S. T. Joshi: Černá křídla Cthulhu 6

Šestý díl hororové série antologií Černá křídla Cthulhu opět sestavil editor S. T. Joshi. Čeká vás jednadvacet povídek, v nichž se autoři snaží navázat na dílo a odkaz H. P. Lovecrafta.

Mnohadílné série někdy postupně ztrácí kvalitu, což mě napadlo i při obdržení šestého dílu Černých křídel. Vždy platilo, že povídky v antologii skutečně velmi dobře navazují na styl či témata H. P. Lovecrafta. Na tom se nic nezměnilo ani nyní, takže čtenáře čeká vydatná dávka kosmického hororu. Nutno však dodat, že v mnoha případech trochu zmodernizovaného, aby více seděl do současnosti. To se dalo zaznamenat i v předchozích knihách, ale tato šestá je v tomto asi nejvýraznější. Takže jsou to podobné příběhy jako od HPL, ale mnoho z nich je moderních. Odráží se to například v tom, že hrdinové povídek řeší vztahy, příběhy obsahují více dialogů a samozřejmě akceptují současné technické vymoženosti.

První čtvrtina knihy je poněkud slabší a nevýrazná. Jsou tu příběhy o tajemném nálezu a neznámé bytosti s křídly. Další příběh pojednává o dívce, která je dcerou čarodějnice, a okultistovi, se kterým probudí starého boha. To jsou klasické lovecraftovské věci, jenže jsem se do povídek zkrátka nedokázal začíst.

Změna přichází s povídkou Masožravost od Williama F. Nolana. Manželský pár si najde dům k pronájmu. Majitelka nemovitosti odlétá někam do Evropy. Pronájem je levný, ale majitelka požaduje, aby se po dobu její nepřítomnosti manželé starali o její rostlinstvo. Nemají jen zalévat květiny, ale rovněž jim i zpívat. Samozřejmě to s rostlinami nebude jen tak jednoduché. Povídka sice nemá z Lovecrafta příliš motivů, ale je svěží a v knize se vyjímá.

I další povídka ze středu sbírky je povedená. Teshtigo Creek od Aarona Bittnera vás zavede pod stan. Pár si užívá u jezera, jenže muž ve vodě na cosi šlápne. A od té doby má problémy. Je nemocný čím dál víc. Než odjeli k jezeru, varoval je neznámý stařec, že ve vodě je něco nebezpečného, a to se naprosto potvrzuje. Nemoc je čím dál horší a přichází i dost nechutné následky. V zásadě je to jednoduchý příběh, který nepřekvapí, ale dobře se čte a drží vaší pozornost až do konce.

Pořádně temná je Záhada v márnici od Donalda Tysona. V márnici někdo krade orgány a novinář se tomu snaží přijít na kloub. Rozhodne se v márnici strávit noc. Svědci totiž tvrdí, že nikoho neviděli, jen podivný temný stín. Novinář na stopu přijde velmi brzy, ale nastane peklo a povídka se mění v akční hororovou naháněčku, která je výborně dynamická a napínavá.

V knize je i několik básní, což koresponduje s tím, že i Lovecraft básně psal. Například Na měsíci snové říše od Ashley Diosesové je velmi rozsáhlá poeticko-hororová báseň odkazující na Lovecraftův Hemživý chaos.

Antologie je modernější, což se nejvíce projevuje v povídce Přesycení od Jasona V. Brocka. Téma je velmi nelovecraftovské. Provedení rovněž. Příběh je konverzačka, kdy si mladá autorka povídá se zkušeným spisovatelem. Oba jsou dost rozdílní. Ona je mladá progresivní aktivistka, on zastává spíše tradiční hodnoty. Povídají si o korektnosti a konverzace je místy poměrně vyhrocená. Autor zde probírá všechna moderní témata, která hýbou světem. Proč je příběh v knize? Nuže závěr přináší změnu a velmi odkazuje na povídku Slavnost od HPL.

S. T. Joshi, nejznámější znalec díla H. P. Lovecrafta, stojí za mnoha antologiemi a sbírkami o slavném autorovi kosmického hororu. A Joshi nejenže sbírá jeho příběhy či povídky, které v odkazu mistra pokračují, ale i sám přikládá ruku k dílu. Vloni vyšla jeho kniha Cosi z hloubi, která je ukázkou skvěle zvládnutého kosmického hororu.

Černá křídla Cthulhu 6 jsou znovu takřka povinností pro každého milovníka lovecraftovských příběhů. Antologie uspokojí čtenáře, kteří mají rádi klasická témata, kterými se mistr zabýval, ale nabídne i překvapivě moderní povídky. Kniha má poněkud pomalejší rozjezd, respektive ty nejlepší příběhy jsou nejspíš v prostřední části. Rovněž platí, že zajímavější jsou povídky, které trochu vybočují z oné lovecraftovské klasiky. Není to nejlepší díl série a zajímavost povídek je kolísavá, přesto kniha mnoho fanoušků hororu jistě potěší.

Vydal: Laser; 2023
Překlad: Milan Žáček
Obálka: Gregory Nemec
Vazba: pevná
Počet stran: 344
Cena: 599 Kč