Knižní novinky – květen 2024

Květen už je zjevně novým měsícem knihy. Díky literárnímu festivalu a veletrhu Svět knihy, který se obvykle v květnu pořádá (letos 23.–26. 5.), vychází velká spousta zajímavých knih a jsou to prostě druhé Vánoce.

Přemysl Krejčík: Rochus

Měli jste na dovolené pocit, že vás někdo sleduje? Možná jste právě unikli jednomu z nás. Nenápadný muž letí z Budapešti do Pekingu přidat se k firmě stojící mimo zákony. Mladá žena dostává nečekanou nabídku poté, co na jihu Itálie spáchá zločin. K tomu se kolem dějí opravdu zvláštní věci: Lidem narůstají křídla i ploutve, sny vstupují do reality a ani kočky nejsou, čím se zdají být. Strhující román o „profesionálních turistech“ v sobě mísí městskou fantasy, magický realismus, bedekr i akční thriller.

Vydá: Laser

Lucie Lukačovičová: Chrám Azylu

„Použij cokoliv, co funguje, a přežij!“ – to je heslo lovců nadpřirozených monster.
Benedikt je samotář, který se s loveckou organizací Azyl nerozešel v dobrém. Ale když je v sázce život jeho bratra, je připravený zatnout zuby a spolupracovat s kýmkoliv, jen aby našel lék. Sourozenci se vydávají do tajemného Vietnamu, kde ve stínu džungle číhají neznámé nestvůry.

Vydá: Epocha

Tomáš Sekerka: Čas krmení

Svět, ve kterém se snaží přežít geneticky vylepšený supervoják Mark Badluck, nikdy nebyl moc příjemným místem. Dokonce ani předtím, než se ve Sluneční soustavě objevila druhá hvězda a z moře vylezly gigantické bestie a začaly decimovat civilizaci. To už je ale dávná minulost.
Státy i města padly. Planetu ovládla nebezpečná divočina a zbytky lidstva se před monstry ukrývají v opevněných osadách, kde vládnou nerovné podmínky a kde musí být každý užitečný. Jinak by ho totiž – stejně jako vzdorovitou Annu – mohl čekat krátký a nepříjemný osud vyhnance.
Jedině Mark by mohl Annu ochránit. Jenže ten se brodí ve vnitřnostech mimozemských zrůd z úplně jiného důvodu. Musí najít vědce Harrisona Badlucka, svého otce, a položit mu pár otázek ohledně toho, co se to se Zemí sakra stalo. A potom mu vpálit kulku mezi oči.

Vydá: Mystery Press

Petr Heteša: Tanec na sopce

Je to jednoduché. Z umělého lidského vajíčka a umělé spermie nemůže vzniknout nic jiného než umělý člověk. Ovšem je to ještě vůbec člověk? Anebo co vlastně? Android? Mutant? Zvíře? Umělá inteligence na biologickém základu? Profesor Panarski, který to ve své laboratoři uskutečnil, byl nejen špičkový genetik, biochemik a molekulární fyzik, ale zároveň esoterik a taky trochu šaman a čaroděj.
A když si všiml, že v jeho biologickém produktu zůstaly ještě nějaké volné jalové řetězce DNA, neodolal, aby do nich něco dodatečně nevepsal. A nerozmýšlel se dlouho, co to bude. Nenáviděl tuhle šílenou baltimorskou megapoli a usoudil, že jediné, co si zaslouží, je apokalypsa. Gině je deset let a má ji vepsanou do své DNA. Je k ní ale ještě třeba iniciační rozbuška.
Tedy ne, že bych chtěl zachraňovat celý svět, ale Baltimore mi za to stojí.

Vydá: Brokilon

Honza Slívka: Srab

Dva největší objevy 21. století jsou na světě. Reaktor vyrábějící čistou, levnou energii dostal světovou ekonomiku do kolen. Práce s magnetickými, nadsvětelnými nanočásticemi lidstvo naopak zachránila. Díky nové technologii může člověk cestovat kamkoliv během mžiknutí oka. Například na planetu vzdálenou miliony světelných let. Luzná se stala modlou posledního desetiletí. Dokonalý svět plný života. V největším osídlovacím závodě od objevení Ameriky však lidé zapomínají na to nejdůležitější. Vlastní bezpečí. Připadají si jako všemocní dobyvatelé vesmíru.
Naivní idioti.
Pro místní dravou flóru a faunu jsou stěží předkrmem.

Vydá: Epocha

Ladislav Klimeš: Kolaborant

4488. Číslo člena Elitní Zásahové jednotky Aliance. Navenek věrný voják vždy plnící rozkazy do puntíku. Neptá se, pouze plní. Nikdy mu nepřišlo špatné obsazení Země mimozemšťani, naopak. Ochotně začal sloužit novým vládcům planety. Chápete správně – 4488 je zrádce vlastního druhu. Kolaborant, co nenávidí lidi. Ideální kandidát na pomoc s potlačením povstání v Megapoli 8. Z původně jednoduché akce se rychle stává boj o holý život. Začínají vyplouvat na povrch tajemství, která měla zůstat ukrytá, a 4488 si musí velmi rychle položit pár nepříjemných otázek. Jak daleko sahá jeho nenávist k lidem a jeho loajalita k mimozemšťanům? Jsou mimozemšťané opravdoví vládci Země? Co udělat s mocnou zbraní, která se mu dostala do rukou? Pomoci lidstvu, nebo mu uštědřit poslední hřebíček do rakve?

Vydá: Laser

Ludmila Svozilová: Paranoia

Horor, tajemno, černý humor, bizarro, magický realismus i lehce dekadentní hororová erotika. Nemusíte se ničím lišit od zbytku populace, abyste zažili neuvěřitelné. Tenká hranice mezi fantazií a realitou, mezi zdravým rozumem a šílenstvím se stírá tak snadno. Stačí se jen začíst. Poznáte dívku posedlou sběratelskou vášní až ke ztrátě pudu sebezáchovy. Geniálního chlapečka právě realizujícího jeho první vědecký experiment. Vycestujete do hotýlku na ostrově, z něhož se nedá odejít. Na českém maloměstě potkáte skutečného draka. Necháte si vyložit karty vědmou s vlastní vizí spravedlnosti a o zimním slunovratu projdete děsivou erotickou iniciací. Hrdiny celkem třinácti magických příběhů se tu stávají potencionální outsideři, ať jsou to děti, životem uštvané osamělé ženy, staří lidé, nebo teenageři, ale téměř všichni mají jedno společné. Touhu uniknout z šedi každodenního života a setkat se s něčím, co ho přesahuje.

Vydá: Jonathan Livingstone

Veronika Fiedlerová: Steny záhrobí

Benedikta Klausnera pronásledují stíny minulosti. Pátrání po smrtícím tajemství vede až ke kořenům mezinárodní pojišťovací společnosti. Nenávist nepřátel a touha po pomstě zasáhnou nekromantovu rodinu i kolegy v plné síle. Někdo chce, aby Benedikt trpěl. Tentokrát bude muset obětovat víc, než tušil.

Vydá: Golden Dog

Juraj Červenák: Bílá věž (Bohatýr IV)

Závěr epické historické fantasy série o výpravě kyjevského knížete Svjatoslava proti Chazarské říši a kavkazským kmenům…
Říše Chazarů padla, veliký kagan je mrtvý. Vlk v duši knížete Svjatoslava je však nenasytný. Kyjevské vojsko opouští vydrancovaná města na kaspických pobřežích a míří na Kavkaz, kde se na strmých úbočích tyčí pevnosti Alanů, Avarů a Kassogů. Alanská princezna Semira se s pomocí následníka chazarského trůnu Davida snaží včas dostat domů, aby zachránila své soukmenovce před zotročením a záhubou. Mezitím se v donských stepích na popud beje Heroda shromažďuje obrovské vojsko Pečeněhů. Která dobyvačná horda se spíše zmocní pokladů Kavkazu, odlehlých chazarských měst u Azovského moře, a hlavně pohraniční pevnosti Sarkel – Bílé věže? Jaký osud potká Ilju Muromce a ostatní členy bohatýrské družiny, rozvrácené temnými kouzly démonického Koščeje?

Vydá: Argo

Ondřej Neff: Zlatý pomeranč (Arkádie 7)

Starožitníci Kuba Nedomý a kyborg Dědek Čuchák jsou největší machři na roboty v celém měsíčním habitatu Arkádie. Něco takového, jako je Bejby, ovšem za celou dobu kolonizace Měsíce nikdo neviděl. Každý robot vznikl v továrně na výrobní lince. Bejby je ale jiný.
Vyvinul se, nebo se snad narodil z artefaktu zvaného Zlatý pomeranč, a právě k němu se Kuba s Dědkem Čuchákem dostali – a to za strastiplných okolností, kdy se nálada občanů Arkádie obrací proti robotům. Fanatičtí aktivisté na ně pořádají hony a ničí je ve velkém. Kuba s Dědkem se však neváhají postavit na správnou stranu.
Pronásledovaným robotům pomáhají s nemalým přispěním čínské bojovnice Su Wang-li a lišáckého policejního kapitána Luigiho Mantelly. Něco se jim ale při tom plete pod nohy: záhada Bejbyho původu. Její řešení jim ty nohy málem zláme…

Vydá: Mystery Press

Larry Correia: Lovecká sezona 2

Obří sovětský démon útočí na Japonsko a v cestě mu stojí syn grimnoirského rytíře Jakea Sullivana a jeho neméně obří bojový robot. Nenáviděný rebel, heretik a vrah Ratul vám prozradí svou verzi událostí ze Ságy zapomenutého válečníka. Agent Franks se v Iráku utká s démony a navíc zjistíte, co dělají někteří zaměstnanci Lovců monster, když mají den volna.
Dále vás čeká globální válka s upíry, souboj samurajů s mezihvězdným lovcem lebek, a vrátí se i interdimenzionální pojišťovací agent Tom Stranger, aby vyřešil únos finančního ředitele nejmocnější a nejobávanější společnosti ve všech známých vesmírech – kapustňáka Wendella. A jak by řekl Wendell, bude to Hoooon!
Vydal: Fantom Print

Andrzej Pilipiuk: Upír z partaje

Komunismus ustupuje krvelačnému kapitalismu, což ale vůbec neznamená, že je najednou všechno skvělé. Byl to tak dobrý plán, co se mohlo stát?! Měly být zisky z vyšroubovaných norem dovolené v Bulharsku. Mělo být vykořisťování a pobízení dělnické třídy bičem v ruce vypaseného buržousta s doutníkem v zubech. Mělo být tak hezky. Mělo, ale ono se to… Upíři prožívají hromadu traumat: nejdříve je zaměstnavatel posílá na dovolenou. Jak je známo, nejhorší na rekreaci je to, že není co na práci. A bez práce člověk hloupne. Upír také, protože i upíři jsou lidé, jen o něco mrtvější. Následně drátovna krachuje, navzdory skvělému záchrannému plánu, který měl rozhodným a vítězným krokem přivést pokulhávající podnik do krvelačného kapitalismu. A zase – nejhorší na tom, že nemáte práci, je to, že není nic na práci. Možná kvůli těmto špatným zážitkům nemají oba upíři vůči bývalým estébákům tolik trpělivosti jako dřív. Vůbec je nová realita tak nějak… překvapivě podobná té staré. Inu, kapitalismus už viditelně dorazil, ale kapitalisty zapomněli dovézt.

Vydá: Laser

Stephen King: Holly

Holly Gibneyová, jedna z nejpodmanivějších a nejvynalézavějších postav Stephena Kinga, se vrací v tomto napínavém románu, aby vyřešila hrůznou pravdu o několikanásobném zmizení v městečku na Středozápadě.
Holly Stephena Kinga představuje triumfální návrat oblíbené postavy Holly Gibneyové. Čtenáři byli svědky Hollyina postupného přerodu z plaché (ale také statečné) samotářky v románu Pan Mercedes přes partnerku Billa Hodgese v knize Právo nálezce až po plnohodnotnou, chytrou a občas drsnou soukromou detektivku v knize Outsider. V novém Kingově románu je Holly odkázána sama na sebe a stojí proti dvojici nepředstavitelně zvrácených a skvěle maskovaných protivníků.
Když Penny Dahlová zavolá do detektivní agentury Finders Keepers a doufá, že jí pomůžou najít její ztracenou dceru, Holly se zdráhá případ přijmout. Její partner Pete má covid. Její velmi komplikovaná matka právě zemřela. A Holly má být na dovolené. Ale něco v zoufalém hlase Penny Dahlové způsobí, že Holly nemůže odmítnout.
Jen pár bloků od místa, kde zmizela Bonnie Dahlová, žijí profesoři Rodney a Emily Harrisovi. Jsou to manželé osmdesátníci, oddaní jeden druhému a celoživotní akademici v částečném důchodu. Ve sklepě svého dobře udržovaného, knihami obloženého domu, však ukrývají hrozivé tajemství, které možná souvisí s Bonniiným zmizením. A ukáže se, že je téměř nemožné odhalit, co mají za lubem: jsou bystří, trpěliví a bezohlední.
Holly musí zapojit všechny své ohromné schopnosti, aby v tomto novém mrazivém mistrovském díle Stephena Kinga přechytračila a přelstila zvrácené profesory.

Vydá: Dobrovský – Beta

Hans-Ake Lilja: Stephen King – nejen horor

Stephen King jako autor dětských knih, herec, rocker nebo režisér?
V sedmi kapitolách zjistíte, kde všude se angažuje a že nálepka Král hororu ani zdaleka nevystihuje celou šíři aktivit tohoto nadmíru tvůrčího člověka.
V knize najdete i dva obsáhlé rozhovory. Stephen King Liljovi odpovídá na řadu otázek dotýkajících se např. filmových zpracování jeho děl, limitovaných vydání knih, psaní na pokračování, vymýšlení obálek a dalších věcí.
S předmluvou Johna Ajvida Lindqvista.

Vydá: Carcosa

Alexej Osadčuk: Parchant

Když se boháči dostali do maléru, Jack je z něj s pomocí svého talentu zase dostal. Kde ostatní selhávali, mohla se Jackova aristokratická klientela spolehnout na to, že svoji práci odvede čistě, efektivně a nezanechá žádné stopy, za což si účtoval vysokou odměnu.
Jednoho dne si však Jack proti sobě poštval nesprávného člověka a jeho starý život skončil. Jenže se ukázalo, že jeho příběh ještě zdaleka u konce není.

Vydá: Fantom Print

Clive Barker: Šarlatová evangelia

Poslední mágové tohoto světa žijí v panickém strachu ze smrti; z téměř tří set členů Nejvyššího kruhu jich zbývá pět. Navzdory svým vědomostem podléhají sadistickému démonovi, který je zbavuje moci, aby se mohl stát svrchovaným vládcem nejen pekelných sfér…
Soukromý detektiv Harry D’Amour plní poslední přání mrtvých, kteří komunikují s jeho společnicí Normou. Slepé médium Norma Paineová žije v newyorském bytě s více než stovkou televizorů, jež ji chrání před náporem nejhalasnějších přízraků. Na Norminu žádost se Harry jednoho dne vypraví do New Orleansu a v nenápadném domě, který však skrývá řadu zrůdných tajemství, objeví něco, co ho uvede do společnosti ambiciózního démona. A ten ho osloví s prazvláštní nabídkou…
Clive Barker v Šarlatových evangeliích velice volně navazuje na slavnou novelu Hellraiser (1986, česky v Carcose 2021). Hlavního cenobitu, Pinheada, zde zvaného také Pekelný kněz, vrhá do mnohem epičtějšího dobrodružství, odehrávajícího se v různých děsivých lokacích včetně samotného Pekla.
Šarlatová evangelia jsou posledním románem tohoto titána temné fantastiky, který dosud nebyl přeložen do češtiny.

Vydá: Carcosa

Liz Ziemska: Úžasný Mandelbrot

Logika někdy stvoří příšery. Příšery provází Benoîta Mandelbrota celý život. Svět jeho dětství ovládají reálné příšery, které vyvolal nástup Hitlera a rozmach Třetí říše. Z varšavského ghetta uprchl spolu s rodiči do Paříže. Pro židovského teenagera byl život v nacisty okupované Francii nesnesitelný v každém případě, Benoîtovi vše ještě více komplikují dvě věci – jeho nesporná genialita a ostych před lidmi. Jako každý, kdo vládne superschopnostmi je tak trochu outsider. Mandelbrotovi utíkají do malého města na jihu, tají svou identitu a zoufale se pokouší splynout s francouzskými venkovany, Příběh Benoîta Mandelbrota se však ubírá jinou trajektorií než válkou zmítaná Evropa. Únik před krutostí světa nachází v jiných vesmírech a v tajných dimenzích. Při objevování neznámých divů je vtažen do nekonečných proměnných vzorců matematiky a magie. Avšak i zde, v jeho snovém světě, jej pronásledují nové příšery stvořené přísnou logikou, a derou se na povrch opravdového života. Pro své spolužáky je Benoît příliš inteligentní, a příliš arogantní. Jejich rivalita vyústí až v katastrofu. Musí proměnit skryté dimenze a starobylou mystiku ve skutečné bezpečí a zachránit své blízké.

Vydá: Planeta9

TJ Klune: Vlčí píseň

Oxovi bylo dvanáct, když mu jeho tatínek udělil velmi cennou lekci. Prohlásil, že Ox za nic nestojí a lidi ho nikdy nepochopí. Pak odešel.
Oxovi bylo šestnáct, když na cestě potkal chlapce, chlapce, který mluvil a mluvil a mluvil. Ox později zjistil, že před tímto dnem chlapec nepromluvil skoro dva roky a že patří k rodině, která se nastěhovala do domu na konci ulice.
Oxovi bylo sedmnáct, když odhalil chlapcovo tajemství, které zbarvilo svět okolo něj do odstínů červené a oranžové a fialové, alfy a bety a omegy.
Oxovi bylo třiadvacet, když do města vtrhli vrahové a zanechali mu díru v hlavě i v srdci. Chlapec se pustil za netvorem s pomstou ve svých krvavě rudých očích a nechal Oxe, aby poskládal střípky svého života zpátky dohromady sám.
Od toho osudného dne uplynuly tři roky – a chlapec je zpátky. Jenže teď je z něj muž a Ox už nemůže dál ignorovat píseň, která mezi nimi zní.

Vydá: ConQueer / Fantom Print

Joanne M. Harris: Hymnus pro Lokiho

Loki, to jsem já. Loki Světlonoš, nepochopený, nepolapitelný pohledný a skromný hrdina této konkrétní snůšky lží. Berte to s nadhledem, ale je to zhruba tak pravdivé jako oficiální verze příběhu, a troufám si tvrdit, že mnohem zábavnější. Historie mě zatím vykreslila v nepříliš lichotivých barvách. Je načase, abych všechno uvedl na pravou míru. Loki do panteonu severských bohů nikdy tak úplně nezapadl. Pověst šejdíře a lháře, který vyřeší každý problém, ale ještě mnohem víc jich sám způsobí, ho dalece předchází a kvůli démonskému původu k němu ostatní přistupují s nedůvěrou, což pochopitelně raní jeho city (aspoň to málo, co má). A tak se Loki rozhodne pomstít. Jak se Ódinovi podařilo Lokiho lstí vylákat z rodného Chaosu? Jak vypadal jeho život mezi bohy Ásgardu, co způsobilo jeho pád a jak to bylo s tím slavným Ragnarökem? To vše a mnohem víc se dozvíte v této neoficiální verzi událostí vyprávěné největším lhářem na světě.

Vydá: Laser

Andrew Joseph White: Za námi šlo Záhrobí

Připravte se zemřít. Jeho království se blíží.
Šestnáctiletý trans chlapec Benji je na útěku před kultem, který ho vychoval – před fundamentalistickou sektou, která rozpoutala Armageddon a zdecimovala světovou populaci. Zoufale hledá místo, kde by se k němu kult nedostal, ale hlavně kde by se nedostal k biologické zbrani, kterou ho infikovali.
Když však netvoři zrození z destrukce zaženou Benjiho do kouta, zachrání ho skupina teenagerů z místního Achesonského LGBTQ+ centra, kterému láskyplně říkají ALC. Nick, vůdce ALC, je fešák, autista a ostrostřelec a zná Benjiho nejtemnější tajemství: kvůli biologické zbrani kultu mutuje v netvora natolik smrtícího, že by mohl jednou provždy vymazat lidstvo z tváře země.
Přesto nabídne Nick Benjimu útočiště mezi členy své nesourodé skupiny queer teenagerů, pokud ovšem udrží Benji monstrum pod kontrolou a bude jeho moc využívat na obranu ALC. Benji na Nickovy podmínky přistoupí, neboť touží někam patřit… dokud ovšem neodhalí, že tajuplný vůdce ALC má skryté úmysly a nemálo vlastních tajemství.

Vydá: ConQueer / Fantom Print

Emily Lloyd-Jonesová: Utonulý kraj

Nepravděpodobná banda spojenců s nebezpečným úkolem
Osmnáctiletá Mer je posledním žijícím vodomágem na útěku. Kdysi nerozvážně vstoupila do služeb kralevice a na jeho rozkaz vypátrala studny nepřátel. Bezpáteřní kralevic je pak za jejími zády otrávil a zajistil si strategickou výhodu v boji. Jakmile Mer zjistila, k čemu ji panovník zneužil, utekla. Jenže teď se musí doživotně ohlížet přes rameno a žít ve strachu, že ji jeho vojáci vypátrají. Jednoho dne se vrátí Meřin starý učitel s návrhem využít jejích schopností k tomu, aby spolu s ním proradného kralevice svrhla z trůnu.
Za pomoci podivné družiny spojenců, mezi nimiž nechybí mladík, kterého proklel jinolid, dědička cechu zlodějů a roztomilý corgi, se Mer vydá na nebezpečnou výpravu, aby znovu získala vzácnou svobodu. Ostatně člověk s pádným motivem může svrhnout celé království. Nebo ne?

Vydá: Host

William Gibson: Působnost

William Gibson upírá pohled do budoucnosti už desítky let od chvíle, kdy vymyslel pojem „kyberprostor“ a pak ho začátkem 80. let zpopularizoval ve svém klasickém spekulativním románu Neuromancer. Cory Doctorow nadšeně hlásil, že Médium je „velkolepé dílo, ukázka trefné spekulace o vzdálené budoucnosti okořeněná vizuálními efekty Neuromancera“. Teď se Gibson vrací s Působností, sci-fi thrillerem výrazně ovlivněným současným děním. Verity Jane, nadaná appkoznalkyně, se nechá najmout na betatestování nového výrobku, digitální asistentky, k níž se připojuje přes zdánlivě obyčejné brýle. Neodolatelně lidská UI v brýlích – „Eunice“ – má svou vlastní tvář, útržkovitou minulost a suverénní přehled o bojové strategii. Jakmile Verity pochopí, že její tajnůstkářští noví zaměstnavatelé ještě nemají ponětí o Eunicině skutečné moci a hodnotě, automaticky dojde k závěru, že je to tak lepší. Sto let nato v Londýně, na úplně jiné časové ose, Wilf Netherton pracuje mezi plutokraty a pleniteli, přeživšími pozvolné, leč jisté apokylapsy známé pod přezdívkou jackpot. Jeho nadřízená, záhadná Ainsley Lowbeerová, umí nahlížet do alternativních minulostí a nenápadně ovlivňovat jejich vývoj. Verity a Eunice jsou její nynější projekt. Wilf vnímá něco, co Verity a Eunice vnímat nemohou – jejich vlastní verzi jackpotu číhající hned za rohem a úlohy, které v ní obě mohou sehrát.

Vydá: Laser

Maggie Stiefvater: Havraní spolek

Když se narodíte do rodiny jasnovidců, nese to řadu výhod i zdrcujících břemen. Své o tom ví i šestnáctiletá Blue Sargentová – odmala jí totiž vtloukali do hlavy, že až jednou políbí svou pravou lásku, její vyvolený zemře. A tak se Blue klukům radši vyhýbá. Jenže pak se objeví havraní kluci, čtyři studenti elitní školy, které vede přitažlivý Gansey. Hrozba smrtícího polibku je najednou mnohem reálnější. Společně navíc řeší záhadu pohřbeného krále… a světy živých i mrtvých se začínají zlověstně prolínat.

Vydá: CooBoo

Cassandra Clare: Přízraky stínového trhu

Stínový trh je místem setkávání víl, vlkodlaků, čarodějů a upírů. Tady podsvěťané nakupují a prodávají magické předměty, uzavírají temné obchody a šeptají si tajemství, která chtějí uchovat před nefilim. Už po dvě staletí mívá stínový trh častého návštěvníka z Města z kostí, samotného srdce lovců stínů. Jako mlčenlivý bratr je Zachariáš zapřisáhlým strážcem zákonů a tradic nefilim. Kdysi však býval lovcem stínů, nosil jméno Jem Carstairs a jeho láskou byla – a zůstala – čarodějka Tessa Grayová.
Následujte bratra Zachariáše a na pozadí temných obchodů i bujarých slavností stínového trhu se seznamte s prvním románkem Anny Lightwoodové, velkým hříchem Matthewa Fairchilda a s Tessou Grayovou ve zběsilém víru světové války. Staňte se svědky toho, jak Valentýn Morgenstern koupí na trhu duši a duše mladého Jace Waylanda najde bezpečný přístav. Trh ukrývá ztraceného dědice i milovaného ducha. Mějte se však na pozoru – nikdo vás nemůže zachránit, jakmile zaprodáte své srdce. Dokonce ani bratr Zachariáš…
Deset povídek odhaluje dosud neznámé příběhy a tajemství oblíbených hrdinů ze světa lovců stínů ze sérií Nástroje smrti, Pekelné stroje, Temné lsti a Poslední hodina.

Vydá: Slovart

Tricia Levenseller: Vládkyně oceli (Kovářka osudu 2)

Ziva možná porazila válečnici Kymoru, ale cena za výhru je příliš vysoká. Spolu s pohledným žoldnéřem Kellynem a učencem ­Petrikem se pustí do zběsilého závodu s časem, aby zachránila svoji vážně zraněnou sestru Temru. Bohužel události se nevyvíjejí dle očekávání a Ziva i Kellyn padnou do zajetí. Ziva tak čelí situaci, ze které měla největší strach – bude muset vyrábět magické ­zbraně, které poslouží k ovládnutí světa. Kovárna byla vždy Ziviným bezpečným prostorem, kde ji nemohla dostihnout ani její úzkost. Nyní je to její vězení. Kolik toho musí obětovat, aby zachránila Kellyna a ­zastavila ničivou válku?

Vydá: CPress

Siri Pettersenová: Stříbrné hrdlo (Vardari 2)

Pustila ho na svobodu a na památku jí po něm zůstala zanícená jizva. Ďábel jménem Gríf, který svou krví propůjčoval nesmrtelnost mocným vardari, je pryč. Zato Juva se potýká s následky svých činů: počty lidí nakažených vlčinou rostou, přízeň městské rady je čím dál kolísavější a zoufalí vardari bojují o přežití. V čele lovecké družiny se Juva usilovně snaží ochránit město i své blízké. Když ale zjistí, že jizva znamená mnohem víc, než tušila, ztratí pevnou půdu pod nohama. Sžíraná smutkem i hněvem kývne na spolupráci fanatikovi se stříbrným nákrčníkem, a neprozřetelně tak otevře brány temným silám…

Vydá: Host

Scarlett St. Clair: Dotek zmaru (Hádes a Persefona 2)

Pravá láska přežije i peklo. Druhý díl série Dotek temnoty. Persefonin vztah s Hádem se provalil. Následná mediální smršť ji připravila o veškeré naděje na normální život – teď může kdokoli zjistit, že je bohyní jara. Hádova temná minulost skrývá mnoho kostlivců ve skříni, jejichž odhalení by vše mohlo ještě zhoršit. A do toho Persefonu zasáhne nečekaná tragédie. Tváří v tvář dosud nepoznané bolesti objevuje Hádovu odvrácenou tvář, o níž dosud neměla tušení. Do mysli se jí začíná vkrádat neodbytná otázka: Opravdu by se měla stát jeho královnou?

Vydá: CooBoo

Travis Baldree: Knihkupectví a kostní prach

Orkyně Viv je na své první velké výpravě. Rakemovi Havrani jsou špička v oboru, nekromantka Varina představuje pořádnou výzvu a ona sama je plná sil a odhodlání ukázat, jak se správně ohánět šavlí. Jenže mládí vpřed neplatí vždycky. Zvlášť když stojíte proti přesile kostlivců. A tak Viv najednou trčí v Šeráku, malém přímořském městečku, kde možná nechcíp pes, ale rozhodně má na kahánku. Rakem a jeho Havrani ji tu nechali vyléčit těžce zraněnou nohu a sami pokračovali dál vstříc osudu. Pro orckou válečnici něco hrozného! Jenže pak Viv během svých toulek po okolí narazí na zašlé knihkupectví vedené krysačkou Fernou. A ta jí doporučí knihu. K vlastnímu překvapení Viv čtení podlehne a rozhodne se z krámku před krachem něco udělat. Společně s hrstkou nově nabytých přátel bude čelit prachu, slevovým akcím, elfsky vznešeným autorkám dobrodružných romancí… a nakonec i té nekromantce Varině. Protože jasně, můžete někomu rozsekat armádu nemrtvých, ale na knihy se nešahá. Zvlášť když je ta kniha grimoár nejčernější magie…

Vydá: Laser

Rebecca F. Kuang: Spalující bůh (Maková válka 3)

Fang Žu-nin zachránila svou vlast před cizí invazí a v brutální občanské válce se postavila zlé císařovně Su Ta-ťi. Její spojenci ji pak zradili a ponechali napospas smrti v rukou Hespeřanů.
Rin navzdory utrpěným ztrátám nezlomila hůl nad těmi, pro které už toho tolik obětovala — obyvateli jižních provincií, a hlavně své domovské vesnice Tikaň. Při návratu ke svým kořenům naráží na nelehké překážky a nečekané příležitosti. Její noví spojenci v jižní koalici jsou lstiví a nedůvěryhodní, ale Rin brzy pochopí, že skutečnou mocí v Nikanu disponují miliony prostých lidí prahnoucích po pomstě a ti ji uctívají jako bohyni spásy.
Rin, podporovaná masami a svým jižním vojskem, použije všechny zbraně, aby porazila Dračí republiku, hesperské kolonisty i všechny, kdo ohrožují šamanské umění a jeho provozovatele. Její moc a vliv sílí, dokáže však odolat opojnému hlasu Fénixe, který ji nabádá, aby spálila celý svět na prach?

Vydá: Host

Tad Williams: Do údolí mlh 1 (Poslední král Východního Ardu 3)

Nejvyšší trůn Erkynu se kymácí, královská rodina je rozdělena a oslabena. Královna Miriamele se připletla do krvavého povstání na jihu a je považována za mrtvou. Jejího vnuka, pohřešovaného prince Morgana, zajme v sutinách opuštěného města obklíčeného Norny jedna z Bílých lišek. A král Simon, zdrcený žalem a beznadějí, netuší, že za mnoha tragédiemi z poslední doby stojí zrádce, který se skrývá mezi jeho nejbližšími na hayholtském dvoře. Na jihu využívají této slabosti stepní kočovníci, po dlouhé době sjednocení pod silným vůdcem, ale ta pravá hrozba přichází ze severu. Do Erkynu vpadla armáda Nornů vedená nesmrtelnou královnou Utuk’ku, jejíž plány zdaleka nekončí dobytím pohraniční pevnosti Naglimund, vyvražděním jejích obránců a ukořistěním bájné zbroje ze starého hrobu Ruyana Mořeplavce. Zdá se, že ani Sithové, příbuzní Nornů, nedokáží zabránit triumfu pomstychtivé královny se stříbrnou maskou, jejíž vojska táhnou na Hayholt a současně se snaží proniknout do odlehlého, zakázaného údolí Mlh – Tanakirú – kde čeká tajemství, které může Simonovi a jeho sithijským spojencům přinést záchranu – nebo zkázu. Tad Williams splétá ve třetí knize série Poslední král Východního Ardu přinejmenším tucet podmanivých příběhů a rozehrává tuto velkolepou fantasy partii k velkému finále.

Vydá: Laser

Nicholas Sansbury Smith: Vlci (Do pekel 4)

Xavier Rodriguez se nauřil přežívat na zamořeném povrchu Země. Ale ani on není připravený na děsivá mořská monstra a kmen nelítostných kanibalů… Další pokračování bestsellerové akční série.

Vydá: Laser

Iain Banks: Vodíková sonáta

Odtikávají poslední dny prastaré civilizace Gziltů. Učinili kolektivní rozhodnutí, celá společnost se zbaví své hmotné podoby a povznesou se do nové, nekonečně bohatší podoby – vstoupí do Záře a stanou se nesmrtelnými. Kolem již krouží mrchožrouti, připraveni servat se o zbytky jejich planety.
Na každý z Gziltů však touží po vyzáření. Uprostřed horečnatých příprav dojde ke vzpouře a k vraždě. Nová situace může ohrozit a zvrátit celý proces, proto vrchní velení napíná síly k odhalení viníků. Zdá se, že do incidentu je zapletená Vyr Cossont, nenápadná dívka s podivnou zálibou – nezajímá ji ani Záře, ani politika, chce jen dosáhnout dokonalosti při provedení skladby Vodíková sonáta. Skladby, kterou téměř není možné zahrát. Vyr je výjimečná z jediného důvodu, kdysi se setkala s nejstarší žijící entitou Kultury. Někým, kdo se před emisary Kultury tak dlouho ukrýval, až se stal legendou. Jeho vzpomínky by mohly odhalit mnohem více než jen problém Gziltů. Skrývají klíč k osvětlení počátků Kultury. Před Vyr leží další téměř neřešitelný úkol, najít člověka, který již tisíce let uniká nalezení.A nade vším se vznášejí, pozorují a plánují lodě Kultury.

Vydá: Planeta9

Tanya Stewnerová: Velrybí zpěv 1 (Alea – dívka moře 9)

Rozjetý koncert za záchranu moře na obzoru!
Alea a její přátelé budou po návratu domů čelit větším hrozbám než kdy dřív. Jak mohou zastavit grecery, kteří do Tyrhénského moře vypouštějí toxický průmyslový odpad? Ničení moře nabývá obludných rozměrů a velký klimatický koncert v Římě se stává pro Alfu cru zkouškou. Při tomto vystoupení nebudou riskovat nic menšího než své životy, protože doktor Orion je má stále na mušce. Udeří přímo na stadionu?

Vydá: Fragment

Jonathan Green: Beowulf – Zabiják příšer

Zlatá síň Heorotu se ocitla pod temnou kletbou. Po západu slunce se do jejích útrob plíží odpůrce veselí, tyran, vrah a pronásledovatel, netvor Grendel. Dvanáct let se odvážní rytíři snažili netvora pokořit, ale neúspěšně. Až jednoho dne ke břehům dánským doplula loď se zachráncem – Beowulfem, Zabijákem příšer.

„Hoj! Slyšme zpěv o slávě Dánů, věhlasu vládců dávných věků, kdy urození muži udatně si vedli.“ Tak začíná největší fantasy příběh ze všech, staroanglická epická báseň Beowulf. Je to příběh, který fascinoval lidi po celé věky a inspiroval lidi jako J. R. R. Tolkien, Seamus Heaney a Neil Gaiman.  Beowulf: Zabiják příšer, to je zbrusu nový pohled na anglosaský epos, který znovu představuje události popsané v básni v podobě dobrodružného gamebooku. V něm se proměníš ve stejnojmenného hrdinu a spolu se svými spolubojovníky vypluješ ulovit netvora Grendela a zachránit zlatou síň Heorot od strašlivé kletby. TY budeš rozhodovat, kterou cestou se vydáš, která nebezpečí vezmeš za svá a se kterými z podivných příšer se utkáš v boji.

Vydá: Mytago

Valentino Sergi: Dagon (Necronomicon gamebook 1)

Vydejte se na dobrodružství, ve kterém na vlastní kůži zažijete hrůzy nejslavnějších příběhů H. P. Lovecrafta a jeho Mýtu Cthulhu: Dagon, Slavnost a Pes.

Vyprávěné příběhy jsou věrné knižní předloze, abyste si mohli plnými doušky vychutnat atmosféru, kterou pro vás připravil Mistr nadpřirozena. Děsivá rozhodnutí vás čekají na každém kroku. 

Vydáte se do ulic Kingsportu, potkáte děsivá monstra, překročíte hranice mezi realitou a sněním a prozkoumáte krajiny, ve kterých ožívají vaše nejhorší noční můry. To vše musíte zvládnout ozbrojeni pouze tužkou a kostkou.

Podaří se vám zastavit rituál zimního slunovratu a zachránit lidstvo před hrůzným osudem? Nebo se z toho všeho zblázníte?

Vydá: Mytago

James Tynion IV: Joker 3

Zdá se, že Joker na vlastní kůži zakusí drsnou realitu sloganu „Nezahrávej si s Texasem“, protože Sampsonovi ho právě převezli na svůj nechvalně proslulý ranč… a chystají večeři… Po strašlivých událostech, které se odehrály v příběhu Batman: Kameňák, se život Jamese Gordona a jeho rodiny navždy změnil. Až mu Joker příště zkříží cestu, budou svištět střely, stříkat krev a budou se činit nelehká rozhodnutí. Naplní Vengeance svůj naprogramovaný osud? Naloží lovci s Jokerem tak, jak mají v úmyslu? Nebo má klaunský princ zločinu v rukávu ještě jeden poslední trik? Nenechte si ujít třetí, závěrečnou knihu obsahující sešity Joker č. 10–15, které napsal James Tynion IV (The Joker War Saga, The Nice House on the Lake) a nakreslil Giuseppe Camuncoli (The Other History of the DC Universe, John Constantine, Hellblazer).

Vydá: CREW

Jody Houserová: Stranger Things – Příběhy z Hawkinsu

Přinášíme vám soubor zbrusu nových příběhů vpletených do osnovy děje populární netflixovské série! Objevte tajemství utajených příběhů z Hawkinsu v Indianě. Na první pohled budí Hawkins dojem městečka, kde se nikdy neděje nic výjimečného, ale pak se na podzim roku 1983 vydají dva lovci jen tak s puškami a kartonem piv do okolních lesů a stanou se kořistí hrůzostrašné příšery. Dále tady máme zmizení Barb Hollandové, kterému bude Murray Bauman schopen přijít na kloub jen v případě, že se dokáže osvobodit z okovů vlastní podezřívavé mysli. Nezapomeňme na školní filmový projekt, který poskytne Robin Buckleyové možnost pracovat s osobou, do které je zamilovaná… ale co když to celou city opředenou situaci jen ztíží? A nakonec začne z nepochopitelných důvodů uhnívat letošní úroda dýní, což přivede spor mezi dvěma rodinami až k pomyslnému bodu varu. Spolu s Jody Houserovou se do Hawkinsu vydávají také kreslíři Caio Filipe (Stranger Things: Summer Special, Nightwing), Sunando C (End After End),Giorgia Gio Spositoová (Lunar Room, Dr. Who), kolorista Dan Jackson (The Strain, Hellboy: Weird Tales) a letterer Nate Piekos (The Umbrella Academy, Black Hammer).

Vydá: CREW

Alex Acks: World of Warcraft – Northrend

Tajemná, krásná a nesmiřitelná Koruna Azerothu je kontinentem s bohatou historií plnou střetů, tragédií i triumfů. Připojte se ke spoluzakladateli Ligy průzkumníků a vladykovi Muradinu Bronzebeardovi na cestě nezkrotnou, bouřlivou divočinou Northrendu. Na cestě za objevy, diplomacií a obnovením spojeneckých svazků. Muradin vás se svými bratry, Mluvčím Azerothu Magnim a milovníkem dobrodružství Brannem, provede od Ledové citadely pod vládou Pohromy přes fialově zbarvený Křišťálovy háj a hořce chladná údolí Dragonblightu až do sídla Ledorozených v Bouřných vrších. Putování Azerothem: Northrend se tak stává dalším krokem na nezapomenutelné pouti napříč Azerothem.

Vydá: Fantom Print / CREW