Robert Holdstock: Avilion

Les může být krásný, tichý, živoucí nebo třeba uklidňující. Ale stejně tak by mohl působit opačně. Být strašidelný, těžce prostupný, plný mlhy a tajemných přízraků. V lese je otisknuta i naše historie. Nejlépe to uvidíte v Ryhopském lese. Račte vstoupit.

Steven Huxley žije se svou ženou Guiwenneth v ruinách staré vesnice uvnitř Ryhopského lesa. Tedy v magickém území, ve kterém se zhmotňují mytága. Však i Guiwenneth je mytágo. Jejich dvě děti Jack a Yssobel jsou míšenci. Obě jsou zvídavé a jednoho dne své rodiče opustí. Jack se vydává do otcova světa – tedy do toho „našeho“. Yssobel jde ve stopách svého strýce Christiana hlouběji do lesa až k bájné zemi Avilion. Její bratr však po nějaké době cítí, že ji musí najít. A tak se vydává za ní.

Poslední díl série Les mytág paradoxně navazuje na první knihu, protože sleduje osudy potomků George Huxleyho z úvodního románu. Atmosférou a náladou skutečně působí, že se tu něco uzavírá. Čtenář, který bude Avilion číst skutečně jako poslední knihu ságy, to tak může vnímat. Les už totiž dobře zná a je seznámen s jeho zákonitostmi. Atmosféra ho ihned vtáhne a bude si připadat, jako když se vrací domů. Vše zůstalo při starém. To je i trochu škoda, protože tu na něj nečeká žádné překvapení ani skutečně strhující moment. Avilion vzbuzuje nostalgický dojem, což ale není špatně, pokud máte předchozí knihy rádi.

Pokud se k vám Avilion dostane jako první ze série (zvlášť když vychází v novém vydání), bude váš zážitek silnější, protože teprve okusíte kouzlo Ryhopského lesa, dozvíte se, co jsou mytága a co je zač Huxleyho rodina. Zpočátku však můžete být trochu zmateni, protože autor nic nevysvětluje. Avilion navíc působí dost poeticky a jeho lyrická stránka je snad silnější než ta dějová.

Les mytág patří k nejlepším a nejoriginálnějším fantasy sériím vůbec. Robert Holdstock za román Les mytág získal cenu Britské asociace SF i World Fantasy Award. Avilion není právě nejlepším dílem celého cyklu. Autor zde jen zopakoval osvědčený postup a kniha tak ničím nepřekvapí. Nicméně stále platí, že je to příběh z Ryhopského lesa a ty jsou všechny magické a osobité.

Pro fanouška série je Avilion povinností a milou návštěvou již známých a oblíbených míst. Les mytág je uzavřen a my jen můžeme Robertu Holdstockovi děkovat, že nás vzal na ty krásné výlety do lesa, kde legendy stále žijí. Možná až půjdete na houby, vzpomenete si na to. Třeba i nějaké mytágo potkáte.

Vydalo: Argo, 2023
Překlad: Petr Kotrle
Ilustrace: Jan Dřevíkovský
Vazba: vázaná
Počet stran: 312
Cena: 498 Kč