Bartosz Sztybor, Miki Mantlló: Zaklínač – Balada o dvou vlcích

Pohádky jsou krásné příběhy pro děti, u kterých se pobaví a odnesou si ponaučení. Vždycky to však pravda není. Pohádky bývají poměrně kruté a strašidelné. Co takhle se podívat na jednu klasickou pohádku jinýma očima? Třeba těma zaklínačskýma.

Geralta potká tajemná mladá dívka v červeném (asi vám někoho připomene) a prosí jej o pomoc. Její vesnici má tyranizovat vlkodlak. Na odstranění vlkodlaka mají zájem i místní tři sestry, které městečku v podstatě vládnou. Geralt si však s vlkodlakem promluví. Doposud nikoho nezabil a zaklínač bude muset pátrat po tom, kdo mu říká pravdu. Na čí straně je právo? Kdo lže?

Balada o dvou vlcích je již osmý komiks ze série Zaklínač a po odbočce v podobě mangy Rónin je tu opět klasický Geralt. Stejně jako Andrzej Sapkowski i Bartosz Sztybor v příběhu zpracovává známé pohádky a jako vždy se jedná o to, že Geralt musí zjistit pravdu a vybrat menší zlo. Kdo má rád atmosféru a vyznění původních knih, bude zde jako doma.

Příběh je velmi dobře podaný. Napínavý, tajemný a také dostatečně akční. Slabinou je paradoxně právě to, co jsem před chvilkou chválil. Ona „klasičnost“ znamená i opakování typických zaklínačských motivů. Když znáte původní knihy, komiks vás až na vizuální stránku nijak nepřekvapí (na rozdíl od Rónina). Je to však jediný bod, který by se dal vyčíst, protože jinak je nejnovější komiks s Geraltem parádní jízda.

Pocitu nadšení pomáhá i povedená kresba. Není vždy dokonalá, ale působí lidsky a stylově. Snad jedině v panelech věnujících se Marigoldovu zpěvu je všeho tolik, až to vypadá chaoticky a nepřehledně. Jinak je však radost se na komiks dívat. Závěrečná galerie návrhů obálek je jedním slovem nádherná.

Ze scenáristy Bartosze Sztybora se pomalu stává jistota, která nezklame. Tento autor píše i jiné komiksy, které mají něco společného s vývojářským studiem CD Project Red, a to nejnověji Cyberpunk 2077: Máš moje slovo. Ilustrátor Miki Montlló je velmi talentovaný a není žádný nováček. Věnuje se nejen komiksům, ale i animaci pro kreslené pořady, hry nebo filmy (např. snímek Živitel z roku 2017).

Balada o dvou vlcích je výborný komiks, zábavný i pro čtenáře, kteří Zaklínače neznají. Ti si ho patrně užijí o něco více, protože nebudou čekat, že je Geralt přeci jen trochu jiný typ hrdiny, než je v komiksech zvykem. Pro znalce Sapkowského díla by pak mohla být Balada o dvou vlcích vítaným příběhem, který vyvolá chuť se do původních knih opět ponořit. Geralt z Rivie je i tady oním zabijákem příšer, je však také velmi přemýšlivý a snaží se volit menší zlo.

Ukázka

Vydala: CREW, 2023
Překlad: Kristina Komárková
Vazba: brožovaná
Tisk: barevný
116 stran / 349 Kč