Laurell K. Hamiltonová: Polibek stínů

Laurell K. Hamiltonová se dostala do povědomí českých čtenářů bestsellerovou sérií o Anitě Blakeové, drsné lovkyni upírů, jež v současné době čítá dvacet jedna dílů. Nakladatelství Epocha se rozhodlo potěšit autorčiny fanoušky vydáním její neméně slavné fantasy série o Meredith Gentryové.

Vždycky jsem si myslela, že láska je důležitější než moc. Někdy však potřebujete mít moc, abyste svou lásku udrželi v bezpečí. (str. 384)

Los Angeles je místem, kam se nadpřirozené bytosti přichází schovat a Merry je jednou z nich. Princezna z Říše kouzel už tři roky pracuje pod falešnou identitou jako soukromá vyšetřovatelka. V nástupnictví na trůn je třetí v pořadí, pročež se ji stoupenci bratránka Cela snaží zabít. Dokonce i její teta, královna Vzduchu a Temnoty, se jí už jako šestiletou holčičku pokusila utopit. Greyova agentura přijímá zdánlivě nevinný případ, který má za následek odhalení Meredithiny totožnosti. Na příkaz královny se musí vrátit domů a dokázat, že si zaslouží žít.

Děvče nikdy nemůže mít příliš mnoho šperků, nebo zbraní (str. 184), tvrdí třiatřicetiletá Meredith Gentryová, silná a nezávislá žena. Sympatická Merry je smrtelná sidhe, což je důvod, proč nepatří mezi lidi ani fae. Pomalu objevuje své schopnosti a učí se je za chodu používat. Hlavní hrdinka je realistka s bystrou myslí a pohotovými reakcemi, která nešetří ironickými a vtipnými komentáři.

Nikdy nespat s nikým, kdo je zlý, hloupý nebo ošklivý, to je pravidlo číslo jedna, protože se vám může stát, že něco podobného porodíte. (str. 265)

Laurell K. Hamiltonová na stránkách předestírá hned několik životních příběhů, čtenář tak poznává blíže Havrany, královniny strážce, ale i přátele Merry. Frost už osm století nezažil dotyk či polibek ženy, Doyle královnu kdysi miloval, ale ona ho odvrhla, a dále je tu Galen, příliš hodný a přímý kříženec, který sice u dvora nemá skoro žádný vliv, přesto ochraňuje slabší. S Doylem se Merry cítí v bezpečí, s Frostem ji pojí vášeň a Galen ji dokáže uklidnit. Nesmrtelný milenec Roane Finn je tulení člověk, jenž vždycky dá přednost moři, zatímco pohledný Sholto, Král běsů, by udělal cokoliv, aby Merry získal. Chlapi se v její posteli střídají jako na běžícím pásu, ale u sidhe je tento způsob života zcela normální, pokud není žena vdaná.

Temná fantasy je vyprávěna v první osobě z pohledu Merry, která se snaží udržet naživu díky svým schopnostem a intelektu, ale nepohrdne ani pomocí ostatních. Děj se odehrává v Cahokie v Illinois a Los Angeles. Lidé o existenci nadpřirozených bytostí vědí, a dokonce s nimi pracují nebo žijí. Americká autorka čtenáři vysvětluje nadpřirozená pravidla pozvolna a srozumitelně, stejně jako rodinnou historii hlavní protagonistky.

Cyklus Merry Gentryová je podobně laděný jako série Anita Blakeová, až na to, že Merry je v otázce sexu odvázaná a velice zkušená. Anita je oproti tomu naprosté neviňátko, které se zvrhne v divošku až postupem času. Merry je věrná svým přátelům, ale drží si odstup, aby své blízké neohrozila.

Polibek stínů nepatří ke klasickým milostným příběhům, jedná se spíš o erotickou romanci plnou dobrodružství, akce, násilí a dramat. Paranormální detektivka vykazuje prvky hororu, psychologických motivů a politikaření, ale ke slovu se dostávají také intriky, napětí a emoce, což vyniká především díky pestrému a kvalitně propracovanému charakteru postav. Čtenář je často překvapen rozmanitostí a originalitou zvyků a chováním bytostí, jako je vyspat se s kamarádem, který sexuálně strádá, nebo nezjišťovat rozsah moci při prvním setkání. Druhý díl by měl vyjít v roce 2013 a já se na něj těším.

Vydal: Epocha; 2012

Koupit knihu