Elise Kova: Čarodějka – Šepot kouzel

Šepot hlasů z předmětů, zakázaná magie a turnaj kouzelníků – to vše na čtenáře čeká v románu od Elise Kova.

Eira se jako vyvrhel snaží protloukat školou v Čarodějné věži, aniž by způsobila nějaký průšvih, neboť jí ostatní neustále připomínají incident, který se stal před několika lety a při němž zahynul učeň. Pořád se ještě učí ovládat své magické schopnosti, což jí znesnadňují hlasy, které neustále a jako jediná slyší z různých předmětů. Jeden hlas jí však zavede do tajného pokoje, kde se ukrývají deníky plné zakázané magie. Zároveň přijede na Solaris diplomatická výprava ze vzdálené země Meru s pohledným a tajemným elfím velvyslancem. Tím se spustí řetězec událostí, který přiměje Eiru přihlásit se do kouzelného Turnaje pěti království. Někdo však má zlé úmysly s kouzelníky na Solarisu i se samotným Turnajem, a tak bude Eira čelit většímu nebezpečí, než si dokázala představit.

Osmnáctiletá Eira tráví většinu svého života v bratrově stínu, což se nezmění ani s příchodem do Čarodějné věže. Po incidentu jí zbyde jediná pravá přítelkyně Alyssa. I díky ní se Eira rozhodne rozvíjet, vybočit z vytyčených hranic a dokázat ostatním, ale i sobě svou hodnotu, zodpovědnost a sílu. Eiřino váhavé odhodlání však neustále podrývá její rodina, která se vzdaluje obrazu dobré fungující a milující rodiny. Nejlépe vychází s bratrem Marcusem, ale autorka jejich vztah ukazuje převážně z ochranitelské stránky. Čtenář se tak dokáže do Eiry v krizových rodinných momentech dobře vcítit. Později se více sblíží s Cullenem, bratrovým kamarádem a miláčkem dvora, a vznikne mezi nimi zvláštní druh spojenectví a jakási spřízněnost.

Elise Kova se snaží popsat klasický přerod outsidera s neobvyklou mocí v silnou hrdinku, ale moc se jí to nedaří, neboť Eira není dostatečně charakterově silnou postavou a její naivita a dychtivost po upřímném poutu čtenáře spíše rozladí, neboť ani on si Eiru snadno neoblíbí. Následně i veškeré manipulování ostatních postav kolem Eiřiny cesty je průhledné a očekávatelné.

Román se odehrává v imaginárním světě na ostrově Solaris, kde žijí lidé a čarodějové. Všichni čarodějové se v dospívání dostávají do Čarodějné věže, kde se učí a vypomáhají. Vztah lidí s čaroději nepatří k nejvřelejším, nicméně na tento aspekt čtenář narazí málokdy. Čarodějové se řadí do několika skupin podle živlu – vodomějové, zemělamači, větrolamové a ohňonoši. Elise Kova si vyhrála s projevy magie, nicméně jich mohla ukázat více či je vykreslit detailněji. Na druhou stranu ukázala více kreativity a popsala magii lépe, než to bývá v podobných knihách. Ostrov Solaris sousedí s jinými zeměmi, konkrétně se zemí Meru, ve které žijí navíc elfové s odlišným projevem a mechanismem magie.

YA fantasy Čarodějka – Šepot kouzel má mírně komplikovanou zápletku, která se čtenáři zatím jen poodhalí. Vedlejší dějové linky a zvraty jsou dobře čitelné, dost věcí lze odhadnout. Hlavní intriky a tajemná objevení autorka moc nevysvětlovala a nepropojovala, takže si na objasnění musí čtenář počkat. Konec tak působí velmi otevřeně a proběhne bez většího vzrušení.

Autorka v příběhu rozvíjí, jak nás jeden čin může pronásledovat do budoucnosti a ovlivňovat naše možnosti a jak nás lidé vnímají. Také skrze Eiru a Cullena prohlubuje poselství „nesuď knihu podle obalu“, zvláště když člověk nosí osobnost jako brnění. Místy může mít čtenář pocit, jako by četl příběh z prostředí Harryho Pottera, Hunger Games či podobných knih.

Elise Kova napsala příběh z pohledu Eiry ve třetí osobě, s vyrovnaným poměrem dialogů a popisů. Atmosféra je většinu času tíživější, vážnější, s občasným odlehčením. V textu se nevyskytují složitá souvětí, a tak stránky rychle ubíhají. Tempo příběhu plyne svižně.

Šepot kouzel bych doporučila spíše dospívajícím čtenářům, kteří rádi čtou dobrodružnější příběh s kreativním využitím magie.

Vydal: Fragment, 2023
Překlad: Pavla Kubešová
Vazba: vázaná
Počet stran: 344
Cena: 399 Kč