Laurell K. Hamilton: Pochyby

Autorka série o Anitě Blakeové se na svém blogu z 21. ledna 2011 zmiňuje o tom, že je s dalším psaním knih o Anitě na pochybách. A o čem že to pochybuje, když zrovna píše už 20. díl série, který vyjde v červnu 2011 pod názvem Hit List?

Kvůli pochybám skončilo už víc spisovatelů. Pochyby možná neublíží jejich tělu, ale zničí jejich duši, jejich vůli a jejich múzu. Žádná múza není dost mocná, aby zvítězila nad oblakem pochyb. A já pochybuju nad koncem této knihy. Pochybuju nad směrem, který to vzalo. Nejsem si jistá. Vždycky si jsem jistá. Jako rosomák, který se rozhodne kopec přejít, než ho obejít, tak i já nenechám nikoho a nic, aby mě odradil od mého cíle vyjít až nahoru a rozhlédnout se z toho nejvyššího bodu, kde je sice zima, ale také svoboda. Ale teď váhám. Už několik dní jen přešlapuju na místě, protože si nejsem jistá směrem, jakým se to ubírá. Anita a já nemáme zrovna dobré období. Tato kniha je o vyšetřování případu sériového vraha, a i když je zábava lovit s Edwardem, alias federálním šerifem Tedem Forresterem, příšery, pořád je to jen o krvi a bolesti. Anita a já spolu už deset let stojíme nad mrtvolami a jsme z toho unavené.

Lidé se mě ptají, proč je to teď víc o sexu a méně o akci. Možná je to tím, že jsme obě unavené pozorováním obětí vražd. Kolik míst činu musíte vidět, aby se vám to nevratně vsáklo do všech pórů vaší pokožky a abyste se už těch představ nezbavili? Kdo z vás by se radši nepřivinul k teplému, známému tělu, než pozoroval výsledek masakru?

Já se relaxovat naučila, ale uvědomila jsem si, že i Anita potřebuje odpočinek. Mí imaginární přátelé potřebují pauzu. Ne takovou, že o nich přestanu psát a Anita na mě jen bude v klidu, v temném koutě mé mysli trpělivě čekat.

Tak co dělat? Dokážu napsat příběh o odpočinku, který si Anita bude užívat? Pokud by odjela na dovolenou, byla by to dovolená ve stylu Hercula Poirota od Agaty Christie, kdy Hercule nemůže nikam přijet, aniž by se brzy neobjevila mrtvá těla? Můžu vám přísahat, že pokud by to byl skutečný člověk, vy byste se večírkům, kam by byl pozván i on, velkým obloukem vyhnuli, protože byste se báli, že brzy zakopnete o něčí mrtvolu. Mám podezření, že něco takového by se na dovolené mohlo stát i Anitě. Nebo by to bylo v pohodě? Možná jen pár kapitol zábavy a slunce nebo čehokoli, co by nezahrnovalo vraždu, by ji osvěžilo dost na to, aby mohla další případ vyřešit bez touhy hodit ručník do ringu. I Edwardovi chybí jeho rodina a jeho děti. Možná, že jsme jen všichni dospěli a i lov příšer není taková zábava, když vás to vytáhne od lidí, které máte rádi.

Dokončím tuto knihu a možná si trochu pohraju s Merry nebo začnu úplně novou sérii, ale další Anita si musí vzít dovolenou. I kdyby to mělo být jen v povídce, potřebuje skutečnou, na papíře sepsanou pauzu. Že jsem svěží já, neznamená, že je svěží ona – a naopak, že? Nejen, že já potřebuju trochu odpočinku, ale potřebuje ho jak Anita, tak i Merry. Sex, jakkoli úžasný, sám o sobě nestačí. Potřebujeme sex někde, kde nás nedostihne telefon od policie a nepřinutí nás pak vysoukat se zpod přikrývek, pod kterými vedle nás leží hřející partner, abychom se podívali na další rozpáranou mrtvolu, co kdysi bývala člověkem. To dokáže zkazit náladu.

Zdroj: http://blog.laurellkhamilton.org/index.php/site/comments/doubt
Překlad: Axia