Cassandra Clareová: Město ze skla

"Je tomu již tisíc let, co jsem byl naposledy přivolán na toto místo. Tehdy mne povolal Jonathan Lovec stínů a žádal mne, abych svoji krev smísil v Poháru s krví smrtelníků a stvořil tak pokolení bojovníků, jež tuto zemi zbaví démonů. Udělal jsem vše, oč mne žádal, a řekl jsem mu, že nic víc už pro něj neučiním. Proč mne tedy voláš tentokrát, nefilim?"

Nefilim – lovci stínů, bojovníci stvoření z krve anděla, aby chránili svět lidí před démony. Už jich za dva díly pár známe – arogantního Jace, krásnou Isabelu, zamlklého Aleka i odvážnou Clary, která o svém původu neměla tušení, protože ji matka chtěla ochránit před násilným světem, ale hlavně skrýt před jejím otcem Valentýnem – v současnosti postrachem všech nefilim.

Matka Clary stále leží v kómatu v nemocnici a jediný způsob, jak ji probudit, zná čaroděj Hadrián, bydlící v Alicante, hlavním městě Idrisu, sídle Spolku lovců stínů. Clary se chce do Skleněného města vydat, ale její bratr Jace jí v tom brání, protože má strach o její bezpečí. Clary je v podstatě civil, a tak má přístup do města zakázán, což jí však nezabrání v tom, aby vlastními silami stvořila portál a do města se přenesla. Nezvaným návštěvníkem se stane i její přítel Simon, který Spolek jako upír chodící po slunci nesmírně zajímá. Zlotřilým inkvizitorem je navíc nabádán ke zradě rodiny Lightwoodových, o čemž čestný Simon nechce slyšet a je uvržen do vězení. Ve městě tak Clary čeká nejen nepříjemné setkání s bratrem, ale i záchrana Simona.

Třetí díl série Nástroje smrti je dobrodružnou romantickou pohádkou, v níž i na anděla dojde. Pohádkou napínavou až do samého konce, která započala v prvním díle útokem na domov šestnáctileté Clary, ale vlastně mnohem dřív, když se poznali její rodiče. Po oba díly byla Claryina minulost tajemstvím, z něhož se postupně poodhalovaly střípky, aby v tomto díle konečně dávala smysl. Pohádka dostává všechny zbývající propriety – bitvu se zlem, stětí draka a princenzu jako odměnu, nebo prince? Ta záchrana je vlastně vzájemná, tahle princezna je přece odvážná holka, víme?

Závěr nás tedy asi moc nepřekvapí, jak už to tak u pohádek bývá, ale čtenář je hlavně zvědav na strastiplnou cestu, která k němu vede. A jaká byla? Autorka se oprostila od propletených milostných vztahů z dílu předchozího a plně se soustředila na oba hlavní hrdiny, tedy Clary a Jace, což přímočarosti příběhu pomohlo. Ale nebojte, i Simon dostane svou libru masa, zvlášť v závěrečné bitvě jako veterán četných (a co, že jen počítačových?) bitev. Do kolotoče známých postav přibyla jedna, kterou jsme potřebovali jako důležitou kostku pro vyřešení záhady minulosti. Nejdůležitější boj se však neodehrává v bitvě s démony, ale mezi Valentýnem a jeho dětmi. Porazíte-li krále, vyhrajete bitvu. Příběh tak máme ukončen, autorka si však ještě mírně otevřená dvířka ponechala a chystá pro čtenáře jak výpravu do minulosti, tak do budoucnosti hrdinů. Z původní trilogie se tak nakonec dočkáme devítidílné série.

Cassandra Clareová píše svižně a vtipně, svým náctiletým hrdinům ale předala snad až příliš zodpovědnosti za osud světa a kdyby nebylo opakovaných zmínek o jejich věku, považovala bych je za starší. Na svůj věk mají příliš odžito a chybí jim obvyklé starosti mládých jako třeba problémy se školou. Ale láska tu má své místo, i komplikované vztahy s rodiči. Clary i Jace se potýkají s rodinným odkazem, poznávají, že nejen krev nás určuje jako člověka nebo dobrou či špatnou bytost, ale především náš vlastní život a činy.

Sympatičtí hrdinové, magie, bitva s démony, láska i nenávist, k tomu vlkodlaci, upíři, víly a andělé – možná je to otřepané, ale čtivé a akční, a to od příběhu pro mládež čekáme a chceme, takže pokud máte sérii rozečtenou, její třetí díl je jasnou volbou, která vás nezklame. A pokud jste Nástroje smrti ještě nečetli a máte rádi příběh se zmiňovanými přísadami, směle do toho!