Ritus

Kniha Ritus pochází z dílny německého spisovatele Markuse Heitze, který se nejvíce proslavil trilogií Trpaslíci a sérií Ulldart. Trpaslíky i Ulldart lze zařadit mezi typickou fantasy tvorbu. Avšak u knihy Ritus Heitz čistou fantasy opouští a píše něco mezi thrillerem a temnou fantasy.

Ritus - Markus Heitz

Děj knihy vás přenese do Francie roku 1764. První kapitola připomíná americké horrory plné klišé a věcí, které jste už jakoby někde viděli. Naštěstí předsudky z první kapitoly zmizí hned u kapitoly druhé.

Příběh je zamotanější, než se zdálo na začátku. V lesích se totiž objevují mrtvoly s roztrhaným břichem a někdy i utrženou hlavou. Šlechta všechno svede na bestiálního vlka, naneštěstí se však ukáže, že bestie je ve skutečnosti vlkodlak. Nicméně to, co začne jako lov na vlkodlaka, se brzy zvrhne v něco většího.

Hlavním hrdinou je lovec a lesník Jean Chastel se svými syny Pierrem a Antoinem. Postavy jsou popsány dost dopodrobna a v příběhu se dozvíte hodně o jejich životě. Markus Heitz opět dokazuje, jak dobře umí vykreslit charaktery. Za zmínku stojí zejména postava abatyše Gregorie, která sleduje i vlastní cíle, jež nemají s hlavním příběhem nic společného.

V kapitole třetí poznáte možná plus, možná mínus knihy, záleží na čtenáři. Děj se z ničeho nic přenese do roku 2004 a vypráví příběh spjatý s předešlými kapitolami, ale přesto trochu jiný. Setkáte se s jinými postavami, bohatým mužem jménem Eric von Kastell, Lenou a jinými. Bohužel se další kapitolou opět přesuneme do roku 1764 a příběh tímto skokem značně utrpí.

Negativum má příběh v otevřeném konci, který vám dá vědět, že má kniha i díl druhý. Zavání to touhou vydělat na skvělém nápadu hodně peněz. Děj ale touhou po penězích neutrpí, autor ho nenatahuje a nenajdete zde ani nudná místa, jak se mnohdy stává.

Celá kniha se drží starých legend, takže žádné stopy po křížencích upírů a vlkodlaků a podobných podivnostech, v nichž se autor snaží dopídit k něčemu originálnímu. Na vlkodlaky platí stříbro a na šlechtu vlkodlak.

Vlkodlak má být bestie bez slitování. Autor se nepouští do ničeho nového ani v popisu vlkodlaka. Bestie připomíná velkého vlka, který v případě nouze stojí na zadních. Heitz na legendy pamatuje, a tak vytvořil dílo, které splnilo očekávání.

Hodnocení: 89%