Aleš Richter (ed.): V královských zahradách

Není krásnějších a honosnějších zahrad než těch královských. Samý dokonale zastřižený keř a omamná vůně květin. Jak to ale vypadá v zahradách krále hororu? Vstupte honosnou bránou a vítejte V královských zahradách! Na tuhle procházku jen tak nezapomenete.

Bez nadsázky lze říci, že vydání antologie V královských zahradách je pro fanoušky Stephena Kinga velkou událostí tohoto roku – a největší pro editora Aleše Richtera, kterému se tím splnil velký sen. Už ve dvanácti letech ho Kingova tvorba uchvátila a své nadšení sdílí poslední roky i s ostatními autorovými příznivci ve facebookové skupině STEPHEN KING CZ/SK, kde denně přibývají zajímavosti o Kingově životě a tvorbě. Jiní ho mohou znát jako správce facebookových skupin ČTENÁŘI TEMNA CZ/SK nebo VE SPÁRECH FOBOSU.

Nyní se myšlenka, kterou nosil několik let v hlavě, stala skutečností. Spolu s dalšími jednadvaceti českými a slovenskými autory a umělci, které mistrova tvorba v průběhu let ovlivnila, vytvořil sbírku povídek k padesáti letům od vydání Kingova debutu. A na co všechno můžeme V královských zahradách narazit?

Hned po opatrném proklouznutí za její brány nás čeká královské uvítání ve formě komiksu umělce Murina Wolfa. Černobílá kresba, ladné tenké linky a hluboké stíny dotvářejí správnou tajemnou atmosféru. Kdo už se s dílem tohoto komiksového kreslíře setkal, nenechá ho na pochybách, že si místo ve sbírce zaslouží. Jeho nezaměnitelné kresby zdobí například nejnovější vydání románů Pod kupolí (2023) nebo Noční směna (2023).

Po atmosférickém úvodu se dostáváme k první povídce Ve stínu od Lucie Tringelové Kaňové. Parta teenagerů se vydává do Main, aby natočili dokumentární video na youtubový kanál Děsivá místa. Cíl – Tepes Lot. Místní jím straší zlobivé děti, ale ani to našich pět statečných neodradí. Teprve až dojedou na místo, začnou vše přehodnocovat. Možná to nebyl tak dobrý nápad… Autorka úžasně popsala tíživou, strašidelnou atmosféru města. Čtivost, napětí a popisy Tepes Lot ve čtenáři mohou vzbudit dojem, že v místnosti není sám.

Brilantní první kroky zahradami nás v další povídce zavedou pod povrch. Do útrob Sklepa, v němž Vladimír Pospíchal poetickým, až lehce melancholickým stylem vypráví o muži a jeho hrůzném zážitku z dětství. Pro někoho to může být předvídatelné, ale je to dobře vypointované.

V povídce Tam venku od Ludmily Svozilové chce parta mladých lidí strávit týden v lese v opuštěném srubu. Nejsou tam však sami. Venku něco je… Ten, kdo už se s autorčinou tvorbou setkal, asi i zde její typický rukopis pozná. Autorka střídá odstavce z minulosti a současnosti a atmosféra graduje. Velmi dobrá povídka, jejíž předlohu pozná i nepříliš velký kingomil.

„Starej Sam popíjel levný rum a vyprávěl o muži v černém.” První věta z povídky Tomáše Martona nesoucí název Muž, co nikdy nezemřel jistě rozvlní koutky úst nejednoho fanouška. Je to čtivé od první věty. Ve skvěle vystavěné povídce postupně graduje napětí i akce. Moc dobré.

Stephen King ve svých knihách často pracuje s dětskými postavami, ale také s alkoholiky a v neposlední řadě i s různou formou magie. Všechny tyto prvky se objevují v Ženě s pastelkami od Svatopluka Doseděla. Právě z této povídky jsem nejvíc cítila toho pravého Kinga. Anna žije s tyranským manželem alkoholikem, který ji bije. Tak ráda by s dcerou utekla. Snad jen zázrak je může Tonyho zbavit.

Povídka V plamenech od Radoslava Kozáka pro mě byla velkým překvapením. Už první věta vzbudí velkou zvědavost. Psychicky nemocná matka umírá před zraky svého syna. Takový hrůzný zážitek zákonitě musí malého Maxe ovlivnit. Následky se projeví až později, když už je dospělý. Autor velmi dobře popsal prostředí hasičského zásahu. Povídka upoutá od samého začátku, nabízí čtenářsky atraktivní prostředí a špetku magie k tomu. Je to jedna z nejlepších povídek ve sbírce.

Obyčejný pracovní den se pro Jasona stane noční můrou. Během jízdy kamionem mu pod kola vběhne dítě… Jasona sužují mučivé výčitky. A ty žluté oči, které před sebou neustále vidí, jako by ho pronásledovaly. Kristina Haidingerová v povídce Oči viny výborně popsala tíživé pocity muže, kterému jedna neopatrnost zničila život. Autorka vystihla Kingův styl moc dobře, byť pointa byla očekávaná.

Dominik Fiala v povídce Takovej je život rozehrává takříkajíc psychologickou hru. Dvojice dívek potká v bistru muže, který se představí jako Smrt, a čas jako by najednou nebyl. Která s ním odejde a která zůstane? Do bezesporu zajímavě zpracovaného námětu autor zakomponoval hned několik aktuálních společenských témat. Některým čtenářům by povídka mohla přijít zdlouhavá a rozvleklá, jiné zaujme svými myšlenkami.

Poslední kapka od Vlaďky Sacké opět nabízí typického Kinga. Obyčejná životní situace, kapka aktuálního dění ve světě a máme tu zdravotníky vezoucí zdravotnický materiál na Ukrajinu, kterou sužuje válka. Povídka nabízí překvapivé zakončení.

Pouty zachrastí před svou milou Alec v povídce od Romana Bílka. Chytlavá povídka s erotickým vývojem vede k tragickému konci.

První polovinu uzavírá intermezzo nazvané Mizerná smrt Václava Kácela v podání Michala Březiny a jeho nezaměnitelného humoru. V hlavní roli se představí vášnivý sběratel použitých náplastí. Tahle jednohubka přišla v pravý čas, aby čtenář popadl dech před další hororovou náloží.

Skříně mohou být strašidelným a nebezpečným místem – a také dobrým úkrytem pro bubáky. Karin Novotná v povídce Monstra uvnitř nás spojuje dětské strachy z bubáků s těmi skutečnými bubáky, kterých se bojí dospělí. Konec nutí čtenáře chvíli přemýšlet, aby mu vše řečené zacvaklo na správná místa. Moc dobré, svižné, atmosférické. King z toho jde cítit.

Poměrně silně náboženská je povídka Krátká letní brigáda od Marka E. Pochy. Bohuš, který rozváží pizzu, je tak trochu náboženský fanatik. Nebo trochu víc.

K napsání povídky Odmaskuj se! se Ivana Gašparíková inspirovala Kingovou knihou, kterou zřejmě poznají i nepříliš znalí čtenáři krále hororu. Harper jede se svým poručníkem do hotelu, který se však ukáže poněkud podivným. Velmi nápaditě vymyšleno. Zařadila bych mezi ty nejzdařilejší povídky.

Nejdelší povídka, bezmála téměř kratší novela je Archiv od Petra Bočka. Petr Vokoun je vyhořelý z práce učitele a nastoupí jako archivář. Autor využívá prostředí archivu, které je mu dobře známo, a přidává trochu toho nadpřirozena. Povídka je velmi popisná a místy by ji slušela větší svižnost. Nápad a zpracování jsou ovšem moc dobré a zakončení jakbysmet.

Klauni od Miroslava Pechy nabízejí přesně to, co název napovídá – klauny. V melancholické povídce autor vypráví o dvou ztracených duších, které k sobě svede nadšení z Kingova díla.

V povídce Dobrý manžel fyzioterapeut vypráví své klientce o bývalé ženě a její kruté povaze. Madla Pospíšilová Karasová odvedla skvělou práci. Konec je lehce překvapivý.

Miss Misantropie se dotýká více sci-fi než hororu. Obliba Karla Doležala v míchání žánrů je při čtení znát. Hororový začátek se přes postapo čím dál více kloní ke sci-fi a vesmíru. Dívky se zvláštními schopnostmi, záchrana světa, mimozemšťané… Je toho možná až moc najednou. Zajímavý nápad a zpracování však nelze autorovi upřít.

Poslední dvě povídky jsou hezkou tečkou za celou sbírkou. Editor Aleš Richter si ve sbírce také střihl kratší povídku, a to Dívku, která měla ráda Stephena Kinga. Vypráví o tom, jak se z obliby a fanouškovství může stát nezdravá posedlost a fanatičnost. Se svou jmenovkyní v Kingově podání má povídka společný snad jen podobný název – a to pro někoho může být dobře. Čtivé, nápadité.

Konečnou devatenáctku si vytáhl Jiří Sivok s melancholicko-romanticky laděnou povídkou Věřím ve vůni Jasmínu. Poklidný život Eriky a Honzi naruší nemoc. Život umí být nemilosrdnější než kterýkoli horor. Jde o silné zakončení skvěle sestavené antologie.

Poté co návštěvník V královských zahradách projde všechny děsivé kouty a doběhne zpět ke vstupní bráně s vidinou světla na konci tunelu, možná se ještě naposledy ohlédne za všemi příběhy, které tu vyslechl. Možná ho temnota pohltila natolik, že se mu ani nebude chtít královské zahrady opouštět….

Aleš Richter dal dohromady pestrou sbírku autorů i povídek. Autoři zabrousili do všech koutů Kingovy tvorby. Výrazná díla mistra hororu rozpozná i nepříliš znalý Kingův čtenář, ti znalejší si najdou malá zrnka a ti absolutně neznalí si užijí skvělé hororové povídky českých a slovenských autorů.

Úctyhodný projekt s krásnou obálkou a grafickou úpravou Jiřího Dvorského jistě upoutá nejednoho čtenáře. V královských zahradách si každý najde ten svůj vyvolený květ.

Hodnocení: 89 %

Vydal: Fobos; 2024
Editor: Aleš Richter
Překlad: Kateřina Sýkorová
Obálka: Jiří Dvorský
Vazba: pevná
Počet stran: 376
Cena: 499 Kč