Jennifer L. Armentrout: Pád zkázy a hněvu
První díl série Probuzení nazvaný Pád zkázy a hněvu autorky Jennifer L. Armentrout představuje svět Caelumského království, kde smrtelníkům vládnou nesmrtelní bohorozenci, čerpající energii z lidských rozkoší.
Příběh je vyprávěný z pohledu dívky (a později mladé ženy) Calisty, řečené Lis. Jako sirotek nejasného původu vyrůstala v klášteře a po smrti laskavé matky představené živořila na ulici, o hladu, v špíně a bezpráví. V rané dospělosti zakotvila na dvoře barona Clauda z Archwoodu. Protože zaměstnavatel náleží mezi caelestie, míšence lidí a bohorozenců, nachází u něj bezpečné zázemí. Navenek se etabluje jako jedna z mnoha baronových konkubín, ale ve skutečnosti je baronovi mnohem užitečnější, protože disponuje talentem předvídat budoucnost. Její zvláštní vnuknutí ji často dovádějí na místa, kde se pak dějí podivné věci.
V době, kdy se krajem šíří zvěsti o blížící se válce mezi bohorozenci, se Calistě díky vnuknutí podaří vysvobodit z potíží zraněného bohorozence, z kterého se vyklube Thorne, charismatický muž s temnou pověstí. Aniž by o to usilovali, vzniká mezi nimi vztah plný nevyřčených tajemství. Pro praktickou Calistu se Thorne jeví naprosto nedosažitelným, společenská propast mezi nimi jí připadá nedozírně hluboká. Thorne je Calistou fascinovaný a vůbec nechápe proč. Příběh končí překotně a drsně, zanechává čtenáře v napjatém očekávání kýženého pokračování.
Svět, který autorka představuje, není zásadně odlišný od těch, které ztvárnila v předchozích fantasy sériích. Liší se jen nově definovaným společenským uspořádáním: nízkorozenci versus bohorozenci. K tomu je tu spousta dalších názvů výše a níže postavených a přechodných typů. Tato už tak dost složitá hierarchie je poněkud matoucí, protože v anotaci se píše, že každé z devíti měst je pod nadvládou královny živící se rozkoší smrtelníků, ale v knize jsou v souvislosti s nejvyššími bohorozenci zmínky jen o králích.
Pokud bychom knihy dělili naprosto primitivně na „dějové,“ kde je primární sdělování děje, a na „pocitové,“ kde je primární popisování vnitřních pocitů hlavní postavy, zařadili bychom Pád zkázy a hněvu do té druhé kategorie. Calistiny vnitřní myšlenkové pochody i emoce jsou vykreslovány velmi podrobně, srozumitelně a sugestivně. Protože bylo v úvodu dostatečně popsáno, za jakých okolností Calista vyrůstala, jsou pochopitelné její priority a její jednání působí konzistentně.
Od Jennifer L. Armentrout jsem toho četla už hodně. Nejvíce mě dostala romantickou sci-fi sérií Lux, co vyšla slovensky. Její další dvě u nás vydávané série Z krve a popela a Žár těla a ohně už mě tolik nenadchly, protože jsou námětem i postavami snadno zaměnitelné. Pád zkázy a hněvu jako první díl nové série zatím působí slibně. Děj plyne tak pomalu, jako kdybyste se plavili po řece husté melasy. Jsou tam vášnivé erotické scény. Hlavní postavy jsou vykreslené plasticky a přesvědčivě. Přestože se toho na pěti stech dvacíti stranách tolik nestane a jednání hrdinů je často snadno předvídatelné, příběh dokáže udržet čtenářovu pozornost a rozhodně nenudí.
Tuto knihu ocení hlavně čtenářky a čtenáři, kteří si libují v detailech rádi se vžívají do nejniternějších zákoutí myšlení a motivací hlavní postavy.
Kniha je solidně a citlivě přeložená a perfektně řemeslně provedená, v pevné vazbě s krásnou obálkou a temně modrou ořízkou.
Vydal: Fragment, 2025
Překlad: Zdík Dušek
Vazba: vázaná
Počet stran: 520
Cena: 599 Kč