Kit Whitfield – Benighted

Dlouhé zimní večery – čas jako stvořený pro temnou scifi o světě plném vlkodlaků. První kniha anglické spisovatelky Kit Whitfield byla vydána v roce 2006 ve Velké Británii pod názvem Bareback, na americkém trhu však vyšla s názvem Benighted. Filmové studio Warner Brothers chystá filmovou adaptaci.

Benighted

Biologie je osud. Pro ty, co se narodí nožičkami napřed, je život normální. Občanská práva jsou dána zákonem, svět je útulné místo, a o každém úplňku se zamknete v zabezpečeném pokoji, aby vám v klidu narostl kožich. Ale pro ty, co se narodí hlavičkou napřed, je újma větší než jen fyzická. Nelykantrop uvězněný v lidské kůži je v osmnácti odveden jako branec do organizace DORLA (Oddělení pro neustálou regulaci lykantropí aktivity).

Pro agenty DORLY, kterým se nadává do naháčů, úplněk představuje bitevní zónu, kdy v noci hlídkují a pátrají po obyvatelích porušujících zákon. Zbytek měsíce je noční můrou občanské služby, kdy vyšetřují překročení zákonů, rvačky a bití. DORLA je tu staletí, už od dob inkvizice, a není méně nenáviděna, než byla tehdy.

Lola Galley, teprve dvacetiosmiletá a přesto již ošlehaná veteránka, je přidělena jako obhájce lykantropa, který zmrzačil jejího dobrého kamaráda. Nechce ten případ, ale už je zvyklá, že musí dělat věci, které nechce. Její zmrzačený přítel je však zavražděn dříve, než je její klient souzen.

Lola žádá spravedlnost. Stačila by jí i pravda. Ale v rozděleném světě se ptát po pravdě může přinést odpovědi, které nechcete slyšet.

Bareback

Recenze:
„Bareback“, to není jen původní název této knihy (ve Velké Británii), ale hlavně nadávka, kterou používá 99 % obyvatel pro to zbývající 1 %. To jedno procento jsou lidé, zbývající většina vlkodlaci, i když tohle slovo (werewolf) není nikdy v románu použito.

Jak žije to jedno procento, poznává čtenář prostřednictvím Loly, mladé osamělé ženy, která již 10 let pracuje jako agentka DORLy, organizace pro regulaci lykantropí aktivity. Ta má za úkol hlídat o úplňku, kdy se všichni lykantropi promění v krvelačné nemyslící bestie, aby se nenapadali mezi sebou. Podle zákona se musí všichni lykani o úplňku zamknout doma v zabezpečené místnosti nebo vyhledat speciální kryty. Lidští agenti pak hlídají prázdné ulice a parky a odchytávají potulující se lykany. Odchyt krvelačného monstra však není žádný med, spousta agentů utrží nějaký ten škrábanec a někteří to odnesou i životem. Odchycení lykani jsou vyšetřováni a souzeni agenty DORLy, kteří s nimi nezacházejí v rukavičkách. Ono se jim není co divit s tolika jizvami na těle i na duši.

Lola je přidělena k obhajobě lykana, který napadl a zmrzačil jejího kamaráda Johnyho. O tu práci nestojí, ale někdo to dělat musí. Klient však odmítá spolupracovat, a dřív, než vůbec dojde k soudu, je Johny zavražděn. Lolin klient Ellaway se stává hlavním podezřelým. O dalším úplňku je Lola na hlídce s mladým Martym. Napadnou je tři lykani, Marty to odnese těžkým zraněním a Lola si to klade za vinu. Depresi se snaží zahnat v baru, kde se seznámí s Paulem, sociálním pracovníkem, ale také lykanem. Po následující hlídce Lola přichází o dalšího parťáka a nadřízení ji upozorňují, že terčem neznámého střelce může být i ona.

Lola se ocitá pod velkým psychickým tlakem, začíná být paranoidní, přestává uvažovat racionálně a svůj vztek si vylívá jak na příteli Paulovi, tak na své sestře Bece. A to ji čeká ještě jedna velká podpásovka.

Vyprávění začíná pozvolně a větší spád dostává, až do života Loly vstupuje lykan Paul. Díky němu se na tento svět díváme i z té druhé strany. Je si vědom předsudků, které většinová společnost k lidem chová, ale i těch, které si v sobě nese Lola. Pomocí ní totiž nahlídáme do světa menšiny, která má velmi omezené životní možnosti a která si nese trauma už od dětství.

Autorka odmítá, že by záměrně svou prvotinu psala jako příběh o problematice menšin. Chtěla napsat příběh o Lole, silné hrdince, která však není anděl. Byla zvědavá, jak čtenáři rozporuplnou postavu přijmou. Zda ji budou chápat, mít rádi či odsuzovat. Každý čtenář si udělá svůj vlastní úsudek. Já Lolu chápala, měla ráda a přála ji štěstí. Tohle totiž není romantický příběh s happyendem, ale je tu naděje.

Příběh klade otázky a jen na některé dává odpovědi. Může problémy menšiny vyřešit medicína? Mají zákony ustoupit etice nebo naopak? Co ještě je etické a co už ne?

Dobrá kniha by měla klást otázky, a tohle je dobrá kniha.

 

Ukázka:
http://www.randomhouse.com/catalog/display.pperl?isbn=9780345495501&view=excerpt

Koupit lze zde:
http://www.bookdepository.co.uk/book/9780099499459/Bareback
http://www.libris.cz/knihy/modules.php?name=Amazon&op=detail&asin=0345491637