Hora v moři – máme vůbec prozkoumanou svou planetu?
Jsou debuty, které na sebe strhnou pozornost. Jedním z nich je i ekologicky laděný sci-fi román Raye Naylera z nakladatelství Host.
Ha Nguyenová celý život studovala hlavonožce, dokonce o nich napsala úspěšnou knihu. Když se tedy ukáže, že na souostroví Con Dao se nejspíš usadil nový, velice inteligentní druh chobotnic, je doktorka Nguyenová jasnou volbou, koho vyslat, aby chobotnice prozkoumala a případně s nimi navázala kontakt, pokud to půjde. Jestli chce doktorka v úkolu uspět, bude ale muset překonat mnoho (nejen) mezidruhových překážek. Naštěstí na to není sama – k ruce má mimo jiné prvního skutečného androida s dokonalou pamětí, což se v podobných případech dozajista hodí.
S velmi inteligentními, kreativními a kulturu majícími hlavonožci, s nimiž se nelze dorozumět kvůli jazykové bariéře, jsem se už setkala. A to v případě Adriana Tchaikovského a jeho Dětí zmaru. Přestože romány vycházejí v některých bodech z téhož (koneckonců chobotnice je chobotnice), jsou diametrálně odlišné – což je jedině dobře.
Podle anotace Hory v moři by se mohlo zdát, že půjde o vcelku akční věc, jenže opak je pravdou – je to pozvolné, filozofické vyprávění, v němž paradoxně chobotnice nejsou zdaleka to hlavní. Nedá se říct, že by hrály vyloženě druhé housle, přesto nejsou středobodem celého vyprávění. Tím jsou lidé a především pak vědomí. Úvah, co je vědomí a co dělá člověka člověkem, je v knize celá řada – některé jsou zakomponované přímo do děje, jiné jsou čtenářům servírovány jako ukázky z fiktivních odborných knih napsaných aktéry příběhu. Chobotnice tu tak slouží spíš jako prostředek k tomu, aby si hrdinové románu uvědomovali lépe sami sebe a aby byli konfrontováni s tím, co jako lidstvo jednou nejspíš nevyhnutelně způsobíme.
Hora v moři se odehrává v nedaleké budoucnosti a má mimo jiné i silné environmentální téma. Tím, v jakém prostředí se příběh odehrává, jakou atmosféru vyvolává a jaké poselství se autor snaží čtenářům předat, mi v mnoha ohledech připomíná díla Paola Bacigalupiho. Nebyla sice tak ponurá, přesto tu jistá tíživost je a není jí málo.
Ray Nayler do svého debutu dal větší než malé množství filozofických a etických úvah, hodně se zaobíral sémiotikou a biologií, přesto je všechno srozumitelné a v odbornosti autor nezabíhal do detailů natolik, aby čtenáře nudil. I tak možná ale řada čtenářů shledá knihu v některých ohledech těžkopádnou. Na druhou stranu má pomalé tempo nechávající velký prostor pro hlubší myšlenky a práce s jazykem své nepopiratelné kouzlo.
Hora v moři možná není knihou trhající žebříčky prodeje a oblíbenosti – na to je příliš specifická –, ale Ray Nayler je jasným příslibem do budoucna. Soft sci-fi v poslední době přibývá a Nayler by se mohl stát na tomto poli jedním z výrazných hlasů, které se vyplatí sledovat.
Vydal: Host, 2024
Překlad: Milan Pohl
Vazba: vázaná
Počet stran: 408
Cena: 469 Kč