J. R. Ward – Milenec z temnot

Na český knižní trh vtrhlo Bratrstvo černé dýky. Žhavá, akční, upírská, romantická fantasy série z pera americké autorky J. R. Ward. Tohle je čistě ženská literatura, takže pánové, dál asi raději nečtěte. Byli jste varováni.

Beth pracuje jako novinářka v jednom Caldwellském plátku. Ve svých pětadvaceti letech cítí, že její život je příliš jednotvárný, že tráví čas jen mezi kanceláří a maličkým bytem, ve kterém ji čeká jen kočka. Chtělo by to nějakou změnu, ale chlapi ji vůbec nezajímají (ani ženské) a šéf jí nechce přidělit nic zajímavého. A pak jí do života vtrhne jako přírodní živel Wrath, dvoumetrový zabiják a upírský král. Rozhodl se splnit poslední přání svého zavražděného bratra Daria, aby se postaral o jeho jedinou dceru. Beth samozřejmě nemá tušení, kdo byl její otec, natož aby věřila mýtům o upírech. Jejich první setkání dopadne katastrofálně, takže ho Wrath musí odstranit z její mysli. Zato to druhé… Řekněme, že chemie zafungovala.

Wrath je vůdcem Bratrstva černé dýky, upírských válečníků, kteří chrání příslušníky své rasy před Vyhlazovací společností. Až na jednu výjimku to nejsou pokrevní bratři, ale jako by byli. Ta staletí bojů bok po boku vytvořila mezi nimi pevná pouta. Všichni to jsou agresivní vycvičení zabijáci, ale každý má své vnitřní trauma. Někteří upíři pokládají Bratrstvo za nezbytné zlo na obranu rasy, pro jiné jsou legendou hodnou obdivu.

Pan X vidí v zabíjení upírů jednu z mála společensky přijatelných příležitostí, při kterých může uplatnit své vražedné choutky. Když se mu podaří zabít člena Bratrstva, je jmenován vůdcem Vyhlazovací společnosti jejím zakladatelem Omegou. Moc je to, po čem vždy toužil a hodlá jí patřičně využít.

Kromě hlavní dějové linie Beht/Wrath sledujeme i příběh policisty z oddělení vražd Butche, který měl o Beth zájem, ale tváří v tvář upírovi chápe, že nemá šanci. Ale ani on ještě neřekl své poslední slovo, stejně tak upírští sourozenci Marissa a Havers.

Americká autorka J. R. Ward stvořila moderní fantasy příběh, kterému nechybí akce, vtip, napětí i romantika. Není to ale o „silných ženských hrdinkách“, jak bývá v poslední době u autorek zvykem, tady tu vůdčí roli mají muži – upíři. Ženy jsou „vyvolené“, je tu silný důraz na osudový pár, „označení“ ženy či majetnické chování, podobně jak tomu bývá u příběhů o dlacích. Každý díl je zaměřen na jednoho z bratrů a ti ostatní mají vedlejší úlohu.

Musím přiznat, že na tuhle knihu, i celou sérii, jsem se hodně těšila. Když se mi před asi dvěma lety dostala v originále náhodou do rukou, nemohla jsem se od ní odtrhnout a přečetla jsem všechny v té době vydané díly. Vůbec jsem nedoufala, že by to mohlo vyjít i česky, protože mi připadá, že se nakladatelé tohoto podžánru fantasy bojí. Jako by to byla ostuda vydávat či číst erotickou paranormální romanci. V zámoří je autorka velmi úspěšná, její romány se umisťují vysoko na žebříčcích prodejnosti, pobírá subžánrová ocenění za romantickou fantasy a má řadu následovnic (Lara Adrian, Kresley Cole, Sherillyn Kenyon ad.).

Byla jsem příjemně překvapena, jak se překladatelka zhostila svého těžkého úkolu, protože v originále si autorka nebere servítky a hojně používá slang a vyjmenovaná slova po F. Nejsem spokojena s výběrem obálky, ale to je asi tak vše, čeho se má kritika týká.

Co dodat? Snad že druhý a třetí díl se mi líbil ještě víc, než první, takže se na další díly v češtině moc těším. A samozřejmě přeji všem holkám, kterým se líbí temná romantika, příjemné čtení.

Původní název: Dark Lover
Nakladatelství: Baronet
Překlad: Jiřina Stárková
Vazba: vázaná
Počet stran: 464
Cena: 299 Kč