Rob Thurman: Mršina

Již popáté nás americká autorka Rob Thurman zatahuje do nebezpečného života Kala a Nika Leandrosových – dvou bratrů, jimž osud celý život hází pořádně velká polena pod nohy, počínaje jejich věčně v lihu naloženou cikánskou matkou a Kalovým otcem z rodu krvežíznivých ólfi přes bažináče a mumie, vlkodlaky a troly konče. A koho že jim autorka postavila do cesty v pátém dobrodružství zvaném příznačně Mršina?

Bratři Leandrosovi tentokrát čelí samotnému Moru světa – zlu v podobě cikánského antiléčitele Suyolaka, narozeného před tisíci lety. Po staletích strávených v zajetí se mu podařilo uniknout a na oslavu se chystá zhltnout celý svět. Nerozluční bratři přijímají úkol (prachy se vždycky hodí a Kal o ně umí velmi laskavě požádat, nejlépe s desert eaglem v ruce) od staré cikánky, jejíž klan měl za úkol Suyolaka střežit. Vždyť co může být těžkého na tom, chytit a zabít někoho, kdo dokáže zastavit srdce či způsobit černou smrt pouhou myšlenkou? Na Nikovu prosbu o pomoc naštěstí kývne starý známý léčitel Rafferty, který však sleduje svůj vlastní cíl – "vyléčit" z vlkodlactví svého bratrance Chňapala, jenž je už několik let uvězněn ve vlčím těle. A jak sledovat Smrtku v podobě Suyolaka? Stačí následovat stopy náhlých hromadných úmrtí.

Minulý díl Přání smrti oživila autorka tím, že nechala čtenáře do příběhu nahlédnout i ze strany nemluvného, věčně zadumaného Nika. V Mršině pro změnu proložila Kalovo vyprávění pohledem vlka Chňapala, čímž čtenáře zatáhla do nešťastného osudu dvou bratranců, z nichž jednoho trápí neustálý pocit viny za zpackaný život toho druhého, i když bez jeho zásahu by vůbec žádný život neměl. Škoda jen, že díky této změně chybí Nikův náhled ve scénách, kdy se Kal utrhne ze řetězu, a kontrolu převezmou geny po tatínkovi.

Pro nové čtenáře autorka pravidelně rozebírá nevšední emocionální vztah mezi Kalem a Nikem a důvody, proč takový je, což sice může být únavné pro čtenáře všech předchozích dílů, avšak pro tenhle typ série, kdy jednotlivé knihy tvoří uzavřené celky, je to nezbytné. Pokud jsem si u předešlých dílů stěžovala, že se autorka věnuje jen ústředním hrdinům a ostatní postavy zůstávají ploché, tentokrát se to říci nedá. Do hloubky vykresluje nejen Raffertyho a Chňapala, ale dojde i na puka Robina Vtipálka. Postupným odkrýváním jeho pečlivě střežených dobrých povahových rysů z něj autorka vytvořila zábavnou, a dokonce i milou součást týmu.

Dějová zápletka je velmi jednoduchá, není třeba pátrat po skrytých motivech postav či rozkrývat tajemství jako třeba v minulém díle okolo upírky Dobromily. Přesto i na této cestě dojde na pár překvapení a nebezpečných situací, při nichž bude nejeden život záviset na Raffertyho léčitelském umění. Zábavná a děsivá jízda v polorozpadlém voze s bručounem Kalem, všeznalým Nikem, domýšlivým Raffertym, s osudem smířeným Chňapalem a  ukecaným Robinem Vtipálkem, prožívajícím zrovna hrůzy monogamního vztahu, je díky osazenstvu plná popichujících urážek, vtípků na účet druhého i varovného vrčení, jen chybí napětí, které by drželo čtenáře u stránek. Poněkud nevyužitým se stal motiv s Kalovou přítelkyní přes postel – vlkodlačicí Dalilou, který nejenže vyšuměl do prázdna, ale blonďatá motorkářka zůstala rovněž bezbarvou figurkou.

Rob Thurman do série bohužel nevnáší nic nového, drží se osvědčených sympatických hrdinů, těží z rozdílnosti jejich povah, které jim přisoudila a díky nimž je neustále dostává do žabomyších sporů. Přidává úkoly pro jejich detektivní agenturu a občas přihodí nový druh nestvůry, jenže po minulém vyřešení problému s ólfi příběh trochu postrádá šťávu. Přes jeden osvěžující Kalův ólfí problém byla Mršina poněkud pomalá jízda, a to se přitom hrdinům do cesty postavila samotná Smrtka.

Thurman, Rob: Mršina (Roadkill)
Vydal: Fantom Print; 2011
Překlad: Anna Janovská
256 stran, 249 Kč

Recenze:
V temnotě
Měsíční svit
Běsnění
Přání smrti

Ukázka z knihy
O autorce