Alyson Noëlová: Napořád

Vím, že to zní divně a víc než uhozeně, nicméně ve chvíli, kdy promluvil, celá místnost ztichla. Vážně, prostě v jednu chvíli celá zněla nahodilými myšlenkami a hlasy a v příštím okamžiku: ________ (str. 32)

Ever bylo teprve šestnáct let, když přišla o rodinu. Od okamžiku, kdy procitla po automobilové nehodě, je však jiná. Slyší cizí myšlenky a vidí svou mrtvou sestru Riley. Je jí jasné, že pokud to někomu přizná, skončí zavřená v ústavu, a tak si vše ohledně svých schopností nechává pro sebe. Když se pak ve škole objevuje okouzlující Damen, zjišťuje, že její schopnosti selhávají. Damen nemá auru, neslyší jeho myšlenky a ke všemu se nestačí divit, co všechno ten kluk zvládá. Je jeho zájem o ni opravdový? A pokud ano, proč se chová tak tajemně?

alyson-noel-naporadPo seznámení hlavních hrdinů Ever a Damena je čtenář stále na vážkách, jaký Damen opravdu je. Je tajemnější než hrad v Karpatech a zároveň zvládá všechno, do čeho se pustí. Nechybí mu šarm, krása ani bystrá mysl. Typicky pubertální reakce jsou vystiženy velice realisticky.

Eveřina schopnost vidět aury a číst myšlenky (i když Ever o této schopnosti uvažuje spíš jako o jasnozřivosti, protože také vidí události ve stylu upoutávky na film či různé výjevy), jí nepřináší pražádnou radost. Kdysi byla populární, nyní je na opačné straně – patří mezi podivíny, přestože vypadá jako víla. Tuto cestu si zvolila sama, aby zabránila kontaktu s lidmi a potlačila tak svůj dar. Jaké je pak Eveřino překvapení, když zjistí, že Damenova blízkost je jako ochranný štít, který potlačí myšlenky ostatních…

„Ever, prosím tě,“ žadoní Damen.
Ale já se prostě chovám, jako by tam nebyl. A zrovna, když se pan Robins dostane k mému jménu, Damen si povzdechne, zavře oči a prohlásí: „Jak myslíš. Ale pamatuj si, že sis o to řekla.“
A než se naděju, celou třídou zaduní hrozivé bum!, jak devatenáct hlav třískne o desky lavic.
Všechny hlavy, kromě mojí a Damenovy.
Vytřeštěně se rozhlížím kolem, pusu dokořán, snažím se to obsáhnout očima, a když se konečně otočím zpátky k Damenovi a vyčítavě se na něj podívám, jenom pokrčí rameny a řekne: „Doufal jsem, že přesně tomuhle se vyhnu.“
(str. 182)

Rozhovory Ever a její mrtvé sestry Riley dodávají příběhu šťávu. Ano, Ever mimo jiné vidí i duchy.  Tady to už krapet vypadá jako kopírování Vampýrské akademie či Pravé krve, ale nemylte se, vážení! Děj je naprosto odlišný a žádná spřízněnost mezi těmito sériemi není. Bavilo mě sledovat Eveřiny reakce při různých situacích nebo tok myšlenek, který občas zahrnoval i myšlenky ostatních.

Lehký styl psaní je protkán jak vtipnými dialogy, tak poutavým dějem. Tato kombinace dělá z prvního dílu velice působivou knihu. Autorka se pečlivě věnuje fádním problémům teenagerů, jako např. žárlivost, popichování, nesváry, méněcennost, popularita, alkoholismus, ale také dobře popsala ztrátu rodičů, kterou Ever utrpěla, aniž by přitom sáhodlouze rozebírala nepodstatné věci.

První díl řady Nesmrtelní, má na obálce Napořád červené tulipány, které mají v příběhu velký význam. Objevují se v průběhu děje, ale teprve až na konci se dozvídáme pravou symboliku. Význam této květiny zde psát nebudu, protože bych tak čtenáře připravila o překvapení.

Milovníci akčních scén si na své nepřijdou, ale ti, kteří mají rádi spisovatelku Stephenii Meyerovou ano, byť upíra zde nenajdete ani jednoho. Děj se odehrává v našem světě v současné době, ale protože se jedná o fantasy, i zde se najdou nadpřirozené bytosti.

Alyson Nöelová je americká autorka s mnoha literárními cenami. Za svůj život vystřídala řadu profesí: byla zaměstnaná jako chůva, manažerka, letuška, anebo třeba šperkářka. Většinu svého volného času strávila cestováním a snahou utéci před stylem života na předměstí (pochází z Orange County, ale nyní bydlí v Kalifornii). K tomu stát se spisovatelkou ji inspirovala kniha od Judy Blume Are You There God? It“s me, Margaret (v Česku vydáno pod názvem To jsem já, Margaret! v roce 1999). Její první knihou byl román pro dospívající Faking 19, který řešil otázku životního stylu dnešních teenagerů.

Kniha se záhy po vydání probojovala mezi nejprodávanější knihy v USA, mimo jiné se vyhoupla na nejvyšší příčku žebříčku New York Times Bestsellers. Překladová práva byla prodána do 34 zemí světa.

Vydalo: Argo; 2010