Jiří Sivok (ed.): Smečka

„Antologie se jménem Smečka, s povídkami o psech, a navíc horor? To bude samý vlkodlak vyjící na měsíc a mordující po nocích své oběti,“ bude si zřejmě říkat nejeden čtenář zvažující čtení. A bude pěkně na omylu!

Smečka v sobě skrývá patnáct povídek od sedmnácti autorů, ve kterých hraje hlavní (i vedlejší) roli pes, ovšem pravý nefalšovaný vlkodlak tu není ani jeden. A se škatulkou horor bych taky byla na pozoru, protože hned v úvodních slovech editora Jiřího Sivoka se dozvíte, že: „…horor není škatulka. Horor je život a život do žádné krabičky s popiskem nedáte.“

Cílem antologie bylo ukázat rozmanitost hororu, pestrost a všechny barvy a odstíny tohoto žánru, který je stále tak trochu opomíjený. Přitom jak vám tato antologie ukáže, opravdu nemusí jít jen o litry krve nebo strašidelné domy. Horor se tu prolíná a mísí například s tolik populární fantasy, některé povídky jsou spíše thrillerem a detektivkou s hororovými prvky. Najdete tu duchařinu, a dokonce i ti, kdo mají rádi sci-fi, si tu najdou to své. I kapku historického příběhu s příměsí strašidelna a tajemna. Ale nenechte se ošálit! Ta pravá hororová atmosféra s krví a brutalitou se tu taky najde.

Co všechno je matka ochotná udělat pro zdraví svého dítěte? Panoptikum doktora Marrowa od Terezy Kadečkové napoví. Barvitě popisuje prostředí kočovníků a kejklířů.

Magii a nadpřirozeno střídá Příchod vyvoleného od Petra Bočka. Zprvu nevinná rodinná pohoda a příchod nového člena rodiny se mění v brutální napínavý příběh o záchraně a přežití nejen čtyřnohých hrdinů.

Nelly Černohorská po krvavé jízdě přispěchá s duchařinou Jízda duchů.

S velmi originálním námětem z prostředí lékařských experimentů s velmi působivou pointou na konci přichází Ondřej Kocáb v povídce Lajka se vrátila.

O nespravedlnosti a těžkostech života píše Ludmila Svozilová v Kříženci. Tato povídka by mohla některým čtenářům přijít těžší na čtení, ale kdo už s autorkou měl tu čest třeba v sérii Zemři, Kaine, asi tuší, co může čekat.

V šeru svítání od Miroslava Pecha si přijdou na své milovníci tajemství a strašidelné atmosféry hřbitovů. Povídka se četla jedním dechem. Autor je známý tím, že mu k popisu atmosféry stačí pár slov, a zde své pověsti opět dostál.

Jestli je v antologii povídka, kterou bych ráda viděla rozpracovanou klidně do celé knihy, je to Azurit Karin Novotné. Příběh jistě zaujme všechny fandy Stephena Kinga.

Povídka Na konec cesty od Kateřiny Malec Houfkové je děsivá svou realističností.

Takovým milým horůrkem byl Pes se zlatýma očima od Tomáše Martona. Bylo to velmi čtivé a i pro strašpytle skvělé hororové čtení.

No a pak přišla bomba v podání Afíka od Madly Pospíšilové Karasové. Nic brutálnějšího než tuhle povídku ve Smečce nenajdete. Ale stojí to za to!

Ani před malou čivavou si člověk nemůže být jistý vlastním životem, o tom ví své Michal Březina, autor Zprávy z Jirmanova.

Velkou radost mi udělala Veronika Fiedlerová, která v povídce Případ Čertovy rokle opět přivedla na scénu oblíbeného pojišťováka Benedikta Klausnera, který komunikuje s druhou stranou.

Dvě dvojice psaly povídky společně, a to Jirka Sivok s Martinem Štefkem a Lukáš Vavrečka s Přemyslem Krejčíkem. Nemůžu se zbavit pocitu, že tyto dvě povídky trochu vybočovaly – nejspíš právě tím, že obě měly dva autory. Psí život trochu využívá toho, že jeden z autorů je majitel nakladatelství, a vtipně tuto skutečnost vykresluje na stránkách. Zkrátka a dobře, nápadům a inspiraci se meze nekladou a v tomto případě se trochu zasvěcený čtenář náramně pobaví všemi narážkami.

Benátský mor druhé autorské dvojice se, jak už název napovídá, odehrává v Benátkách. Autoři si tu hezky hrají se zdejší historií, rozmachem turismu a nezabíhají do žádných extrémů a brutalit, což by čtenář strašpytel opět mohl náležitě ocenit a v noci dobře spát.

Velkého finále se zhostil jediný zahraniční autor, a to Mort Castle. Menší lekce španělštiny, prostředí psích zápasů a podivné magično na pozadí. Skvělý závěr už tak našlapané antologie.

Představení všech podob hororu dopadlo na výbornou! Všechny povídky mají osobitou atmosféru, originální zápletku i pointu na konci, a navíc jsou doplněny nádhernými ilustracemi Pavla Pavelky. Z některých příjemně zamrazí, z jiných vám budou stát všechny chlupy v pozoru a u zbývajících zalezete pod peřinu a nebudete chtít opustit její bezpečí.

Jestliže měl editor sbírky za cíl představit skvělý český horor a jeho autory, může být pyšný na to, jakou sbírku dal dohromady. Tady totiž není o čem diskutovat.

Hodnocení: 95 %

Vydal: Golden Dog, 2024
Ilustrace: Pavel Pavelka
Překlad: David Hálek
Počet stran: 328
Vazba: pevná
Cena: 499 Kč

Rozhovor s autory: I. část, II. část, III. část