Ian Livingstone: Prokletý hvozd

Byl jednou jeden les, hluboký a rozsáhlý, pořádně temný a nebezpečný. Gamebook Prokletý hvozd vám dává možnost si v teple domova vyzkoušet průchod hvozdem.

V příběhu se ocitnete v kůži dobrodruha a nájemného žoldnéře, který se potuluje krajinou a je se svým životem celkem spokojený. Jednou v noci vás ale probudí nečekaná návštěva. Na smrt zraněný trpaslík. V posledních chvílích života vás poprosí o záchranu trpaslíků. Máte najít v Černolese mytické kladivo, které sjednotí trpasličí lid, a donést ho stonebridgskému pánovi Gilibranovi. Stonebridge je na druhém konci temného lesa, a tak víte, že pokud chcete poslední přání nebohého trpaslíka splnit, musíte projít skrz. A Černolesu se neříká Prokletý hvozd jen tak.

Vydáte se na cestu, která možná nebude jediná, protože najít kladivo a správnou cestu do Stonebridge je poměrně náročné. Ta správná trasa je jen jedna. Udělat vše správně na první pokus by chtělo hodně zkušeného hráče a velkou dávku štěstí. Nutno ale říci, že ať se vydáte kamkoliv, čeká vás velká porce zábavy a dobrodružství. Les je totiž plný různých tvorů. Žijí tady goblini, trollové i kočičí žena.

Prokletý hvozd je klasický gamebook ze série Fighting fantasy, a má tudíž i prakticky stejná pravidla. Jako u každého správného RPG si na počátku naházíte kostkou (klasická šestistěnka) své vstupní atributy a ty budou pro vás klíčové v soubojích, kterým se někdy vyhnout nedá. Kostka, tužka a průvodní listina budou vašimi věrnými společníky.

Jak bylo řečeno, lesem vede jedna správná cesta. Především však musíte najít ono kladivo. Gamebook není nijak extrémně náročný, ale čas zabere a může se stát, že budete bloudit. Důležitá poznámka – nové vydání Prokletého hvozdu má dvě obtížnosti. Průchod si můžete zásadně ulehčit, pokud budete používat mapu na konci knihy. Ne, že byste se díky ní napoprvé trefili do té „pravé“ cesty, ale hru opravdu usnadní. Pokud stojíte o drsnější zážitek, doporučuji se obejít bez ní, nebo si kreslit vlastní.

Prokletý hvozd stvořil Ian Livingstone, anglický spisovatel, podnikatel a zakladatel Games Workshop. Na sérii Fighting fantasy často spolupracoval se Stevem Jacksonem, ale mnoho knih ze série napsal každý sám. Série se vydává dodnes, ale zdaleka už nemá takový úspěch jako díly z osmdesátých let.

Prokletý hvozd je v novém vydání moc pěknou knihou s parádní obálkou a dobře zpracovaným vnitřkem. Gamebook je již klasikou (původně vyšel v roce 1983) série Fighting fantasy a hratelností zapadá mezi ostatní knihy od Iana Livingstonea. Příběhem a prostředím patří ale k tomu nejlepšímu v sérii.

Vydalo: Mytago, 2023 (reedice)
Překlad: Petra Tomková
Obálka: Cyril Gaja
Ilustrace: Malcolm Barter
Vazba: vázaná
Počet stran: 168
Cena: 499 Kč (na Imago.cz za 349 Kč)