Martin Paytok: Láska, smrt a všechno zlý

Smrt v rodině je smutná záležitost. A čím větší potenciální dědictví, tím větší starosti a problémy. Někdy může jít i o život. Ale jak se říká, rodinu si nevybíráme.

Izajáš Havran zemřel. Na zámek Rabenštejn se ihned začne sjíždět celá jeho rozvětvená rodina. Jak je rozvětvená, tak je i nesemknutá a plná rozdílných lidí. Staré křivdy jsou stále živé, a když jde o velké dědictví, jednotliví členové rodiny si je rádi připomenou.

Malý Láďa prozkoumává zámek a staré sídlo jako by vypadlo z gotického hororu. Rozhodně se tu necítí bezpečně. V noci se pak stane tragédie a za drastických okolností zemře jeden člen rodiny. Havranovi mají najednou větší starosti než dědictví.

Láska, smrt a všechno zlý je působivý název neméně působivého románu. Příběh má detektivní zápletku, budete pátrat, kdo je záporák a kdo může za nastalou situaci. Kdo ale zabil prvního mrtvého, se dozvíte záhy po nálezu těla. To nevadí, protože záhad na odhalení bude celá řada. Román má ale rovněž goticky hororové jádro. Není tajemstvím, že v knize narazíte i na nadpřirozené bytosti, které jsou zpracované vskutku parádně. Autor ctí klasiky žánru a přidává moderní svižnost vyprávění.

Atmosféra románu je působivá již od počátku, kdy zavítáte na Rabenštejn, ale vše postupně houstne a graduje. Nakonec se dá říci, že hororové prvky převládají nad těmi detektivními. Potěší i přítomnost černého humoru.

V zásadě není co kritizovat, ačkoliv jsou místa, kde se mohou některé scény zdát lehce nepřehledné. Například když některá z postav čelí útoku a snaží se utéct. Nejedná se ale o nic zásadního, co by zkazilo dojem ze čtení.

V čem kniha doslova uchvátí, je vizuální zpracování. Nádherná obálka jasně říká, co vás čeká za čtení, naleznete tu kresby celé rodiny, včetně rodokmenu a plánku zámku Rabenštejn. Je to skutečně nádhera, klobouk dolů před nakladatelstvím Mystery Press, jak si s knihou pohrálo.

Martin Paytok navzdory mladému věku není žádný zelenáč. Na kontě má již román Prokletí pro všechny či povídky v antologiích Krásky a vetřelci nebo Krev, monstra a cukroví. Dříve psal o počítačových hrách pro známý magazín SCORE.

Láska, smrt a všechno zlý je vynikající hororový román s prvky detektivky, krásně napsaný a dobře vygradovaný. To vše v nádherně vizuálně vymazlené knize. Příběh o rodinných vztazích a temném tajemství, které rodina uchovává. Pokud máte rádi atmosféru gotických hororů, knihu vám můžu jen a jen doporučit.

Ukázka

Vydal: Mystery Press, 2024
Obálka: Lubomír Kupčík
Vazba: vázaná
Počet stran: 376
Cena: 499 Kč