LAPAČ SNŮ

Občas každého z nás trápí noční můry. A děti mají výhodu, můžou je bránit jejich spinkající plyšáci. Jen málokterá noční můra odolá kouzlu jednorožce nebo medvědí síle. A díky ním se mohou noční můry proměnit na hezké sny, třeba o princezně nebo o zmrzlině.

Hra Lapač snů je určena pro nejmenší hráče, kooperativní verze pro dva až čtyři snílky od tří let, plná hra pak od čtyř let. Jeden šlofík trvá zhruba 15 minut.

Hru vydalo francouzské vydavatelství Space Cow, což je odnož vydavatelství Space Cowboys a vydává hry právě pro mladší hráče. U nás můžete znát například jejich hru Mysterium Kids: Poklad kapitána Skřípa. A v češtině ji máme díky vydavatelství BlackFire.

🎲 Co najdete v krabici

 Aby se vám dobře spinkalo, je v krabici polštářek. V pravidlech je označen jako povlak na polštářek a slouží jako pytlík na 54 snových žetonů, na kterých jsou samé hezké sny. Tyto sny jsou oboustranné, aby si dítě mohlo vybrat, o čem se mu bude zdát. Pro každého hráče je zde snová deska, kam si snílci ukládají snové žetony.

Co najdete v krabici

Noční můry jsou prezentovány kartami s příšerkami – tedy kartami nočních můr. Plyšáci, co je zahání, jsou nakresleni na kartonových  kulatých žetonech různých velikostí. Je zde jednorožec, králíček, pandy a medvědi.

Celá grafika je dětská, líbivá a moje čtyřletá dcera se do ní zamilovala na první pohled.

🎲 Jak se to hraje

 Hra má dva režimy. Kooperativní pro menší děti a kompetitivní pro větší. Princip je vždy stejný. Snažíte se překrýt příšerku na kartě co nejmenším plyšákem. Protože čím je plyšák menší, tím je za něj více bodů.

 Začneme kooperativní variantou, nazvanou “Sladké sny, děti”. Pro tu potřebujete jen karty nočních můr a žetony plyšáků.  Karty nočních můr roztřídíte podle zadních stran, na kterých je měsíc v různé fázi. Čím více se blíží úplňku, tím je hra těžší,  nejsilnější jsou noční můry právě při úplňku.

 Žetony s plyšáky položíte do kruhu a aktivní hráč otočí kartu příšerky. Následně ostatním navrhne, který žeton plyšáka použít, aby překryl celou příšeru. Pokud se to podaří, karta i s plyšákem se odloží bokem a hra pokračuje. Pokud ale kousek příšery čouhá, noční můru se nepodařilo zahnat a hráči prohrávají hru.

Polštářek s žetony snů

V kompetitivní verzi se hraje podobně, každý z hráčů si vezme jednu snovou destičku, která je dvouvrstvá a má místo na  12 žetonů snů. A hráč, který jich první získá právě dvanáct, vyhrává.

Tentokrát se hraje se všemi kartami nočních můr, které důkladně zamícháte. První hráč otočí kartu noční můry a následně si vybere žeton plyšáka, o kterém si myslí, že příšeru na kartě celou překryje, a tedy zažene. Poté si plyšáky vyberou i další hráči. Žetony jsou různě velké a čím je menší, tím má více hvězdiček a získáte za něj více snů. Medvěd, to je jistota, ale je za něj jen jeden žeton snů. Jednorožec je nejsilnější, za čtyři žetony ale také nejmenší.

Poté co si všichni vybrali svého plyšáka, jej postupně přiloží na obrázek příšery. Pokud plyšák příšeru zcela překryje, zahnal noční můru a snílek si vezme z polštářku tolik žetonů hezkých snů, kolik je na žetonu plyšáku hvězdiček. Pokud ovšem kousek příšery kouká, plyšák byl moc slabý a noční můru neporazil.

Pak vytahuje příšerku a volí prvního plyšáka další hráč. Tak se postupuje, dokud některý snílek nemá na své desce na konci tahu 12 žetonů snů.

🎲Moje hodnocení

Hru jsem testoval na dětech, tedy na naší čtyřleté Aničce. Ta je hrou nadšená, chce ji hrát pořád dokola. Zkoušeli jsme obě varianty hry, tedy kooperativní o kompetitivní. Ta kooperativní ji moc nebavila. Myslím si, že je to hlavně díky tomu, že tam nic nedostává. Aničku baví vytahovat a rozdávat sny a užívá si vyprávění o tom, co se jí hezkého zdá.

Z pohledu rodiče se mi hra líbí. První, co vás zaujme, je grafická podoba celé hry. Plyšáci jsou roztomilí a příšerky nejsou nijak děsivé, aby se jich děti bály. Kvalita komponentů je  výborná, snové desky jsou dvouvrstvé, žetony snů tam pěkně zapadnou. Povlak na polštář je vycpaný jako polštářek.

Rozehraná hra

Děti se naučí odhadovat velikost a občas i zariskovat. Brzy zjistí, že hrát na jistotu s plyšovým medvídkem sice jde, ale většinou to nevede k vítězství.

Pravidla jsou jednoduchá, herní doba je okolo patnácti minut, což je akorát, aby děti udržely pozornost.

Pokud máte děti okolo tří až čtyř let, určitě doporučuji hru vyzkoušet.

Počet hráčů: : 2 – 4
Doporučený věk : od 3 (4) let
Herní doba : 15 minut
Čeština : v balení hry
Vydavatelé: : Blackfire
Space Cow
Autoři: : Laurent Escoffier, David Franck
Originální název : Dream Catcher
Rok vydání : 2020
Orientační cena : 500,-