Natalija Matolinec: Hra temné čarodějky – Bitva začíná

Začala nová Hra. Tentokrát ve Lvově. Bude magii příštích sto let vládnout temnota, nebo světlo? Do osidel Hry se zapojují alchymisté, čarodějové i vědmy.  Kdo vyhraje další kolo a kdo se stane obětí?

Temná čarodějka Varta, občanským jménem Agáta Stanislavivna Tarnovecká, vystudovala vysokou školu a pracuje v kavárně. Ve svých pětadvaceti letech si stále není jistá, kam se ve svém životě chce posunout. Takže zatím žije s adoptivními rodiči a snaží se osvojit si všechny druhy přípravy dobré kávy. Společně se svojí temnou partou občas popíchne místní světlušky, protože mezi některými členy temných a světlých panuje jistá rivalita, ale občas se i jedna rodina skládá z temných a světlých sourozenců, kteří se vzájemně milují. Zároveň i v jednotlivých stranách bují různé frakce, které mezi sebou mívají zlou krev. Alchymisté, mágové či vědmy. Ti všichni obývají Lvov, což se nedá říct o upírech, které už nikdo dlouho neviděl. 

Každodenní život ve městě naruší příjezd sudích. Po sto letech začala nová Hra. Která strana ji vyhraje, ta získá křeslo ve Středoevropském konglomerátu a možnost ovlivňovat magickou politiku ve svůj prospěch. A tomu úplně nejlepšímu, kdo ve Hře obstojí, bude splněno přání. Jakékoliv. Po městě se začnou objevovat tajemné značky a u nich musí být provedena oběť. Nikdo nestojí o to, aby hráči umírali, ale co když má někdo úplně jiné plány? Jaké plány má tajemný Čech, který nabídne spojenectví Vartě?

Hlavní hrdinka Varta je „velmi špatná temná čarodějka“. Pohotová, žádné ořezávátko, ale ani superžena. Její nejlepší kamarádkou je vědma Dykorosla. Pokud Varta potřebuje doplnit svou moc, živí se temnými emocemi lidí. Hry se rozhodně nechce účastnit, ale temný kluk z Čech ji kazí její plány a zaplétá ji do těch svých. 

Hra temné čarodějky – Bitva začíná od ukrajinské spisovatelky Natalije Matolinec je příjemné čtení, ale nic zvláštního. Přestože hrdinové nejsou ve věku typických young adult postav, ale je jim mezi dvaceti až třiceti roky, knížka nese punc tohoto žánru. Román kazí příliš mnoho pro příběh nedostatečně využitých postav, složité vztahy mezi nimi a velmi málo stran na jejich objasnění a rozvinutí. Což má mimo jiné za následek, že většina z nich působí strašně ploše.

Málo prostoru se odráží i na zápletce, která rozhodně není špatná, ale také by snesla mnohem větší rozpracování. Příběh má jistý potenciál, ale ten autorka nevyužila. Velikým plusem by byly neokoukané lokace, ale i ty doplácejí na nízký počet stan. Hra temné čarodějky neurazí, ale v konkurenci dalších podobných knih zapadne.

Vydal: Fragment, 2023
Překlad: Xenie Sedláková
Vazba: vázaná s laminovaným potahem
Počet stran: 256
Cena: 369 Kč