Rozhovor s J. R. Ward

Jaro a podzim tohoto roku patří v nabídce upířích románů velké sérii Bratrstvo černé dýky americké autorky J. R. Ward. V nakladatelství Baronet vyjdou do konce roku 2011 všechny zatím vydané díly včetně speciálního Průvodce.
O sérii, Bratrech a svých plánech si doslova před pár dny autorka popovídala s redaktory webu Lovevampires.

!!! Obsahuje mírné spoilery k u nás dosud nevydaným dílům – pozn. překl.

Na jaře vám vyšel román Lover unleashed (pod názvem Milenka pout zbavená v listopadu vydá Baronet – pozn. překl.), dlouho očekávaný devátý díl série Bratrstvo černé dýky. Co vás na této knize nejvíce těší?
No, to je poměrně nešťastná otázka, protože s žádnou svou knihou nejsem nikdy stoprocentně spokojená. Vždy existuje něco, co bych mohla vylepšit. Už několikrát jsem říkala, že jsem moc ráda, jakým způsobem se Manny a Payne dali dohromady – a jak bylo vyřešeno, že on je člověk a ona upírka. Upíři žijí stovky let a bylo by smutné, kdyby se zamilovali do člověka, který by za pár desítek let zemřel. Jim byl osud milosrdný, našli cestu, jak být spolu.

Když jsme s vámi dělali rozhovor naposled, řekla jste nám o tom, jak vám každá kniha přináší nové zkušenosti v psaní románů. Například jste řekla, že psaní příběhu Vishouse v Nespoutaném milenci pro vás bylo tou nejhorší spisovatelskou zkušeností vašeho života. Jaké to pro vás bylo u Milenky?
Jsem ráda, že mohu říct, že se mi kniha psala sama. A to navzdory faktu, že v ní V hraje velkou roli. Po pravdě, když jsem šla do Milenky, trochu jsem se bála a modlila se, aby se mi tentokrát V psal snadněji.

Také jsem četla, jak jste litovala, že jste na konci Nespoutaného milence nenapsala mnohem víc scén, v nichž by bylo vidět, jak jsou z nového uspořádání V a Jane nadšení. Měla jste dopředu v plánu se v Milence ke vztahu Jane a Vishouse vrátit nebo se to jen najednou ve vaší mysli vynořilo?
No, ty knihy se psaly samy, vážně. Nad tím, co se stane nebo kdo se v které knize objeví, moc velkou kontrolu nemám. Ale myslím, že V a Jane potřebovali víc prostoru a tady ho rozhodně dostali.

Píšete dvě velké a rozdílné série, Bratrstvo černé dýky a Padlé anděly (v roce 2012 chystá k vydání Baronet – pozn. překl.), obě se odehrávají v Caldwellu a navzájem se mírně překrývají. Plánujete nějakou novelu, kde se obě série naplno střetnou?
V tuhle chvíli ne, ale když nad tím přemýšlím, Padlí andělé se plně odehrávají v Caldwellu, takže série teď budou splývat mnohem víc a častěji.

Původně jste pro Bratrstvo plánovala deset knih. Kolik jich plánujete teď? Na kolik z nich máte smlouvu?
Právě teď mám sérii plně otevřenou. Když jsem vytvářela první koncepty série, plánovala jsem knihy jen pro deset základních Bratrů, tedy včetně Payne a Butche. Ale teď tu jsou další postavy, jako například Lassiter, Trez a iAm, Xcor a jeho skupina, Blay a Qhuinn a všichni ti si zaslouží svou pozornost a i čtenáře jejich příběhy zajímají. Tak doufám, že vydržím.

Tohr a Wellsie. Vrátíme se někdy k jejich příběhu? A víte, co si budoucnost pro Tohra připravila? Povíte nám to?
No, další kniha série, Lover reborn (dosl. Znovuzrozený milenec – pozn. překl.) bude o Tohrovi a jeho budoucí shellan. Takže se toho o něm samotném – a o jeho družce – hodně dozvíme. Právě začínám tu knihu psát – a je to těžké. Byl Wellsie velmi oddaný, ale jeho osud s ní spojen není. Přesto je to vážně krásný milostný příběh.

Vím, že nejsem první čtenář, kterému se postava Lassitera líbí. Dozvíme se i něco více o něm?
Rozhodně. Ach, Lassiter… To je něco! V Tohrově knize bude hrát velkou roli – a taky na něj dojde řada s jeho vlastní knihou. Teď si ale musím zodpovědět otázku, zda je Lassiter součástí spíš Bratrstva nebo Andělů. Hodně jsem o tom přemýšlela. A zpočátku mi bylo jasné, že je to Anděl. Ale pak mě napadlo… no, vyskytuje se ve světě Bratrstva. Ale jak se ty dvě série prolínají, on patří do obou. Vím jistě, že bude mít svůj vlastní příběh. Jak by nemohl? A on sám mi pak dá vědět, kdy bude připraven.

Každá z vašich knih o bratrech nám ukazuje pár dní ze života Bratrstva. Objevují se nové zápletky a vedlejší příběhy. Jak to stíháte sledovat?
Mám skvělého asistenta. A vše mnohokrát kontroluji, aby sedělo. Ačkoli abych byla upřímná, občas se nějaké chyby objeví. Když tu sérii čtete, najdete jednu scénu, kde se Butch dematerializuje – a to on samozřejmě nedokáže. Takovýmhle přešlapům se v takto složitém světě nevyhneme, ale snažím se být co nejlepší.

Na vašich knihách se lehce vybuduje závislost. Každý, koho znám, aspoň jednou ponocoval nebo záměrně vynechal něco jinak nezbytného, jen aby ty knihy dočetl. A já před pár dny úspěšně ‚konvertovala‘ kamarádku, která léta prohlašovala, že knihy nesnáší, a nyní je do Bratrstva naprosto zamilovaná. Co myslíte, že je tou tajnou ingrediencí, díky které jsou ty knihy tak oblíbené?
Od čtenářů často slyším, že ten svět a Bratrstvo a jejich družky jsou velmi skutečné. A já myslím, že právě tohle je to kouzlo, co lidi tak přitahuje. I já jako autorka jsem někdy naprosto pohlcená tím, co se v příbězích děje, všechny ty zvraty a překvapení. Takže chápu, co tím myslí. A jak dávám dohromady rukopis, nemám nad příběhem žádnou kontrolu, takže i mě samotnou někdy bratři dokáží překvapit.

Nakolik jste se svými čtenáři v kontaktu? Jak vypadá typický čtenář Bratrstva?
Vždy jsem dostupná na facebooku a zbožňuju podpisové akce. S fanoušky je zábava. A žádný typický čtenář neexistuje – ačkoli většinou jsou to ženy. Myslím, že to je na těch knihách úžasné: zájem o bratrstvo a jeho svět spojil tolik různých lidí dohromady v jednu velkou skupinu přátel.

Někteří recenzenti spekulují, že ten obrovský zájem, který se v posledních letech o paranormální romance a upíří fikci obecně objevil, dlouho nevydrží. Jak se na to díváte vy?
Víte, o upírech píšu od roku 2004, Milenec z temnot vyšel v roce 2005. A každý rok za tu dobu jsem slyšela, že ta bublina brzy praskne a upíři se stanou minulostí. Místo toho oblíbenost tématu roste – a musíme za to poděkovat sáze Stmívání a seriálu Pravá krev. Přesto myslím, že ten hlavní proud se brzy změní – to je jasné a nevyhnutelné. Otázka je, co přijde příště. A až to přijde, ty dobré upíří příběhy si povedou skvěle i nadále. Právě teď píší své knihy výborní spisovatelé, kteří v žánru paranormal fantasy odvádějí skvělou práci, a čtenáři jim to dávají znát. A koneckonců, lidé chtějí především dobré čtivo. Trendy přicházejí a odcházejí, ale emoce a konflikty a šťastné konce jsou to, o čem lidé chtějí číst neustále. Já jen doufám, že dokážu dát i pak svým čtenářům to, co budou chtít.

Bylo někdy v plánu převést Bratrstvo do filmové nebo seriálové podoby? A pokud ne, tak proč?
Právě teď se plně soustředím na knihy. To mě zajímá nejvíce. Pokud někdy někdo s nějakým návrhem přijde, samozřejmě, že bych se do toho pustila, ale zopakuji: důležité jsou pro mě knihy. Dokud nebudou co možná nejlepší, pak se celý ten domeček z karet může zhroutit.

Co se sérií o Bratrstvu plánujete dál? Povíte nám něco tajného o tom, co se chystá?
Jak jsem řekla, příští kniha Lover reborn vyjde na konci března 2012 a bude o Tohrovi a jeho budoucí ženě. A samozřejmě to bude doják! Ale také si užijeme hodně Lassitera, což znamená, že ani o zábavu a humor nepřijdeme. John Matthew se dostane na velkou životní křižovatku, takže i jeho příběh bude mít své pokračování. V mnoha směrech mě zmáhá nervozita, protože ten příběh bude vyčerpávající. A konec báááááááječný!

Děkuji vám za pozvání.

Zdroj: Lovevampires

Překlad: Axia

Rozhovory s Bratry:
Wrath
Rhage
Zsadist
Phury
Vishous a Butch
Tohrment

Recenze:
Milenec z temnot
Milenec z věčnosti
Probuzený milenec
Nalezený milenec
Nespoutaný milenec
Vyvolený milenec

Poznámka překladatelky: Na svém fóru J. R. Ward svým fanouškům sdělila, že jména Xhex, Xcor a další, pokud se v sérii vyskytnou a budou začínat písmenem X, se vyslovují právě bez něj. Xhex se tedy správně čte Hex a Xcor jako Cor.