Lili St. Crow: Andělé noci

Šestnáctiletá Dru Andersonová nevede tak docela normální život. Její otec loví bytosti ze Skutečného světa, který je pro obyčejné lidi úplně neskutečný. V noci vylézají vlkodlaci, zombie, upíři a jiné bytosti, které škodí obyčejným lidem. Dru má po babičce trochu magické schopnosti, proto otci pomáhá stvůry hledat, a když je uvidí, upozorní ho na nebezpečí.

Jedné noci se však otec domů nevrátí, a když přijde následující noci, není v takovém stavu, jaký by se Dru líbil. Někdo ho proměnil v zombie a Dru nezbylo, než ho zabít ve vlastním obýváku. Dru tak zůstala na světě sama, maminka jí umřela, když jí bylo pět, a ani babička již není naživu. Naštěstí potká spolužáka Gravese, který žije sám v místním nákupním centru. Chce si udělat maturitu a vystudovat vysokou školu. Po setkání s Dru a vlkodlakem, který jí honí, mu ale nezbude, než se k Dru přidat. Společně začínají pátrat po tom, kdo je zodpovědný za smrt jejího otce.

Dru je plná rozporů. Na jednu stranu zabije svého otce, poté co se změnil v zombie, ale neustále opakuje, že je ještě malá holka a nemůže přece vymýšlet, jak přežije, když na to vždycky měla otce. Dru sice zná Skutečný svět, ale jak se ukazuje, nemá znalostí příliš mnoho a většinu důležitých věcí jí otec zatajil. Především otázka, co se s Dru děje a co je Dru vlastně zač, čtenáře pronásleduje celou knihu, na její zodpovězení si však musí počkat až na konec a na vysvětlení až do dalšího dílu.

Gravese nevyvázne ze setkání s vlkodlakem nezraněn, a hrozí mu tak přeměna v nebezpečného a zákeřného tvora, což zásadně změní jeho život. Dru se na jednu stranu bojí, že se promění, ale nechce přijít o jedinou spřízněnou duši, a tak vyčkává, co se stane. Gravese je jako dítě ulice zvyklý se o sebe postarat a setkání se Skutečným světem bere obdivuhodně klidně, i když někdy je toho na něj taky moc. Svůj zvyk starat se o sebe přenese i na Dru, která se tak může věnovat pátrání po stvůře, jež má na svědomí jejího otce.

Kniha je psaná v ich-formě z pohledu Dru. Lili St. Crow někdy až zbytečně realisticky popisuje problémy dospívajícího děvčete ve snaze nám hrdinku přiblížit, ale většinou je to spíše na škodu. Zvlášť když se nemůžu zbavit dojmu, že autorka se do pocitů náctileté slečny vžít příliš neumí.

Rozpory, které vidíme u Dru jako hlavní postavy, můžeme pozorovat v celé knize. Informace, kterých se nám dostává, se místy rozchází. Mnoho rozporů pochází od Dru samotné, jež nemá ve věcech příliš jasno a někdy má člověk pocit, že je prostě hloupá. V jednu chvíli nám říká, že ve filmech bývá použito dost věcí, které se dějí ve Skutečném světě, a pak to naprosto ignoruje a nebohého čtenáře tím přivádí k šílenství. Ke konci jsem musela knihu několikrát odložit, abych na Dru nekřičela: „Mysli“. Trochu matoucí je rozdělení na Skutečný a reálný svět. Málokdo si připouští, že náš svět je ten neSkutečný.

Kniha Andělé noci má možnost napravit si reputaci ve druhém díle. Pokud nám autorka více představí Skutečný svět a pokud nechá Dru trochu dospět, nebo jí najde někoho, kdo za ni bude rozhodovat, má příběh šanci stát se zajímavým a čtivým.

Vydal: BBart; 2012