Veronica Rothová: Divergence

Román Divergence čtenáře zavádí do  Chicaga  blíže neurčené budoucnosti. Společnost je rozdělena do pěti frakcí a každá z  nich se věnuje utužování určitých schopností a ctností.

Mírumilovní nesnášejí agresi, Sečtělí nevědomost, Upřímní pokrytectví, Odevzdaní poukazují na nesobeckost a Neohrožení odsuzují zbabělost. Jednou za rok prochází všichni šestnáctiletí obřadem volby a musí si zvolit jednu z  frakcí, do níž budou patřit po celý zbytek života. Pokud neuspějí, zemřou, nebo skončí mezi odpadlíky.

Šestnáctiletá Beatrice Priorová stojí před těžkou volbou, zda zůstane se svou rodinou mezi Odevzdanými, nebo si najde místo, kam konečně zapadne. Přechází k  Neohroženým, kteří nosí černé šaty, tváře jim zdobí piercingy a po těle mají tetování. Nováčci musí zvládnout výcvik po fyzické, emoční i psychické stránce, což jsou mnohdy bolestivě nabyté zkušenosti. Nové místo, nový začátek, nové jméno  z  Beatrice se stává Tris a starý život je zapomenut. Dívka se spřátelí s Christinou, získá ctitele Alberta a nebezpečného nepřítele Petera. Houževnatá Tris brzy pochopí, že je potřeba zachovat si chladnou hlavu, aby přežila. Že si z  ní ostatní dělají legraci a říkají jí Škrobe, to je v pořádku, že jí sem tam někdo ublíží, to také, ale když se ji pokusí zabít, začne mít pořádně nahnáno. Komu může důvěřovat?

Tris se snaží zjistit, co je Divergence. Divergentní je každý člověk, který má podle testu na výběr víc frakcí než jednu. Divergentní lidé brzy umírají, jakmile je někdo odhalí – nedávat najevo svou odlišnost je otázka života a smrti. Hlavní hrdinka je čtenáři blízká, ačkoliv nemůžu říct, že vyloženě sympatická. Nejvíc jsem si oblíbila pohledného Čtyřku, který Tris neustále zachraňuje. Vztah mezi Tris a Čtyřkou se pomalu vyvíjí a teprve v  polovině knihy začíná být jasné, že jde o víc než pouhé přátelství.

Zcela nepochopitelná nařízení jednotlivých frakcí nutí čtenáře uvažovat nad tím, proč se musí každý člověk formovat do zažitého stereotypu, nevybočovat od ostatních a omezovat své touhy, instinkty a rozvíjení charakteru. Kdo nezvládne iniciaci do frakce, kterou si zvolil, stává se odpadlíkem a dělá práci, kterou nikdo jiný dělat nechce. Společnost není tak dokonalá a spořádaná, jak se na první pohled jeví. V zákulisí totiž kují pikle lidé, kteří hodlají rozpoutat válku mezi frakcemi.

Divergence je první knihou dystopické trilogie, v níž nechybí akce, romantika, rodinné pouto ani přátelství. Napínavé scény čtenáře doslova pohlcují a nespočet zvratů pro změnu udivuje. Dramatická atmosféra nutí čtenáře zadržovat dech a cítit nervozitu společně s  hlavní hrdinkou. Dobrodružný příběh je plný naděje, soupeření, překvapení, pravidel, výzev, manipulace a mocenských her. Děj je originální, realisticky pojatý a natolik poutavý, že se při čtení nelze nudit. První třetina knihy je o poznávání, prostřední a začleňování se do nové frakce, vyprávění zprvu ubíhá středním tempem, ale od okamžiku, kdy se Tris přidá k  Neohroženým, plyne svižně. Finále se odehrává ve velkém stylu a otevřený závěr nenechá nikoho na pochybách, že se máme v  budoucnu ještě na co těšit – nebo spíš, čeho se bát. Divergence umí zapůsobit silným dojmem a zanechat ve čtenáři touhu chtít víc.

Americká autorka Veronica Rothová napsala strhující příběh, kde od začátku do konce netušíte, na čem jste. Není znát, že se jedná o její prvotinu, jelikož je kniha napsaná s lehkostí a precizností. Autorka sází na jednoduchý styl vyprávění, ačkoliv je děj poměrně komplikovaný. Pokud jste fanoušky Hunger games, Lesu rukou a zubů či Hostitele, jistě u vás uspěje i Divergence.

Nakladatelství CooBoo plánuje vydat v roce 2012 i druhý díl s anglickým názvem Insurgnet (na třetím díle autorka momentálně pracuje).

Vydal: CooBoo; 2012