SVĚT PO NÁS

Píše se rok 2083 a lidstvo už to má spočítané. Příroda si vzala zpět, co jí patřilo, a začíná znovu. Vlády se ujímají opice. Teď to třeba dopadne lépe. Nechť zvítězí nejlepší opičák!

Ve hře se stanete vůdcem opičí tlupy, která se postupně snaží zvýšit svou inteligenci a naučit používat věci, co zbyly po lidech. Hra je určena pro jednoho až šest lidoopů ve věku od 14 let a jedna hra bude trvat okolo 45 minut.

Hru Svět po nás vydalo malé francouzské vydavatelství Catch up games, které sídlí v Lyonu, kde je kromě několika speciálek s hrami taky úžasné muzeum filmových rekvizit. A vůbec je to úžasné město.

V češtině hru máme díky vydavatelství BlackFire.

🎲 Co najdete v krabici

Autoři umožnili vydavatelům si grafiku krabice upravit, na té české je zbytek Staroměstské mostecké věže a v pozadí Pražský hrad. Na té původní francouzské je Eiffelova věž.

A teď už pojďme dovnitř. Pro každého hráče je zde hráčská deska, těch je celkem šest, jsou v různých barvách a na každé je jiná grafika. Každý hráč dále dostane dva dřevěné disky, kterými si značí postup na stupnici zuřivosti a inteligence, startovní karty – osm karet tamarínů, 4 akční disky s pokročilými opicemi ve své barvě a pro každého hráče je i nápovědní karta.

Co najdete v krabici

Pro všechny je zde herní plán, který slouží jako podložka pro umístění balíčku karet opic, a jeho součástí je stupnice vítězných bodů. Karty opic jsou rozděleny na 4 druhy – gorily, šimpanzi, orangutani a mandrilové. Každý druh je ještě rozdělen na dvě úrovně.

Suroviny jsou prezentovány dřevěnými žetony (květiny, ovoce a obilí) a energie kartonovými bateriemi.

A ještě nám zbývají předměty, co opice našly po lidech. Takže je tady 7 různých předmětů jako kazeťák, mobil, herní konzole nebo moped.

Musím říci, že grafika je parádní, líbí se mi, jak je vše sladěné dohromady. Každý druh opic má svou barvu, úrovně opic jsou na první pohled jasné,  na kartě úrovně I  je opice celá, na úrovni II už jen obličej. Každá herní deska je laděná do nějakého postapo motivu, jako třeba poušť, parkoviště před supermarketem, fotbalový stadion. Uvnitř krabice je insert, který je zase celý ilustrovaný, lezou zde mravenci a trčí kabel s jackem.

A vítězné body jsou znázorněny žárovkami. Akční disky zase jako vršky od limonády, ve kterém je obrázek příslušné opice.

Suroviny a baterky

A na jednom z předmětu, pinballovém automatu, můžete vidět scénu z původního filmu Planeta opic z roku 1968.  Pokud jste neviděli, doporučuji, na ČSFD má 85 %.

🎲 Jak se to hraje

Cílem hry je získat jako první 80 bodů, neboli zvýšit inteligenční kvocient vaší opičí tlupy právě na zmiňovaných 80 IQ. V tahu, kdy se to některému z hráčů podaří, hra končí. A nejchytřejší opičí tlupa vyhrává.

Na začátku hry si každý hráč vezme jednu desku své opičí tlupy, ukazatel bodů IQ a zuřivosti, akční disky a základní karty tamarínů. A může začít.

Každé herní kolo se dělí do tří fází. Vytváření opičí tlupy, přilákání nových opic do party a pak zasloužený odpočinek. Všechny fáze mohou hrát hráči najednou.

Deska a komponenty pro jednotlivé hráče

Vytvoření tlupy je první a zároveň často nejdelší fáze. Každý hráč si vezme ze své hromádky 4 karty opic a z těch vytvoří svou tlupu. Na jednotlivých kartách jsou rámečky, horní řádek se surovinami, prostřední dává většinou vítězné body a spodní spouští zvláštním schopnosti. Ale pozor, abyste mohli rámeček aktivovat, musí být uzavřený. Takže musíte karty k sobě skládat tak, abyste maximalizovat zisk surovin, vítězných bodů i další efekty.

Poté co jste se svou tlupou spokojeni, můžete přistoupit k vyhodnocení. Začnete vlevo nahoře a postupně jedete po řádku. První vyhodnotíte uzavřené rámečky nahoře, pak uprostřed a nakonec dole. Musíte jet postupně, nesmíte měnit pořadí, každý rámeček smíte aktivovat jen jednou. A ještě dodám, že aktivace není povinná, můžete, ale nemusíte. Důležité je si dobře promyslet, co se vyplatí a kolik surovin budete potřebovat v další fázi.

V druhé fázi je potřeba přilákat nové opice do tlupy. Všichni si tajně zvolí jeden ze svých disků, podle toho, kterou opici chtějí přilákat. Na disku je kromě opice i bonus – tedy akce, kterou můžete provést. Například gorila vám dá body zuřivosti, jejichž pomocí můžete vyhnat nějakou opici ze své tlupy (a tím si trochu vyčistit balíček), nebo od orangutana dostanete baterky. Tady je také prvek interakce mezi hráči, protože můžete zaplatit za své zdroje a zkopírovat bonus jednoho se sousedů.

A pak si můžete koupit do balíčku novou opici. Kartu si berete z vrchu balíčku, nevíte tedy, co na kartě přesně je. To, kterou opici budete kupovat, jste si zvolili hned na začátku fáze, teď si jen můžete vybrat, jestli si koupíte levnější opici první úrovně nebo dražší druhé úrovně.  Každý druh opice se kupuje za jinou surovinu. Novou opici si dáte na vrch dobíracího balíčku, takže se vám v dalším kole hned dostane do ruky.

Karty opic

Ve fázi odpočinku jen sbalíte karty aktuální tlupy a dáte je na odhazovací balíček. Stejně tak akční disk vrátíte k ostatním, v dalším kole budete vždy vybírat ze všech. A pokud nikdo nedosáhl 80 bodů, jede se další kolo hry.

Hra může skončit i dříve, a to pokud některý z hráčů dosáhne 80 bodů během první fáze. Pak už se v kole nepokračuje.

Hra má i sólo mód, kdy hrajete proti King Kongovi, kdy musíte dosáhnout 80 vítězných bodů dříve než on.

🎲Moje hodnocení

Musím říct, že mě tahle hra opravdu baví. Dokonce tak, že jsem ji zkusil i sólo. Dvakrát jsem teda King Konga porazil, ale zůstanu radši u živých spoluhráčů. Prostě mi styl hraní her sólo (nezávisle na hře) nesedí.

Zkoušel jsem hru i ve dvou, třech a šesti a i v nejvyšším počtu to rychle odsýpá, všichni hrají totiž současně, takže se nikde dlouho nečeká a hra trvá opravdu okolo avizovaných 45 minut.

Hra je v podstatě závod, kdy se snažíte co nejrychleji dosáhnout cílového počtu bodů. To je v podstatě jediná interakce mezi hráči, ale zjistil jsem, že pro mě je to dostatečná stimulace. Jinak si každý během hry kouká do svých karet.

Mechanika, že si kupuji karty, které nevidím, mně osobně vůbec nevadí. V podstatě každý druh je v něčem silný (třeba modrý nese vítězné body) a víte, že dvojka je lepší než jednička. A pak prostě do ruky dostanete čtyři karty, které si chcete poskládat tak, abyste z nich vytěžili maximum. A to mě baví.

Pravidla jsou jednoduchá, lehce je vysvětlíte. Stejně tak je rychlá příprava hry. 

O grafické stránce jsem psal výše, teď ještě k tématu hry. Z hlediska herní mechaniky není téma nijak nosné, umím si představit, že budu třeba sbírat vzorky rudy nebo cokoliv jiného. Ale pokud přistoupíte na to, že je to postapo hra o opicích, tak cely vizuál hry, jak jsem psal již výše, tomu odpovídá.

Takže doporučuji čtyři z pěti opic (a ten hloupý šimpanz tomu nerozumí).

Počet hráčů: : 1 – 6
Doporučený věk : od 14 let
Herní doba : 45 minut
Čeština : v balení hry
Vydavatelé: : Blackfire
Catch up games
Autoři: : Florian Sirieix
Originální název : After us
Rok vydání : 2023
Orientační cena : 1039,-