Laurell K. Hamiltonová: Svádění luny (Meredith Gentryová 3)

Faeskou princeznu Meredith NicEssusovou dělí od trůnu pouhých pár krůčků. Královna Vzduchu a Temnoty rozhodla, že trůn získá přímý následník, který bude mít dítě jako první. Jenže otěhotnět se začíná zdát jako poměrně obtížný úkol, přestože má Merry v posteli každou noc aspoň jednoho královnina strážce.

Andais vždycky ráda prodlužovala svou pomstu. Já byla spíš pro: Zabte je a skončeme to. (Merry, s. 314)

Hamilton_Svadeni_lunyMerry se snaží vyjednat podmínky k prodloužení spojenectví s králem goblinů, které za dva měsíce skončí. V tutéž dobu vyprší trest princi Celovi, jejímu soupeři o trůn, a pokud do té doby nezíská mocné spojence, dlouho nepřežije. Merry probudila sílu, jež tisíce let dřímala. Jeden fae za druhým se pod její péčí mění, získává zpět dlouho ztracenou moc a nádavkem i něco navíc. Její strážci se však začínají obávat toho, co se stane příště. Když pak princezna najde ve své posteli velice vzácnou a mocnou relikvii, která kdysi patřila Požehnaným sidhe, Temní zvažují, jak to zařídit, aby si ji mohli ponechat, ale nezapříčinili válku.

L. K. Hamiltonová připomíná minulost hlavní hrdinky včetně vztahů s rodiči a milenci. Merry je první sidhe zrozená jako smrtelná, ale vládne schopnostmi, jež způsobují hotové pozdvižení. Obává se, že s ní muži spí kvůli možnosti stát se králem nebo ukončení celibátu. Pokud jednoho dne usedne na trůn, bude se muset podle toho chovat. Chtěla by si vzít příklad ze svého otce, jenže toho zavraždili, protože nevládl železnou rukou, ale snažil se být spravedlivý. Merry bude muset najít zlatou střední cestu a naučit se být nemilosrdná.

Její strážce Rhys se pokouší udělat zábavu z každého úkolu, i když se mu mnohdy příčí. Bývalý vládce smrti má pestrou minulost, stejně jako Vražedný Frost, který sice nebyl zrozen jako sidhe, přesto se jím stal. Kvality skvělého milence a bojovníka však nedokážou vyvážit emocionální nestabilitu. Doyle miluje možnost stát se králem a užívá si sexu s Merry. Dotýkat se Galena je pro Merry jako dýchat. Dělá to tak dlouho, že si nepamatuje, jak přestat. Galen exceluje v praktických stránkách života, ale v politice je naprosto beznadějný, a proto by jako král neobstál. Pak tu ještě máme Nicca, goblina Kitta, Barintha a postupně přibývají další a další muži do Merryiny sbírky. Na nedostatek sexu si rozhodně stěžovat nemůže.

Děj se odehrává v Los Angeles a St. Louis. Příběh je vyprávěn v první osobě z pohledu Merry. Od začátku knihy uběhne pouhých pár dní, přesto se toho stihne udát tolik, že by to jinému vystačilo na celý život. Lidé v tomto fantastickém světě o existenci fae vědí, a dokonce s nimi spolupracují. L. K. Hamiltonová upozorňuje na odlišnosti člověka a sidhe včetně cizosti a nepochopení druhu. Hranice mezi pravdou a lží je tenká a sidhe dokážou mluvit pravdu a zároveň klamat. Nesmrtelnost má kromě dlouhého života i stinné stránky − mučení může trvat hodně dlouho, když si dotyčný dokáže vyléčit téměř všechna zranění. Pozornost zaujmou prastaré artefakty, které se samovolně mění, aby se lépe přizpůsobily době − z kotle se stává pohár, z válečné dvojkolky zase kočár a následně limuzína.

Autorka vysvětluje, jak funguje magie, přibližuje historii fae, jejich tradice a schopnosti. Okolí a vzhled postav popisuje poměrně detailně, což může některé čtenáře iritovat, zatímco další to uvítají. Charaktery propracovala, stejně jako výrazy tváří, gesta a pocity. Hrdinové ve čtenáři vzbuzují emoce od sympatií až po nenávist a touhu.

Svádění luny  je svižná paranormální romance plná politikaření, mocenských her, intrik, erotiky, násilí, akce a magie.  Pokud se vám líbily předchozí dva díly Polibek stínů a Pohlazení soumraku, třetí vás rozhodně nezklame.

Ukázka

Vydal: Epocha; 2014

Koupit knihu