Meg Cabotová: Nenasytná

Yalena se na ni s úsměvem podívala.
Nerozuměla. Vůbec netušila, že Mínino číslo pro ni může znamenat doslova hranici mezi životem a smrtí.
Nikdo to nikdy nechápal.

Mína Harperová je scenáristkou nekonečného seriálu Nenasytná. Vedení ji nutí přidat do seriálů upíry, kteří jsou populární a konkurenční televizi vydělávají velké peníze. Mína upíry nemá ráda, a tak není z rozhodnutí nadšená. Mnoho starostí jí přidělává její zvláštní dar – ví, jak kdo zemře, ale nikdo ji neposlouchá, když se mu snaží pomoct. Unavuje ji bratr Jon, který u ní bydlí na přechodnou dobu (do konce života), i její příliš ukecaná sousedka Mary Lou, se kterou se potkává ve výtahu a která jí stále dohazuje nějaké muže.

Lucien Antonesku učí v Rumunsku dějiny, je bratrancem manžela Mary Lou a také hlavou upírů, neboli knížetem temnot. Lucien přijel do Ameriky vyšetřit, kdo z jeho rodu zabíjí ženy, přestože vraždění lidí zakázal už při svém nástupu na trůn. Poté co se Mína a Lucien setkají na večírku, který pořádá Mary Lou, zamilují se do sebe a mají vzájemnou potřebu se chránit.

Lucien musí vyšetřit zločin a zároveň ochránit Mínu. A aby neměli problémů málo, tak se jim do cesty plete Alaric Wulf, člen palatinské gardy – organizace bojující proti upírům, který má na Luciena obzvlášť spadeno.

Charaktery postav mi  lehce kazily celkový dojem z pěkného příběhu. Místo abych se do nich vžila a fandila jim, tak jsem doufala, že je něco aspoň trochu pošramotí. Mína je milá holka, která všem pomůže a všechny se snaží zachránit, za což bývá po zásluze potrestána. Každý ji využívá a hází jí klacky pod nohy, ale ona se přesto nevzdává snahy všem pomoci. Jon je typický představitel role otravného bratra, který bydlí u sestry, nemá práci a zkazí většinu věcí, na které sáhne. Je věčně zamilovaný do žen mimo svůj dosah, což mu ovšem nebrání v usilování o jejich přízeň.

Alaric je chladný lovec upírů, jeho jediný cit je nenávist k tvorům temnoty. Je to fanatik, který se při ničení nehodného plémě neštítí ničeho. I když i jeho Mína překvapí a vyvede z konceptu. Zato Lucien je uhlazený gentleman. Svému knížectví upírů vládne nesmlouvavě a nedovolí nikomu, aby porušoval pravidla.

Nenasytná je román pro ženy, který nám nabízí zase jiný pohled na problematiku upírů. Vychází sice z módní vlny upírského šílenství, ale Meg Cabotová se s ním poprala po svém. Staví spíše na „klasickém“ Stokerovském pojetí upírů a odpovídá tomu i hlavní zápletka, ale na originalitě to dílu neubírá. Nápad a samotný příběh se mi líbil a některé události byly velmi pěkně vymyšlené a napsané. Na můj vkus se ale v knize objevilo velké množství chyb a překlepů a trošku mě unavovalo příliš časté opakování celých jmen postav.

Pokud chcete lehce romantický příběh s prvky napětí a nějakým tím lehkým bojem a nevadí vám výše popsané charaktery, určitě se do knihy pusťte a možná vás konec mile překvapí.

Vydal: Knižní klub; 2011