Tanja Heitmann: Noční záře

Od německé autorky Tanji Heitmann už jsme měli možnost si přečíst Zimní měsíc a Ranní červánky. Noční záře sice předchází Ranním červánkům, ale byla napsána o něco později. Kniha je rozdělena na dvě části – v té první se seznamujeme s Adamem, který se snaží zjistit informace o své minulosti. Druhá část knihy je víc romantická, napínavá a dramatická, a to zejména díky milostnému románku mezi Adamem a Esther.

Nadpozemský krásný Adam se probudí z bezvědomí v tmavé uličce a netuší, kdo je. V mysli slyší hlas, takže přirozeně dumá nad tím, jestli se nezbláznil. Protože disponuje nadlidskou silou, vynikajícími loveckými pudy a nadmíru citlivými smysly, záhy pochopí, že tu jde o něco víc. Adam potkává Etienna Carriéra – profesora literatury na Sorbonně, který se ujímá jeho výchovy a zasvěcuje ho do nesmrtelného života.

Adam přiletí do Los Angeles na požádání Rischky, s níž se seznámil krátce po proměně ještě v Paříži. Jako jeden z nejlepších lovců dostává zakázku, aby vypátral vraha krvavých obětních obřadů, čímž je ohrožena nenápadná existence démonů mezi lidmi. Tento psychopat je ovšem tím nejmenším problémem, který Adama postihne. Trápí ho nebezpečná přitažlivost vůči smrtelné Esther, což se pro změnu nelíbí Adamovu démonovi a vzpurně vyhrožuje jejím zabitím.

Adam s Esther okolo sebe krouží jako dva supi a snaží se nedat tomu druhému najevo své pocity. Adam je po dlouhé době opět přitahován k nějaké ženě a udělá cokoliv, aby ji získal. Esther cítí vůči Adamovi tajuplný magnetismus, ale má za sebou špatné zkušenosti s muži, takže se mu snaží ze všech sil odolat.

Hlavní hrdina zprvu bojuje o svou svobodu a vládu nad tělem s obdivuhodným zápalem, protože si připadá jako vězeň ve vlastním těle. Démon rád zabíjí čas tím, že Adama trápí a dokazuje mu svou dominanci. Postupné poddávání se instinktům a propojení člověka s démonem je popsáno barvitě a srozumitelně. Adam je inteligentní, temperamentní a chladnokrevný, když mu instinkt radí, aby usmrtil. Kdo nakonec vyhraje boj o kontrolu nad tělem? Dojde člověk s démonem ke kompromisu nebo se mezi nimi rozpoutá válka? Smíří se Adam s krvavou službou? Přijde na kloub vlastní historii? A bude se mu líbit to, co zjistí?

Noční záři napsala autorka Tanja Heitmann na žádost čtenářek a dala jim přesně to, po čem tolik touží – fascinující příběh o Adamovi. Pokud jste si kladli otázku, jaký Adam ve skutečnosti je, konečně máte šanci to zjistit. Noční záře nám naservíruje nejen to, jak Adam smýšlí, ale i cestu postupného vyvíjení jeho osobnosti.

Autorka vypráví příběh ve třetí osobě, využívá ironické i humorné komentáře, nadsázku i drama. Charakter postav velice pestře propracovala a popisy okolí střídá v dobře vyvážené míře s dialogy a myšlenkami. Styl psaní uzpůsobila době, do níž příběh zasadila, ale zároveň jej zmodernizovala pro současného čtenáře. První část se odehrává roku 1889 v Paříži a druhá o sedm desetiletí později v Los Angeles. Doba mezi těmito časovými úseky je stručně vylíčená, takže to vůbec nepůsobí jako rušivý prvek, ačkoliv je to poněkud nezvyklé. Čtenář má k dispozici pouze podstatná období ze života hlavního hrdiny.

Noční záře je fantasy román s poutavou zápletkou a nadpřirozenými bytostmi, jenž dokáže zaujmout široké čtenářské spektrum. Rychlý spád děje strhne čtenáře do emočního víru plného dobrodružství, záhad a objevování. Tajemná až ponurá atmosféra děje má hororový nádech, vykazuje prvky detektivky a romantiky a uvádí nás do světa různých druhů vábení, z nichž některá mohou být návyková.

Vydal: Deus; 2012