Eyrie. Všech 250 lidí na palubě zahynulo. Roky poté lidé hlásili, že viděli přízrak lodi.

Zdroj: suvudu.com