Stefanovy deníky 2 – Chuť krve

Ve Zrození se osmnáctiletý Stefan Salvatore snažil získat úctu svého otce, nade vše miloval svého staršího bratra Damona a byl okouzlený krásnou upírkou Katherine. Co čtenáře čeká v Chuti krve?

Bratři Salvatorovi se vydávají na otcův pohřeb, aby dali sbohem člověku, který je zabil. Pohřbu se zúčastní také Jonathan Gilbert a má s sebou kompas, který dokáže rozpoznat upíry. V okamžiku, kdy na bratry kompas ukáže, začíná pronásledování a boj o život, jenž zapříčiní úprk Stefana a Damona z Mystic Falls do New Orleans. Bratři se neustále hádají, protože Damon odmítá zabíjet lidi a živit se jejich krví, zatímco v případě Stefana je to na denním pořádku. Jejich cesty se brzy rozejdou, ale když se z Damona stává hlavní atrakce cirkusu, mladší bratr se rozhodne pro jeho záchranu a doufá, že k sobě opět najdou cestu.

Stefan: Lov a požitek z jídla mě udržovaly při životě; dávaly smysl celému světu. Koneckonců, tohle je přirozený chod věcí. Já zabíjím lidi. Každý živočich má svého nepřítele. Otřásl jsem se při pomyšlení, že existuje nějaký netvor, který je dost silný na to, aby ulovil mě. (str. 48)

Stefan netrpí výčitkami svědomí ohledně zabitých obětí a stává se krvelačnou šelmou bez citů. Nový život mu připadá neodolatelný a bere si vše, po čem zatouží. Užívá si svou nesmrtelnost a sílu v domnění, že je na vrcholu potravního řetězce. Stefanovy myšlenky jsou mnohdy poetické a hlubokomyslné, což vystihuje jeho pravou podstatu. Ve svém deníku odhaluje nitro a rozebírá pocity, ať už v danou chvíli lidmi opovrhuje, nebo si jich váží. Stefanova zvrácená mysl a instinkty predátora z něj učinily nebezpečnou osobu, která nebere ohledy na ostatní. To se ale změní v okamžiku, kdy se setkává s dalšími upíry, v jejichž čele stojí Lexi. Ta se ujme jeho výchovy a poučí ho o pravidlech, která je třeba dodržovat.

Damon má svému bratrovi za zlé, že ztratil zábrany a potlačil svou lidskost. Každý den je pro něj peklo na zemi a přeje si zemřít. Damonovy jízlivé poznámky, adresované z velké většiny mladšímu bratrovi, jsou velice zábavné. Navenek Damon působí klidně, vyrovnaně, neústupně a nepředvídatelně, ale to vše je pouhé zdání. Uvnitř něj to vře emocemi a touhou po odplatě za nenáviděný život upíra.

Druhá kniha s názvem Chuť krve je plná tajemství a záhad, jež čtenář postupně odhaluje. Fantasy román plyne svižně, poutavě a napínavě, je psán ve vážnějším duchu a často dochází na vtipné a ironické komentáře, které děj oživují. Dramatické scény se střídají s akčními a příběh působí mnohem propracovaněji a poutavěji nežli série Upíří deníky. Odkrývání Stefanovy minulosti je nabité emocemi a novými poznatky, takže i pro pravidelné diváky seriálu The Vampire Diaries přináší nové informace.

Stefanovy deníky jsou vyprávěny v ich-formě a jedná se převážně o odhalování zážitků a pocitů hlavního hrdiny, takže v příběhu najdeme víc myšlenek než dialogů. Hlavní hrdinové si projdou v prvních týdnech po proměně mnoha zkouškami a změnami, a to nejen po fyzické stránce, ale i v mentalitě a jednání. Příběh volně navazuje na Zrození, děj se posunul jen zhruba o týden. Okolí je popsáno stručněji, přesto to stačí k utvoření představy různých detailů, pachů či zvuků.

Tato série je volně zpracována podle románů L. J. Smith a televizního seriálu, který vytvořili Kevin Williamson a Julie Plec.

Vydal: Fragment; 2011