Andrea Cremerová: Smečka

Ocitáme se ve válce Dávných, ve které spolu bojují Strážci a Hledači. Strážci hlídají posvátná místa, kterých se snaží Hledači zmocnit a čerpat z nich sílu, a pokud by se to stalo, lidé by skončili jako otroci. Tak to učí od dětství každého Ochránce. Ochránci jsou na světě od toho, aby odráželi Hledače, a proto musí poslouchat příkazy Strážců. Vedou spolu válku, která trvá celá staletí. Jenže nic není takové, jaké se na první pohled zdá. Jsou Hledači opravdu ti zlí?

Když Calla při hlídkování v horách zachraňovala život cizímu chlapci před rozzuřeným medvědem, musela se před ním proměnit, přestože takovýto čin je přísně zakázán pod trestem smrti. Nečekala, že Shaye ještě někdy uvidí, a proto je velice překvapená, když do školy nastoupí jako nový student. Callin svět se změní ve chvíli, kdy zjistí, že je Shay synovcem mocného Strážce a ostatní Ochránci na něj mají dávat pozor, protože po něm jdou Hledači. Kdo je vlastně ten záhadný a milý chlapec, který voní jako jaro a nesmírně ji přitahuje?

Hlavní postavou románu je americká středoškolačka Calla Torová, která je zodpovědná za svou smečku Nightshadeů. Konečně jsme se dočkali hrdinky, která není slabá a nečeká na záchranu, ale akční ženy, v tomto případě bojovnice a vůdkyně zároveň, která se může kdykoliv přeměnit ve vlka. Téměř osmnáctiletá Calla je zmítána city ke dvěma chlapcům. Oba dva ji přitahují, ale každý jinak. S přitažlivým Renem je to jako by se jejího těla zmocnilo tornádo a ona se nedokáže ovládat, zatímco se Shayem je to něžnější a návykovější. Ren je vůdcem smečky Baneů a ona se má stát jeho družkou, což se jí nejevilo jako problém, dokud nepotkala Shaye, který ji přiměje pochybovat o věcech, které do té doby brala za pevně dané.

Shay představuje pro Callu vítanou změnu v tísnivém světě, v němž žije po celý život. Shayův bezstarostný přístup k životu a neúcta k pravidlům jsou pro ni přitažlivé. Shay je rozhodný, odvážný, samotářský, citově strádající mladík s vypracovaným tělem a charismatickou osobností. Jelikož se celý život stěhoval z místa na místo, je sice světaznalý, ale vadí mu, že nikde nezapustil kořeny. Záhad okolo jeho osoby přibývá a jen díky Calle zjišťuje, co se děje okolo něj a že je uprostřed veškerého dění.

Strážci manipulují s Ochránci, jak se jim to hodí, a nevyužívají je pouze k boji, ale i k ukojení svých zvrhlých choutek. Hlavním motivem k ovládání vlků je strach a zakořeněná léta poslušnosti.

Rodinné vztahy a pouta nám poskytnou potřebné informace o smýšlení a jednání smečky. Dá se pak lehce pochopit snaha Calliných rodičů o předem dohodnutý sňatek s Renem. Své slovo v příběhu má i homosexuální pár ve smečce. O gayích se hovoří v odlehčeném duchu s náznakem ironie a humoru, což však neznamená, že nemají žádné problémy.

Autorka se neřídila zažitými fakty o vlkodlacích, protože to ani typičtí vlkodlaci nejsou. Tyto bytosti se mohou měnit kdykoliv a nepotřebují k tomu úplněk. Při převtělení si neprochází bolestivou proměnou z člověka do chlupaté bestie, ale jakýmsi mihotáním a šup – z člověka je vlk.

V románu Smečka se autorka inspirovala knihou Leviathan od Hobbese a často zmiňuje větu „válka všech proti všem“. Hobbes tuto knihu napsal jako reakci na osobní zkušenost s krutou realitou právě probíhající anglické občanské války, která pro něj představovala obraz společnosti v přirozeném stavu, v němž je člověk člověku vlkem.

Andrea Cremerová vsadila na akci a romantiku, smíchala ji s vtipnými myšlenkami a poznámkami, dramatem a spoustou záhad. Děj působí celistvě a graduje pozvolna v souladu s blížícím se odhalením, kdo je Shay ve skutečnosti zač a jaká je jeho role v příběhu. Dostáváme potřebná vysvětlení týkající se děje a odpovědi jsou nám podávány dřív, než si stihneme položit otázku (až na pár vyjímek pro větší záhadnost). Po emoční i dějové stránce je příběh velice dobře sepsaný a čtenář má jasnou představu o tom, co hlavní hrdinové prožívají.

Autorka vsadila na nadpřirozené bytosti, které mají pozoruhodné schopnosti, přimíchala do toho alchymii a magii a vznikla skvělá kniha. Atmosféra se mění podle děje, takže se střídá od napjaté, nepříjemné či strohé, až po plnou porozumění, souznění a nabitou statickou elektřinou plnou přitažlivosti. Smečka je prvním dílem fantasy trilogie a jisté je jedno: ještě se máme nač těšit, protože konec je otevřený.

Vydává: Knižní klub; duben 2011