Alice Moon: Krvavá romance – Polibek nesmrtelnosti

Americká autorka Alice Moon přišla na nápad napsat Krvavou romanci při jedné ze svých častých toulek po lesích. Příběh se odehrává v malém městečku Rapids – hlavní hrdinka trpí od smrti svého otce nočními můrami, její maminka se znovu zamilovala a kluk, o něhož jeví Sára zájem, se jí vyhýbá.

Do školy Canyon High nastupuje nový student Dustin, který Sáře převrátí život naruby. Sářina kamarádka May o všech mluví jenom v dobrém, ale o Dustinovi nemá valné mínění. Proč ho neustále očerňuje a snaží se ji odradit od snahy poznat ho blíž? Jaký ve skutečnosti nový student je? Může mu věřit, nebo by se od něj měla raději držet dál? Co před Sárou skrývá a proč je tak odtažitý a tajnůstkářský?

Dustin Redfield cítí, jak se kousek po kousku mění v necitelnou bytost. Potlačuje touhu po lidské krvi a snaží se uchovat zbytky lidskosti. Zabíjení zvěře se mu příčí, ale je to nezbytné, pokud chce dál existovat. Rád se stává jednou za čas dítětem noci a nechává se vést smysly. Je to jeden z mála okamžiků, které pociťuje jako privilegium, kdy svou odlišnost na chvíli vnímá jako dar, a ne prokletí. Jeho náklonnost k Sáře by se pro ni mohla stát neštěstím, takže se jí raději vyhýbá. To se ovšem lépe řekne, než udělá, protože je stále něco svádí dohromady.

Sedmnáctiletá studentka Sára Eastwoodová je temperamentní, ale od smrti svého tatínka je uzavřená a zdrženlivá. Je tomu už rok, co se s maminkou přestěhovaly z Chicaga do malého domku v Rapids. Osamělá dívka si k tělu jen tak někoho nepustí, takže nemá moc přátel. Ve škole ji berou jako milou a tichou holku, kterou je těžké někam zařadit. Sára se těší na okamžik, kdy zase uvidí uhrančivého Dustina, jenž je pro ni jedna velká záhada.

Sára pomalu poodkrývá roušku tajemství, jež Dustina obklopuje. Na závěr jí vyjeví pravdu o své osobě a ona se dozvídá jeho temné tajemství. Z otevřeného konce knihy je patrné, že na objasnění týkající se hlavní záporné postavy, která je sice po celou dobu někde poblíž, ale nic o ní nevíme, si budeme muset počkat do druhého dílu.

Zápletka není příliš originální, děj se vleče a styl vyprávění je podobný jako u L. J. Smith či Lisy McMann. Ačkoliv i tento krvesaj může za bílého dne na slunce, netřpytí se. Zatímco obdobná sága Stmívání je milostná, v tomto příběhu spolu hlavní protagonisté sotva prohodí pár vět a zda se milují, se mohou pouze domnívat. Stmívání je oproti tomuto na vyšší úrovni.

Polibek nesmrtelnosti je prvním dílem ze série Krvavá romance. Vyprávění se střídá z pohledu Dustina a Sáry a prolíná se se vzpomínkami na minulost, sny a úvahami. Pomalý rozjezd přechází ve střední tempo, akční scény jsou autorce neznámé, ale zato je po celou dobu téměř hmatatelná tajemná a ponurá atmosféra. Popisy okolí jsou stručnějšího rázu, větší prostor je věnován myšlenkám, jednání protagonistů a dialogům.

Alice Moon píše ve vážnějším duchu, bez použití vulgarismů a krvavých scén. Dochází na jízlivé komentáře, metafory i nadsázku. Fantasy příběh vykazuje prvky romantiky a hororu, ale dochází také na dramatické a napínavé scény či emoční vypětí. Autorčin styl je mnohdy téměř poetický, přesto je nutné zdůraznit, že se jedná o jednoduchý a nenáročný příběh, který je určen jako odpočinková četba pro mládež.

Vydal: Fragment; 2012