Petra Štarková: Morituri te maturitas

Autorka povídkové sbírky Morituri te maturitas Petra Štarková na necelých sto stránkách prezentuje své povídky a také básně.

Pětici povídek načne zajímavý název Akta Y, pod kterým se skrývají tři kratší příběhy, které dohromady tvoří parodii na známý sci-fi seriál Akta X. Pokud máte rádi Muldera se Scullyovou, jistě vás tyhle příběhy pobaví. Větší ambice však nemají.

Ani druhá povídka Dračí dieta neoplývá délkou a i zde hraje hlavní roli humor. Tentokrát se jedná o komediální vyprávění, které ale není pro děti. V království totiž hledají vhodnou princeznu pro draka. Jenže ten chce pannu a tu je problém najít.

Svět 2060 je rozdělen na tři kapitoly neboli tři krátké příběhy, které však spolu souvisí. Jak značí název, podíváte se do budoucnosti. Ve vtipném sci-fi si rodina pořizuje klon otce, tedy hlavy rodiny. Postupně chtějí klon využít na literární činnost, což se ale nedaří, a tak vznikají vtipné situace. Co je však horší, jednou klon zapomenou vypnout a hrozí jeho přehřátí. Příběhy rodiny působí jak předloha k pomyslnému sci-fi sitcomu a já bych se na takový s chutí podíval.

Co rozhodně překvapí, je čtvrtá povídka Černá volha, která docela změní ráz této sbírky. Už tu nenajdete humor, ale vážný dramatický příběh z období normalizace. Hlavními hrdiny jsou dospívající puberťáci, kteří zažívají různá dobrodružství. Při jednom takovém však zahlédnou tajemnou černou volhu. Bojí se jí, protože když někam přijede, prý se ztrácejí lidé. Povídka má tentokrát delší rozsah a autorka stihne odvyprávět velmi poutavý příběh, v němž má co říci.

Kniha obsahuje i dvě básně a ty ukazují autorku v trochu jiném světle. Nejsou vůbec špatné, na druhou stranu v paměti nijak neutkví a slouží jen jako zpestření sbírky.

Závěr patří titulní povídce, tedy Morituri te maturitas, která se zase vrací k humoristickému pojetí knihy. Jedná se o komediální fantasy ze školního prostředí. Hlavní hrdinka Ischia se učí na samotnou smrtku a zrovna má před sebou maturitu. Jak obstojí a zda se stane skutečně „smrťákem“, se dozvíte v příběhu.

Petra Štarková má dlouhý profesní i spisovatelský životopis, protože je velmi aktivní. Prosadila se jako autorka knih pro děti (např. Můj brácha Tornádo či Pravidla skutečných ninjů). Její druhá tvář však tíhne k fantastice, a tak má na kontě i fantasy sbírku Odkaz zpovědníka z Loudunu nebo sci-fi sbírku Seif. Je držitelkou čtyř cen Zlatá stuha.

Morituri te maturitas je příjemná a humorná sbírka povídek, která dokáže čtenáři zlepšit náladu. Vyšla pouze jako e-kniha, což ale vůbec nevadí. Povídky zde obsažené oscilují mezi velmi kvalitním a vážným dílem Černá volha a s prominutím „blbinkou“ Akta Y, dílkem jen pro zasmání.

Před každým příběhem naleznete i krátké představení povídky od samotné autorky, což působí velmi příjemně. Nečekejte vyloženě strhující příběhy kandidující na dílo století, ale pokud se chcete dobře pobavit a zlepšit náladu, pak s Morituri te maturitas budete nejspíš velmi spokojeni.

Vydala: Petra Štarková, 2022
Formát: pdf, epub, mobi
Počet stran: 97
Cena: 179 Kč (na Palmknihy.cz)