Jim Butcher: Temná hrozba

„Vy lidi. Nejste s ničím spokojení. Vždycky chcete přijít na to, co je za dalším kopcem a otevřít další skříňku. Harry, měl by ses poučit, kdy už toho víš až moc.“

Čaroděj z Chicaga Harry Dresden zažívá poněkud perné dny, celé město se totiž ocitá v duchovním chaosu. Když za ním tedy přijde mladá dívka s tím, že potřebuje ochránit před zlým duchem, je jí Harry ochoten vzhledem k situaci věřit. Jenže ona přidá i otřepanou historku o jasnozřivé vizi o temné válce, ohni a smrti a o tom, že jedině Harry tomu může zabránit. Čaroděj začíná o dívčině pravdomluvnosti pochybovat, ale pro jistotu jí věnuje talisman a pošle ji do kostela. Což jeho domácí duch Bob komentuje:

„Harry, ty idiote. Tvůj jediný pořádný talisman, který tě dokáže ochránit před duchy, a ty se ho jenom tak zbavíš. Nejspíš bude nastrčená. Asi ji poslali právě kvůli tomu, aby tě o ten talisman připravili a mohli tě klidně sežrat, až jim budeš chtít pokazit zábavu.“ (str. 46)

Kdo trápí duchy, že vyvolávají zmatek a rozvlňují hranici Neverneveru? Kdo má zájem tuto hranici překročit? Noční můra v Chicagu? Už to tak vypadá. Zdá se, že Harry při svém posledním případu s černokněžníkem nedotáhl věci do konce a něco po něm v našem světě zůstalo. I Bob je vystrašený a chce prchnout někam na dovolenou, a to je tenhle vtipálek zvyklý na ledacos. Přesto radí Harrymu jednoduché řešení:

„Jen do toho, zabij ji. Tím se problém vyřeší.“ –  „Bobe. Nemůžeš přece jenom tak zabíjet lidi.“ – „Já vím. Proto bys to měl udělat ty.“ –  „Ne, ne, ne. Ani já nemůžu jenom tak zabíjet lidi.“ –  „A proč ne? Už jsi to dělal. A máš zánovní pistoli a všecko, co k tomu potřebuješ.“ (str.197)

Při pronásledování traumatizovaného ducha je Harry nucen otevřít bránu do Neverneveru a čelit své kmotřičce s pekelnými psy. Pět minut v jiné realitě jej málem připraví o život, ale že se tento čaroděj, který, jak má napsáno v inzerátu, neprovádí kouzla lásky, neustále řítí z maléru do maléru, s tím už čtenář počítá a vlastně i proto ho má rád a vrací se k nevšedním eskapádám hlavního hrdiny románů Jima Butchera.

Po boku Harryho jsme si za dva díly zvykli vídat poručíka Murphyovou, tentokrát ji však autor "odložil" do milosrdného spánku po útoku Noční můry a představil nám jeho nového parťáka, božího rytíře Michaela, jehož meč a víra dokáží při boji s nestvůrami divy. Více prostoru dostává i Harryho milá Susan. Čaroděj si konečně přiznává, co k ní cítí, a vydává se kvůli ní na sebevražednou misi. Opravdu jsem se těšila, že Harry bude randit s upírkou, ale zdá se, že autor má jiné plány.

Jim Butcher hází umně Harrymu klacky pod nohy a stvořil pro něj nejednoho nepřítele, jejichž útoky se střídají tak rychle, že čtenář je spolu s hlavním hrdinou v neustálém napětí, co přijde v další minutě a co vybafne za dalším rohem. Není nám dopřáno chvíle oddechu a když nás neohrožuje Noční můra, tak intrikuje kmotřička Lea či upírský dvůr v čele s pomstychtivou Biancou. Potácíme se s Harrym z jedné bezvýchodné mise do druhé, nějakým podivným způsobem však pokaždé náš čaroděj východ objeví, což opět vtipně komentuje Bob:

„Harry. Hvězdy na nebi, ty jsi v pořádku! A vypadáš zlověstně. A to dokonce i v boxerkách se žlutými kachničkami.“ (str.471)

Mám za sebou tři díly série a nejvíce si vždy těším na Harryho porady s duchem Bobem. Ten vždy ví, co říct, aby vás rozesmál, případně se vtělí do kocoura, aby vám olízal obličej. Harryho magie je kolísavá a vlastně ji autor zatím moc neosvětlil, ani čarodějovu minulost a rodinné zázemí. V tomto díle jsou sice malé náznaky, ale na další střípky z jeho minulosti si musíme zřejmě ještě počkat.
 
Série mne chytá čím dál víc a pokud jsem po prvním díle váhala, zda vůbec ve čtení pokračovat, teď jsem ráda, že jsem to s Harrym nevzdala, protože zatím to vypadá, že s každým pokračováním je lépe propracovaná a komplikovanější zápletka. Je to stále "jen" odpočinková, suchým humorem prokládaná detektivní fantasy, ale to je přesně to, co od ní žádám. Pro Harryho fanoušky je tento díl typu "musíš přečíst", protože zanechává několik otevřených dvířek a odrazových můstků. Kam nás zavedou, na to jsem sama zvědavá.

Vydal: Triton; 2010.