Christopher Farnsworth: Krvavá přísaha

"Touto krví jsi připoután k prezidentovi Spojených států a k příkazům, jež obdržíš prostřednictvím jím jmenovaných zástupců. Tvou povinností je chránit a bránit národ a jeho občany před všemi nepřáteli, zahraničními i domácími, a věrně mu sloužit po všechny dny, které strávíš na této Zemi."

Přísahu krve složí upír Nathaniel Cade v roce 1867 do rukou prezidenta Andrewa Johnsona jako trest za to, že zabil posádku rybářské lodi, na které se plavil. Cade by ale raději přijal trest smrti, nechápe totiž, proč prezident takovou stvůru, jako je on, nenechal popravit. Johnson byl však podle autora Christophera Farnswortha svérázný chlapík s whisky stále po ruce, jenž věděl o využití pro krvelačnou stvůru, kterou by měl takříkajíc na vodítku. Upíři totiž nejsou jediní tvorové Druhé strany, proti kterým americká vláda musí zasahovat a udržovat jejich existenci v tajnosti před nevědomými občany.

Podle anotace má být Cade osobním strážcem prezidenta, z čehož může čtenář získat pocit, že je mu neustále po boku a chrání jeho život, tak úplně to však není. Cade je speciální agent tajné služby, o jehož existenci ví jen pár vyvolených a který podléhá rozkazům přímo od prezidenta a jím jmenovaných zástupců. Do Cadeova života nahlédneme v okamžiku, kdy se účastní operace proti vlkodlakům v Kosovu. Po návratu domů je mu představen nový "styčný důstojník" Zach Barrows, protože ten současný – Griffin, který s ním je už třicet let, umírá na rakovinu. Zach s Cadem se snášejí asi jako kočka s myší, na nějaké klidné seznamování však nemají čas, protože jsou hned vrženi do akce.

V bostonském přístavu byl zadržen kontejner s mrtvými kusy těl amerických vojáků, rychle je svolána porada s prezidentem a tajnými službami. Je třeba zjistit, odkud zásilka pochází a co má kdo s takovým nákladem dále v úmyslu. Cade se však s podobně čistou řeznickou prací už setkal – v nacistických koncentračních táborech pod taktovkou "doktora Frankensteina". Kdo by nechtěl armádu nesmrtelných, silných a téměř nezastavitelných vojáků? Jenže doktor Konrad, jak si nesmrtelný baron teď říká, je pro něj momentálně nedotknutelný, protože je pod ochranou tajné služby od té doby, co v roce 1981 pro jednoho bývalého herce odvedl menší prácičku. Navíc chybí důkazy, že má Konrad s kontejnerem mrtvých něco společného. Nebyl by to ale Cade, aby si na Konrada neposvítil, má s ním totiž nějaké nevyřízené účty. Nic ovšem není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá, což je přesně to, co čtenář od dobrého thrilleru čeká.

Příběh je vyprávěn ve třetí osobě, vidíme tak do něj z pohledu několika stran barikády. Ano, několika, protože více hráčů sleduje své zájmy, tudíž i ti, co vypadají, že spolupracují, nakonec vůbec spolupracovat nemusí. Čtenář tak není ochuzen o překvapení, přestože během hry může mít pocit, že vidí i za roh. Autor navíc příběh prokládá články jakoby z utajovaných materiálů a příruček tajných služeb, aby se čtenář lépe zorientoval, jaká jsou v tomto mírně fantasticky upraveném světě pravidla a do jaké míry pravdivé jsou třeba mýty o upírech. Vtip však je v tom, že ani tajné služby nevědí vše, jak se ukazuje v případě upírky Tanie.

Americký autor a bývalý investigativní novinář Christopher Farnsworth ve své prvotině ukázal, že dokáže utvořit zápletku, řádně ji zamotat, udržet čtenáře v neustálém napětí, přinutit ho přemýšlet a nakonec utáhnout všechny volné konce. K akčnímu thrilleru přidal pár fantasy (magie, kletby, upíři…) a sci-fi (mimozemské technologie, úpravy DNA) prvků, nezbytný humor a postavy, které mají hloubku a nejsou jen jmény na papíře. Málomluvný, chladnokrevný a navzdory svému zatracenému osudu stále věřící Cade i ukecaný, vyděšený, ale nakonec odvážný Zach stojí na vrcholu téhle pomyslené pyramidy, ale ani ostatní klaďasové či záporáci nejsou ploché figurky a získají si čtenářovu pozornost.

Máte-li chuť se příjemně bavit a zároveň přemýšlet, je-li vrahem opravdu zahradník, vemte do ruky Krvavou přísahu, u tohoto rychle pádícího thrilleru se nemáte šanci nudit. A pokud se takhle povedla prvotina, tak jsem hodně zvědavá, co si autor pro čtenáře připraví příště. Snad bude Prezidentův upír (The President"s Vampire) brzy i na českých knižních pultech.

Vydal: BB art; 2011