P. C. Castová: Větrní jezdci (Příběhy z nového světa 3)

Nakladatelství Yoli se po pár letech rozhodlo vydat třetí díl fantasy série Příběhy z nového světa, a tak si můžeme přečíst pokračování příběhu Mari, Nika a dalších hrdinů, kteří se přidali k jejich touze po nové svobodné společnosti.

Říkají si smečka a jejími členy jsou Poutníci z kmene Tkalců, Kumpáni, ale i dvě uprchlé členky Zlodějů kůží. Svedla je dohromady řada tragédií, kterým museli čelit. Jako by už tak situace na světě, který kdysi postihla velká katastrofa, nebyla dost těžká, jednotlivé kmeny mezi sebou bojují. Příroda zdivočela a lidé trpí různými neduhy, na které neznají lék. Kmeny na ně nalezly řešení, ale kvůli nim si od ostatních berou, co jim nenáleží. Materiál, svobodu a často i život, to vše jen z nevědomosti a pocitu nadřazenosti. 

Mari však patří svým původem nejen k Poutníkům, ale i ke Kumpánům. Celý život v obavách tuto pravdu skrývala, ale teď se ukázalo, že může být předností, která spojí různě smýšlející lidi dohromady. Jenže ne všichni takové novoty chtějí přijmout, dokonce v mnohých vzbuzují nenávist. Nezbývá než celou smečku dostat do bezpečí, zvláště když se probudil bůh Smrti, který si hodlá podmanit vše, co z trosek světa lidé znovu vytvořili. Všichni jsou v ohrožení a Mari zvlášť, protože boha Smrti svými schopnostmi zaujala. Své naděje upínají k pláním Větrných jezdců, které by jim mohly poskytnout nové místo k žití bez předsudků, které původně mezi jednotlivými členy různých kmenů dlouhá léta panovaly.

A mezitím na pláních Větrných jezdců začal souběžně s příběhem Mari i příběh jezdkyně River.

Autorka knih pro mládež P. C. Castová ráda do svých knih vkládá velmi podobné motivy, z kterých nakonec poskládá jiný příběh. Zatím vždy vycházela z našeho skutečného světa. V sérii Škola noci se stal svět domovem lidí, ale i upírů, které si mezi lidmi vybrala bohyně Nyx a v náctiletém věku je proměnila v něco jiného. V Příbězích z nového světa jsou lidé změnění v důsledku přírodní katastrofy a vybraní se duševně spojují s různými zvířaty. V obou sériích hrají důležitou roli rituály a bohové.

Kniha Větrní jezdci začíná novou dějovou linkou z Větrných plání a příběhem nové postavy River. Její lid je úzce spjatý s koňmi, kteří si při každoročním rituálu vybírají své jezdce. Vůdčí roli tak má vůdčí klisna a její jezdec nebo jezdkyně. Uspořádání jezdců je velmi zajímavé a přináší do příběhu novou kulturu a schopnosti. 

Riveřin napínavý příběh protíná dějovou linku započatou v předchozích dvou dílech a zasahuje několik let do minulosti, než se srovná se současností. Zároveň čtenář sleduje dobrodružné putování Mari a Nika s jejich smečkou, peripetie i úspěchy na dlouhé trase i setkání s dalšími, odlišně žijícími skupinami lidí. Postavy se drží nastíněných charakterů, vznikají nová přátelství, včetně nových spojení mezi lidmi a zvířecími společníky.

Větrní jezdci jsou spíše knihou putovací a překlenovací, než se autorka dobere k nějakému rozuzlení. Je ale stále psaná velmi poutavě, i když trochu matoucí v běhu času v Riveřině části.

Zajímavé je i sledovat “novou” Ameriku, pídit se, co která oblast na cestě by mohla představovat na našich mapách. To platí pro všechny tři díly, ve kterých útržky informací nabádají k surfování po internetu, nejvíc však pro tento. Můžete hledat třeba trosky města Port a skutečnou sochu Zubaté, která je druhou největší z mědi tepanou sochou v Americe s názvem Portlandia.

Snad se brzy v češtině dočkáme čtvrtého dílu. Autorce P. C. Castové vyšel v originále pod názvem Earth Called v březnu minulého roku.

Vydalo: Yoli, 2023
Překlad: Renata Heitelová
Vazba: brožovaná
Počet stran: 536
Cena: 479 Kč