Dotyky budúcnosti II nepřinášejí příliš pozitivní vyhlídky

Je věru zajímavé sledovat vyznění vědeckofantastické literatury v závislosti na aktuálním stavu společnosti a světových událostech. Pokud je nálada ve společnosti povětšinou dobrá, upínají se sci-fi příběhy více do dalekého vesmíru. Pokud je tomu naopak, zaměřují se na blízkou či vzdálenější pochmurnou budoucnost spojenou s planetou Zemí.

Po deseti letech od vydání reprezentativní antologie sci-fi povídek předních slovenských autorů pod názvem Dotyky budúcnosti spatřily před nedávnem světlo světa Dotyky budúcnosti II a staly se tak jednou z hlavních literárních událostí podzimního Comics Salónu v Bratislavě, kde proběhl i slavnostní křest. Oba tituly vydalo slovenské vydavatelství Artis Omnis a editorské práce se opět neohroženě ujali Martin ‚Roger‘ Králik a Zuska Stožická. Vznikl tak reprezentativní knižní titul ukazující nespornou kvalitu domácích autorů, ať již těch zkušenějších, nebo i těch teprve začínajících.

Hlad – Alexandra Pavelková
Přelidněná společnost blízké budoucnosti se potýká s rozsáhlým nedostatkem prakticky všeho k uspokojení i těch nejzákladnějších potřeb a potraviny jsou zcela logicky na prvním místě. Vše je přísně regulováno zákonem, a to včetně přesně stanoveného maximálního limitu dosažitelného věku člověka. Jano se proti tomuto zákonu vzepře a tajně ukrývá svého dědečka, pak ovšem dojde k odhalení tohoto zločinu a začíná jeho strastiplná cesta za přežitím.

Samotný námět této povídky není nijak originální a navíc je text zbytečně dlouhý. Povídce by prospělo razantní zeštíhlení. Je zde až příliš nadbytečných scén vyznívajících do ztracena, neboť nebudují atmosféru. I když je příběh napsaný čtivým stylem, jedná se o lehký podprůměr celého výboru.

Posledná slovenská kozmonautka – Michal Jedinák
Se Slovenským vesmírným centrem (SLOVEC) se někdo usilovně pokouší spojit mimo úřední hodiny. Jelikož v budově není přítomen žádný člověk, je jediným nástrojem komunikace chatbot s nejnovější formou UI. Jak tato komunikace bude probíhat a kdo je ta osoba tolik usilující o konstruktivní způsob řešení svého naléhavého problému, napovídá již samotný název.

Tato povídka je brilantně vykreslenou ostrou satirou na možné komplikace spojené s vývojem umělé inteligence a jejím striktním a nekontrolovatelným zaváděním do praxe. Jedná se o jeden z nejlepších textů ve sbírce.

Muž nula – Jara Radošovská
Společnost je po totálním blackdownu nucena udělat ve svém vývoji krok zpět a vrátit se do období tzv. století páry. Niel se snaží nijak nevyčnívat a hledět si jen své práce v místním pivovaru. To se mu ovšem nedaří, neboť skupina buřičů nazývající se Figuríny jej prostřednictvím jedné ženy Malérie (Valérie) neustále kontaktuje, a tím kompromituje před jeho zaměstnavateli a hlavně vládními složkami, které si říkají Ochranka.

Jedná se poměrně o zdařilý, celkově dobře promyšlený a vystavěný příspěvek ze žánru steampunku. A velmi zajímavým bonusem je primární odkaz na píseň Mariky Gombitové.

Čchang-e XXIII. – Domov pre každého – Katarina Soyka
Výstavba olbřímího staničního komplexu na Měsíci může mít svá úskalí, ať už technologická, finanční, tak i byrokratická. Jedním z takových úskalí je nesouhlas čínské architektky a duševní matky projektu se změnou a jeho realizací na měsíčním povrchu. Její vzdorovité odmítání se ovšem pro změnu nelíbí čínské vládě zaštiťující celý projekt. Jak tento střet skončí?

V této povídce se zcela jasně ukazuje střet odborné individuality s neústupnou mašinérií, která nemá nikdy v úmyslu nechat se zahnat do kouta. Velice dobrá povídka.

Protichodné záujmy – Marek Slabej
Na planetce s extrémně nehostinnými podmínkami se proti sobě ocitnou tři protivníci. Mimozemšťan podobný velkému trilobitovi, robot ovládaný šílenou UI, jež chrání své hardwarové zdrojové zařízení, a zbytek lidského výsadku v podobě pilota s hlavou své kapitánky v láku, mají jediný cíl, a to zničit ostatní a uniknout z této planety. Křehká spojenectví možná existují, ovšem jen za extrémních podmínek, a navíc na velmi omezenou dobu.

Jedná se o velmi nápaditý příběh, plný akce a zvratů, který si čtenář rozhodně užije. Jedna z nejlepších povídek ve sborníku.

Mierne mrazivý dotyk – Peter Jelínek
Sledujeme jeden den z neutěšeně pochmurné možné blízké budoucnosti novináře Valéra, který má dobrovolně povinný sobotní přesčas v redakci. Doléhá na něj nesvoboda nové totality, která Slovensko postihla po změně sféry vlivu ve střední Evropě. Tu opět převzalo Rusko.

Velice mrazivě vykreslený obraz bezútěšnosti a bezmocnosti v životě obyčejného člověka, který nedokáže s nastalou situací nic aktivně dělat, pokud nechce ohrozit sebe nebo své blízké. Přece jen filmové hrdinství není realita. Opět jeden z velmi silných příběhů.

Ako odkvitajú endemity – Beáta Takáčová
Botanička Alžběta se spolu s kolegy stará na měsíční základně o experimentálně pěstované pozemské rostliny při nízké gravitaci v přísně oddělených a chráněných ekosystémech soustavy staničních skleníků. Nebezpečí při takovéto stereotypní práci může přijít z úplně nečekaných stran.

V této povídce autorka skvěle zvládla nejen strukturu příběhu, nýbrž i vykreslení psychologie hlavní postavy, jež retrospektivně řeší důležité životní události ze své minulosti, které ji přivedly až na stanici. Příběh navíc skýtá poměrně nápaditý zvrat i rozuzlení.

Dokonalá – Zuzana Droppová
Policistka z přetechnizované společnosti blízké budoucnosti vyšetřuje sérii nesourodých brutálních vražd, které spojuje pouze to, že všichni zavraždění byli zločinci. I přes všechna implantáty v mozku je pro ni tento případ opravdu těžkým oříškem.

Jde o kyberpunkový příběh, v němž se lidé až příliš spoléhají na různá technologická vylepšení svých těl a všemocně oddanou a lidstvo ochraňující UI s neomezenými pravomocemi. Jedná se o takový lepší vypravěčský průměr.

Kvocient prežitia – Lenona Štiblaríková
Muž se v ukrutných bolestech a naprosto dezorientovaný probere k vědomí, ani sám neví přesně kde. Až po chvíli zjistí, že v té místnosti není sám, a smysl mu začnou dávat i dřívější informace a prožitky. Má v plánu přijít všem podivnostem na kloub a hlavně se osvobodit z tohoto vězení připomínajícího výkrmnu.

Naprosto skvělý příběh ve všech ohledech! Úžasná ukázka hard sci-fi příběhu, který může sebevědomě konkurovat těm světovým. Dokázal bych si ho představit i jako jeden z těch nejlepších dílů legendárního seriálu Krajní meze. Je to jasná žánrová perla antologie.

4NIC/K4 – Jana Tabačková
Den za dnem si autonomní sekačka a kultivátorka zeleně plní smysl své existence na přiděleném úseku jednoho velkoměstského parku, pro který byla navržena a sestrojena. Program její omezené UI má sice naprogramované striktní hranice řešení vzniklých méně obvyklých situací, ovšem jistá možnost osobního vývinu tu přece jen je, což se může hodit i stroji, pokud chce svou práci vykonávat co nejlépe a nejdéle.

Velmi příjemná povídka, v níž jsou veškeré popisy podřízeny vnímání z pohledu inteligentního stroje. Jedná se o takové milé a čtivé odlehčení oproti ostatním příběhům, přestože se odehrává na pozadí zániku lidské civilizace.

Partner na zabitie – František Škoda
Většina lidí bere ze zákona povinně lék, který dokáže odstranit všechny negativní emoce, detektiv Šmirgel však tento medikament sám záměrně neužívá, aby mohl vyšetřovat ty nejzávažnější zločiny a pronásledovat pachatele, kteří také přestali tuto látku užívat. Pracuje zcela sám, tedy až do osudné chvíle, kdy je mu nekompromisně přidělen nový mladý kolega.

Černohumorná detektivní povídka z velmi blízké budoucnosti se odehrává v utopické společnosti a baví čtenáře od samotného začátku až do konce. I když je zápletka poměrně prostá a nijak zvlášť svým vyústěním neohromí, je radost tento nadmíru zábavný příběh číst.

Hellhole – Janko Iša
Státy, jak je dnes známe, se v budoucnosti rozpadly. S přírodními zdroji hospodaří a o lidských životech rozhodují obrovské korporátní firmy. Mírové misky vah se udržují v relativní rovnováze až do chvíle, kdy se kdesi v turkmenské poušti jakoby odnikud vynoří tajemný objekt, který znemožňuje jakékoliv pokusy o průzkum všemi dostupnými prostředky, navíc je schopen eliminovat jakékoliv stroje ovládané UI. Proto je rozhodnuto o lidském výsadku veteránů, kteří ještě jako jediní mají zkušenosti z vojenských akcí s jinak zastaralými bojovými exoskeletovými obleky TECA-4.

Jedná se o adrenalinovou jízdu plnou ‚kulervoucí‘ akce a drsných hlášek, která doplňuje a rozšiřuje žánrový kaleidoskop příběhů této antologie. Autor se v popisu monster jednoznačně vyřádil a při psaní se zcela evidentně bavil, zrovna jako se bude bavit čtenář.

Večná jar v motýlich záhradách – Zuska Stožická
Vědecká důstojnice Larissa Finchová má po dlouhé psychické léčbě nastoupit na místo prvního důstojníka ve vesmírné lodi Schliemann a dopravit vědeckou expedici profesora Javiera na zdánlivě pustou planetu Zar Hellam známou též jako Croys VI. Mají tam provádět archeologické vykopávky, aby našli stopy po původní zaniklé civilizaci. Současně k této planetě cestuje mladičká Kendra spolu se svým otcem Motýlím mágem, aby předvedli posvátné představení jeho Motýlího cirkusu. Osudy těchto dvou rozdílných světů se spojí, stejně jako se spojí cesty těchto dvou naprosto rozdílných vesmírných lodí a jejich různorodých posádek. Následný výsledek může obohatit všechny přítomné.

Nejpoetičtější příběh z celé knihy, krásně a poutavě napsaný, zasazený jako fan-fiction do jednoho nejmenovaného notoricky známého sci-fi světa, který čtenář téměř okamžitě pozná. Takovéto povídky je radost číst.

Posledný den vojny – Michal Hvorecký
Vzpomínky jedné ženy na poslední den války, který nestrávila v radostných davových oslavách na ulicích s ostatními obyvateli města, nýbrž v bezpečí uzavřeného světa svého malého bytu.

Dalo by se pochybovat o tom, zda měl být tento dosti krátký příběh, nebo přesněji střípek příběhu zařazen mezi vědeckofantastickou literaturu, navíc se tváří docela nabubřele a autor umělecky vzletnými výrazy zakrývá až žalostně minimální výpovědní hodnotu.

Pravidlá hry – Jana Plauchová
Nesourodá skupinka individualit obývá marťanskou základnu. Snaží se ze všech sil koexistovat a spolupracovat při řešení zadaných vědeckých úkolů zaměřených na průzkum, sběr vzorku, jejich zkoumání a katalogizování. Čas ubíhá velice pomalu v rytmu stereotypní práce a závěr mise se nachází až nepředstavitelně daleko, přesto vládne v kolektivu všeobecná shoda a mír. Vše se změní, když jsou kontaminovány planktonové výrobníky kyslíku neznámým virem a začnou tak rychle ničit jediný zdroj kyslíku na základně.

Další ukázka velmi solidní vědeckofantastické povídky, v níž nechybí prakticky nic. Neovlivnitelná krize způsobí rozkol mezi posádkou stanice. Jednotlivé postavy jsou psychologicky dobře načrtnuty, takže působí naprosto uvěřitelně jak jejich motivace, tak následné činy tváří tvář neodvratné krizi. Jako třešnička na dortu působí závěrečný twist, který je naprosto nečekaný a přidává příběhu na hodnotě.

Ľadový gambit – Anton Stiffel a Františka Vrbenská
Hvězdný pilot Portis, majitel přepravní lodi Kobold, má namířeno s nákladem na vesmírnou stanici obíhající kolem ledové planety Hendrix, která se nachází kdesi na periferii hlavních tras a zájmů jak dopravců, tak obchodních a těžebních firem. Důvodem k takové cestě ovšem není jen malá konkurence v tomto zapomenutém koutu vesmíru, nýbrž i vědecká pracovnice Enea, jeho bývalá přítelkyně pracující na planetě. Po posledním příletu dojde už na dosti zchátralé stanici k vážné nehodě a Enea se ocitne v ohrožení. Pokud ji chce Portis zachránit, musí jednat velmi rychle, být ochoten obětovat vše a riskovat i vlastní život.

Jediná povídka z celé knihy psaná v tandemu. Na kvalitě textu je to naprosto nezpochybnitelně znát a povídka obsahuje vše, co dělá dobrý příběh vynikajícím. Dobře zvládnuté technické popisy se střídají s prostupující romantickou linkou, následuje nijak fantaskně za vlasy přitažená dechberoucí akce spojená s přežitím v nehostinných přírodních podmínkách. K tomu všemu je ještě člověku nápomocná vyspělá UI, která zde zastává pozitivní úlohu.

Kniha Dotyky budúcnosti II jednoznačně ukazuje, že autoři na Slovensku sci-fi rozhodně psát umí, a i když tento žánr není mezi slovenskými autory a čtenáři nejspíš až tak oblíbený a vyhledávaný, dokáže se při menší snaze nalézt dostatek kvalitní původní tvorby k vytvoření takovéto reprezentativní antologie. Už samotná pestrost námětů značí, jakou práci si editoři s jejím sestavováním dali. A je jen dobře, že je stále zájem o vydávání takovýchto antologií, i když deset let mezi tou předchozí a touto není zrovna krátký interval. Nejspíš musel dozrát čas, chuť a hlavně přesvědčení vydavatelství Artis Omnis, že se kniha má konečně zrodit.

Čtenáři se díky tomu mohou podívat do vzdálených světů, blízkých i vzdálenějších budoucností, které jsou viděny spíše v horším světle než v tom lepším. Ovšem to k tomuto žánru patří. Kromě vizionářských myšlenek má za úkol i poukázat na nešvary současné doby a společnosti, které mohou vést k velmi nepěkným vyhlídkám. A tohle je cenný nástroj, který fantastické literatuře nemůže nikdo upřít a ani vzít.

Jak je na jasném příkladu této antologie vidět, není tento žánr ještě zdaleka vytěžen, stále se objevují nové myšlenky, stále přicházejí nová dobrodružství. Proto zahoď, milý čtenáři, veškeré předsudky, otevři svou mysl novým dotekům budoucnosti a nebudeš zklamán.

Vydalo: Artis Omnis, 2024
Editoři: Martin Králik, Zuska Stožická
Obálka: Zuzana Droppová
Počet stran: 336
Vazba: pevná
Jazyk: slovenský
Cena: 18,90 € / 355 Kč (Martinus.cz)