Putování Azerothem – na dálný sever do Northrendu

Po dvou svazcích doplňkových knih k fenoménu World of Warcraft, které cestopisnou formou představily dva ze čtyř hlavních kontinentů rozděleného Azerothu, se nyní přidal i třetí svazek. Ten čtenáře zavede do mrazivých končin Northrendu, který se stal dějištěm mnoha hrůzných událostí.

Hlavními hrdiny, kteří se vydají na cestu, skrze niž připomenou čtenářům některé zásadní okamžiky azerotské historie, se tentokrát stala trojice trpaslíků – Brann, Magni a Muradin z rodu Bronzebeard. Nejen hráčům, ale ani čtenářům knih ze světa WoW nejsou tato jména neznámá. Bratři se vydávají do Northrendu na žádost svého přítele, který objevil záhadnou zbraň pokrytou runami Bronzebeardů, a cestou se snaží zjistit, komu z jejich předků by mohla patřit.

Hlavního slova se v knize ujal Muradin. Dlouho se věřilo, že zemřel právě v Northrendu v době, kdy se tehdy ještě mladý princ Arthas zmocnil prokletého meče jménem Mrazivý smutek a dal se na (ne)zdárnou kariérní dráhu krále lichů. Vlivem toho získává příběh v některých okamžicích hodně osobní ráz, protože Muradin některá místa nenavštívil poprvé a nemá na ně zrovna hezké vzpomínky.

Celý svazek je tentokrát laděn do ledově modré a šedé barvy, která sedí nejen k samotnému zasněženému Northrendu, ale i k událostem, které tuto krajinu do značné míry utvořily do současné podoby. Zlatavou velkolepost Východních království i krvavou historii Kalimdoru nahradil chlad a nákaza, kterou kolem sebe šířila Arthasova nemrtvá Pohroma. Hrdinové tak velmi často popisují osudy vesnic i národů, které nákaze podlehly a přidaly se k nemrtvým hordám, dodnes se potulujícím Northrendem, byť nemají konkrétní cíl. Vše je samozřejmě doplněné o řadu ilustrací, které dodávají vyprávění patřičnou atmosféru.

Číst si o úpadku tolika civilizací – byť fiktivních – bylo místy docela skličující. Obzvlášť když si člověk vybaví, co stálo na počátku vzniku celé Pohromy (ať je to jak chce, Arthasův příběh stále patří mezi jedny z nejtragičtějších v celém univerzu WoW). Autor knihy Alex Acks se dokázal do vyprávění dostatečně vcítit, a i když je zde místy stále přítomná jistá encyklopedická strohost (s níž je třeba se smířit), v jeho podání ten „warcrafťácký“ patos pořád funguje.

Já osobně s hraním i čtením skončila právě někdy kolem záležitosti s králem lichů, takže jsem se v některých událostech zmíněných v této knize už trochu ztrácela – možná i proto, že některé odkazovaly až k samotným počátkům Azerothu, neboť Northrend je místem plným artefaktů a míst spojených se Strážci. Ale dostala jsem díky tomu chuť si „doplnit vzdělání“ a sáhla jsem po prvním dílu Kronik (jedná se o tři vcelku obsáhlé svazky mapující historii Azerothu od počátků jeho vzniku), takže jsem ve světě WoW strávila spoustu času a příjemně se ztratila v nostalgii. Díky tomu mám ale také dojem, že se Putování Azerothem s Kronikami v některých bodech příjemně doplňuje.

Čtvrtý svazek z této série se věnuje Pandarii, která pro mě bude už kompletně novinkou, a jsem zvědavá, kdy se ho u nás dočkáme. Po zemi rozvážných, Čínou inspirovaných pandarenů se nechám provést moc ráda.

Vydal: Fantom Print / Crew
Překlad: Tomáš Kratochvíl
Vazba: vázaná
Počet stran: 176
Cena: 599 Kč