Ztracené vzpomínky – Jak nás ovlivní něco, co ani nevíme, že nám chybí?

Když si Lin Rina poprvé odskočila od historické romance k fantastice, nedopadlo to úplně podle očekávání. U fantasy románu Limea by se dalo dost spekulovat o tom, zda se opravdu jedná o fantasy. Tentokrát to autorka zkusila se sci-fi a výsledek je o poznání lepší.

Gemma dokončila studia u nadnárodního lékařského koncernu Biolog Medical, který vyvinul screening myšlenek, díky kterému se úspěšně daří předcházet psychickým nemocem a také kriminalitě. Má před sebou stěhování do vlastního bytu a nástup do práce. Mrak na její zářivé budoucnosti představuje zhoršující se zdravotní stav její matky a také skutečnost, že Gemma sama trpí problémy se spánkem a začínají se jí zmocňovat nepochopitelné tísnivé pocity. Proč se jí zdá, že poznává neznámé lidi, ačkoliv je viděla poprvé, a proč v její hlavě říkají něco jiného než ve skutečnosti? Co ten pocit prázdnoty a jistá paranoia? Začíná Gemma bláznit, nebo je za tím něco jiného?

Německá spisovatelka Lin Rina se rozhodla zůstat u osvědčeného receptu, kterým si získala srdce mnohých čtenářů – a sice u romantiky. Na rozdíl od čistokrevné červené knihovny, jakou byly Kroniky prachu, jde ale ve Ztracených vzpomínkách o víc. Román z nepříliš vzdálené budoucnosti má nádech dobrodružného thrilleru, ačkoliv romantická linka tu má taky nemalé slovo.

Lin Rina má ve zvyku nechodit v rozebíraných tématech (nad rámec mezilidských vztahů) nijak zvlášť do hloubky, což by mohl být problém, pokud čtenáři od knihy očekávají něco jiného než příjemnou oddechovku. Promyšlená, napínavá dystopie plná zvratů se totiž opravdu nekoná. Zřejmě to však ani nebyl autorčin záměr. Lin Rina si je vědoma toho, pro jaké publikum píše a co píše, a díky tomu Ztracené vzpomínky fungují dobře i přesto, že jsou celkem jednoduché a přímočaré.

Problém, jemuž Gemma čelí, není nikterak neočekávaný a čtenáři nejspíš záhy odhadnou, o co tu půjde. Na druhou stranu si ale mohou užít, jak se autorka přehrabuje v hrdinčiných myšlenkových pochodech – protože popisy pocitů ztráty, kdy člověku chybí něco, o čem vlastně neví, a jak se to podepisuje na jeho psychice, byly opravdu povedené.

Lin Rina to tentokrát trochu přehnala s počtem postav – vzhledem k rozsahu knihy jich tu mohlo být o poznání méně. Vlivem toho některé splývají, protože tu nebyl dostatečný prostor pro jejich prokreslení. I přesto jsou však jejich vztahy něco, v čem autorka vyniká – z textu je znát, že si psaní vzájemných interakcí mezi hrdiny užívala.

Ztracené vzpomínky jsou příjemnou oddechovkou, kterou si lze opravdu užít, pokud čtenáři přistoupí na autorčinu hru. V příběhu by se dala najít spousta chyb (některé dialogy by zasloužily učesat nebo proškrtat), kdyby se v tom člověk chtěl porýpat, ale díky tomu, jak Lin Rina dokáže čtenáře vtáhnout už od prvních stránek, a díky jejímu příjemnému slohu to ani není zapotřebí.
Pokud čtenáři už s autorkou mají zkušenosti, vědí, co od ní mohou čekat. A to také dostanou – byť tentokrát v lehkých sci-fi kulisách.

Vydal: Fragment, 2024
Překlad: Barbora Špundová
Vazba: vázaná
Počet stran: 552
Cena: 499 Kč