Underworld

Film, který chci představit, není klasickým hororem s upíry. Underworld je akčním filmem zpestřeným o prvek hororovosti, kde vedle sebe vystupují upíři a vlkodlaci. Dá se říct, že film podle vzoru, který stanovil snímek Blade.

Underworld-1_posterKromě toho, že filmy (tedy Blade a Underworld) dělí pět let, je také různá jejich historie, hlavně co se týče její délky. Blade byl známou a oblíbenou komiksovou postavou vydavatelství Marvel, Underworld o něčem takovém mluvit nemůže.

Co se týče autorů filmu, je první Blade počinem poměrně zaběhlého tvořitele komiksových adaptací Davida S. Goyera, naopak Underworld mají na svědomí tři v podstatě outsideři, jejichž denním chlebem bylo spíše hraní menších roliček, kaskadérství nebo přicmrndávání na uměleckých úpravách filmů Rolanda Emmericha. Právě to poslední měl na práci Len Wiseman, režisér i spoluscénárista dosavadních dvou Underworldů, a jak se předpokládá, i toho třetího.

Podobnost s Bladem nám ještě nekončí, tak se jí pojďme trochu věnovat. Na režisérskou stoličku Bladea jedničky usedl jistý Stephen Norrington, který si s Wisemanem nemůže rozhodně nic vyčítat, ani on nebyl a není žádným famózním filmařem a tím se ani nestal. Wiseman je na tom v současnosti poměrně lépe. Jeho série je oblíbená a rozhodně ji nehodlá přepustit někomu jinému, což Norrington musel. A nebylo to na škodu.

Teď nechejme Bladea chvíli spát. Podívejme se trochu na příběh a představme si hlavní postavy. Máme zde svět, kde mezi sebou soupeří dva silné rody a odvěcí nepřátelé – upíři a vlkodlaci. Dalo by se říci, že upíři jsou jakási šlechta a vlkodlaci naopak spodina, která má být vyhubena. A upíři si dokonce myslí, že už vyhubena byla.

Jenže Selene (Kate Beckinsale, která se po natočení filmu stala manželkou režiséra) zjistí, že vlkodlaci jsou stále mezi námi a že je jich ještě docela dost. A příběh se nám začíná zamotávat a nabývat na širších rozměrech. Poznáváme Michaela Corvina (Scott Speedman), po němž vlkodlaci jdou, ale ještě netušíme, z jakého důvodu.

Dále tu máme upíra Kravena (Shane Brolly), který má očividně něco za lubem. Nejspíš se zapletl do nějakých pletich s vlkodlakem Lucianem (Michael Sheen), který má být však údajně mrtev a dokonce sám Kraven ho měl sprovodit ze světa. Nestalo se tak a v temných stínech se děje něco, co může ú;plně změnit upíří i vlkodlačí svět.

Selene jediná tuší, že je něco v nepořádku. Nejprve zachrání Michaela Corvina před vlkodlaky, ale už ne před tím, aby ho Lucian pokousal. Drží ho v zajetí a protože si neví rady, probudí Viktora. Viktor je jakýsi praotec upírů, který se uložil na spánek a má být probuzen až za několik století.

Tohoto praupíra si vystřihl Bill Nighy, chlapík s úžasným obličejem, úžasným hlasem a skvělým hereckým talentem, který mě osobně prostě učaroval. Každá jeho postava, kterou jsem měl to štěstí vidět, skutečně stojí za to, ať už je to stárnoucí rocker v Lásce nebeské nebo Davy Jones v druhých Pirátech z Karibiku, kde byl však jeho obličej nepatrně pozměněn. Zpět k příběhu. Viktor ze svého probuzení nemá velkou radost a proto chce Selene uvěznit a potrestat. Ona se však chce obhájit, protože ví, že ho probudit musela. Příběh se zamotává a rozplétá a my sledujeme docela strhující akční podívanou, což vlastně Underworld je.

Film není o tom, že by měl diváka postrašit, to vůbec ne, je to prostě jedna akce za druhou, ale zasazená do poměrně solidního příběhu, kde je skutečně zajímavý nápad s kastami, tedy šlechta a spodina, upíři a vlkodlaci. Poznáváme upíří rituály, vlkodlačí zběsilost a také se dovídáme, proč vlastně mezi těmito dvěma rasami zuří válka a kdo ji začal.

A o čem vlastně tenhle příběh je? Tedy kromě války dvou ras. Já jsem v době, kdy film šel do kin, slyšel něco, jako že se jedná o příběh Romea a Julie převlečený do hororového hávu. Je pravda, že Selene by mohla být Julií z jednoho rodu a Michael Romeem z rodu druhého, ale tenhle film prostě není romantický.

Je pravda, že závěr je takový, že z lásky se ti dva zachrání, ale jinak celou dobu žádná romantika. Takže pokud jste se báli, že na vás film kromě akce bude chrlit také romantické řečičky, budete vyvedeni z omylu. I když mně osobně by trochu romantičtější pojetí vůbec nevadilo.

Underworld je slušným akčním filmem spojujícím hororové a fantasy prvky. A pokud jste hororoví fanoušci a nepotřebujete pouze pravidelné dávky strachu, určitě se vám tenhle film bude zamlouvat.

USA, 2003, 121 minut

Režie: Len Wiseman

Hrají: Kate Beckinsale, Scott Speedman, Shane Brolly, Michael Sheen, Bill Nigry

Hodnocení: 70%