Pavučina příběhů – fantasy, horor, cyberpunk, weird fiction…

Na počátku bylo slovo. Ten jeden shluk písmenek dokáže divy. Nosným tématem antologie Pavučina příběhů, pod kterou se podepsalo pět autorů, je právě moc slov.

Název je dobře vybraný, protože se budete prodírat pavučinou z povídek. A každý roh pavučiny pochází z jiného žánru. Naleznete tu horory, fantasy, cyberpunk, magický realismus nebo new weird. Kniha je rozdělena na tři velké části a deset úseků.

První a nejobsáhlejší část se skládá z příběhů, které autoři měli napsat na základě jednoho zadaného slova. V druhé části pak byla zadáním jedna věta z nadpisu v novinách a jeden významný den v kalendáři. Vtip spočívá v tom, že jako čtenář můžete přistoupit na hru autorů knihy a hádat, které slovo či věta byly to „klíčové“ pro daný příběh. Na konci každé části najdete ještě šifru, která vám pomůže slovo vyluštit. Je to velice zajímavý bonus ke knize, která je tak interaktivnější a čtenáře víc zapojí do celého díla.

Nečekejte, že se příběhy autorů pravidelně střídají nebo že má každý rovnocenný počet povídek v antologii. Pětice spisovatelů se skládá z Romana Hockeho, Barbory Vocelové, Jakuba a Terezy Dobrovičových a Martina Báry. Každý má svůj styl a každému čtenáři bude zřejmě sedět jiný autor.

Všichni píšou na slušné úrovni, ale podle mě knihu táhnou především dámy. Velký prostor dostala Tereza Dobrovičová a není se čemu divit. Má velice zajímavé a poutavé nápady. Rovněž se dokáže vydat se do různorodých žánrů. Například v atmosférickém hororu Požírač snů se zamýšlí nad tím, jak jsou pro lidi důležité sny. Hlavní hrdinka má noční můry a snaží se jich zbavit. Za každou cenu. Je to jedna z těch delších povídek (14 stran) a autorka skvěle buduje atmosféru. Bohužel příběh disponuje slabším závěrem a projevuje se ještě určitá nevypsanost autorky. To nicméně platí pro většinu povídek. Na druhou stranu má Tereza Dobrovičová v rukávu nepřeberné množství nápadů a píše velmi čtivě. Každá její povídka přinejmenším zaujme a nenechá čtenáře chladným.

Barbora Vocelová se umístila na třetím místě v soutěži Rokle šeré smrti. Její oceněná povídka Příliš osobní nepřítel se nachází i v této knize. Autorka má pěkný styl psaní, dobrou slovní zásobu a rozhodně není překvapením, že v soutěži uspěla.

Roman Hocke vyloženě nadchne nápaditou a originální povídkou Exemplář o profesorovi biologie, který je čím dál víc posedlý duby. Je to krátký příběh, poměrně bizarní, ale s kvalitní výstavbou a velmi povedenou pointou.

Jakub Dobrovič pro změnu dodal příběhy, které nabídnou i filozofická zamyšlení na různá témata. Někdy je to na úkor samotného vyprávění, ale tyhle hlubší myšlenky celé sbírce sluší.

Martin Bára nabídne spíš kratší příběhy, které nestojí na fantastice, ale čerpají z běžného života.

Jak bývá u sbírek povídek zvykem, některé příběhy si oblíbíte a jiné vás nejspíš nezaujmou. Díky množství žánrů je kniha pestrá, což ale může působit poněkud rozháraně. Dost povídek má moc pěkné a nápadité zápletky a situace, ale bohužel se pokaždé nepovedlo je dobře ukončit. Některé příběhy mají zajímavý průběh, ale vypadá to, jako by se v nich autoři snažili o co nejvíc šokující pointu, která sice může být vtipná, nepasuje však ke zbytku povídky. Ač všichni autoři psát umí, naleznete tu pasáže, které se zdají neučesané nebo působí spíš jako slovní cvičení, v němž chybí výraznější příběh. Zkrátka jako by dílu chyběla ještě hlubší redaktorská péče a vedení.

Pavučina příběhů skončila na čtvrtém místě v akci „Vydej knihu s Booklou“, což jí vyneslo u tohoto nakladatelství vydání. Na knize poznáte, že do ní dali její tvůrci hodně energie a snahy. Vizuálně vypadá moc pěkně (ač jsou ilustrace vytvořené v Canvě) a autorům rozhodně ostudu nedělá. Všichni jsou mladí a mají potenciál spisovatelsky růst. Tahle kniha pro ně může být odrazovým můstkem.

Pavučina příběhů představuje nesmírně sympatický počin. Má velmi dobrý ústřední nápad. Možnost hrát hru s hádáním slov, dle kterých byly příběhy psány, se povedla. Povídek a žánrů tu najdete spoustu, což je pozitivum, ale i mírné negativum, protože je kniha rozkročená napříč žánry poměrně výrazně. Zajímavost povídek kolísá, ale převažují pozitivní dojmy a každý čtenář si tu najde své favority. Autoři jsou talentovaní a znovu bych vyzdvihl Terezu Dobrovičovou, která srší nápady.

Celkově je Pavučina příběhů netradiční antologie, která může hodně překvapit a potěšit. Není dokonalá, ale autentická rozhodně ano.

Vydala: Bookla, 2024
Vazba: měkká
Počet stran: 262
Cena: 350 Kč