Brian Evenson: Píseň, kterou se objasňuje svět

Brian Evenson je originální autor, ale na čtenáře zapůsobí především jeho osobitost. Tu si do sytosti užijí v nové povídkové sbírce Píseň, kterou se objasňuje svět.

Před čtyřmi lety vyšla Evensonova povídková sbírka Doupě a Zhroucení koně. Tehdy autor čtenáře nadchnul netradiční fantazií a invencí jednotlivých příběhů. Je to poměrně pestrá sbírka povídek, jež nastavila laťku velmi vysoko. Oproti předchozí knize působí Píseň, kterou se objasňuje svět o něco stmelenějším dojmem, a i když sbírka obsahuje celých dvaadvacet povídek, mají podobnou atmosféru a jsou značně psychologické.

Taková je například povídka Mrtvě narozený, ve které má muž dva terapeuty. Denního a nočního. Znají se navzájem, anebo jde dokonce o jednu a tutéž osobu? Povídka představuje psychologický děs, kdy se budete cítit zmateně jako hlavní hrdina. Každý dialog v povídce vyvolává nejistotu a nese s sebou plíživou temnotu. Dějově příběh bohatý příliš není. Ostatně je i poměrně krátký (většina příběhů v knize má lehce nad deset stran), ale dokáže navodit obskurní atmosféru.

Psychologický a zároveň velmi emotivní je titulní příběh o otci, kterému se ztratila dcera. Cítí strach o dítě, ale také z toho, zda ji on sám něco neudělal. Znovu autor nic neříká jasně, nevysvětluje, jen probouzí zvědavost, pocity a podněcuje k zamyšlení. Píseň, kterou se objasňuje svět není skvělá povídka. Je hrozně smutná.

Na klasičtěji hororovou notu hraje povídka Sestry. Její nevýhodou je skutečnost, že pointu patrně odhalíte poměrně dost brzo, ale zpracování je neotřelé. Podivná rodina se přistěhovala do nového bydliště a chce zapadnout mezi ostatní. Vhodný by mohl být svátek Halloween, který je jim blízký. Možná to ale celé špatně chápou.

Nechybí ani trocha sci-fi hororu v podobě příběhu Šmouha (většina povídek má jednoslovný název), která čtenáře přivádí do jediného místa – do vesmírné lodi – a sleduje osud jediného astronauta. Ten ale stále vidí podivnou šmouhu. Chce ji lépe vidět, ale poškodí zařízení, které ho udržuje naživu.

Povídka Pán kádí by pak mohla být (a já myslím, že i je) pomyslným pokračováním Šmouhy. Protože se opět odehrává na vesmírné lodi, kde se jeden člen posádky snaží přijít na to, co způsobilo neštěstí na lodi. Vyústění je vcelku překvapivé a já jen prozradím, že odkazuje na jednoho slavného hororového autora.

Sbírka obsahuje i pár miniatur. Jedna z nich ale opravdu překvapí. Jmenuje se Citlivý obsah a prakticky vás varuje před vším, co by se vás mohlo dotknout nebo vás rozrušit. Je to vztyčený prst, který byste neměli brát na lehkou váhu. I když je to vlastně jedna dlouhá anekdota.

Brian Evenson v knize exhibuje svou neuchopitelností, jedinečností a podivínstvím. I když se jedná o velmi netypické dílo a svým způsobem nese i znaky avantgardy, je povětšinou srozumitelné a vypovídá o věcech, které známe z běžného života. I proto je vcelku snadné se začíst a příběhy ocenit.

Brianu Evensonovi u nás zatím vyšly dvě knihy. První ze světa počítačové hry Dead Space, a sice Dead Space: Mučedník. Napsal ji pod pseudonymem B. K. Evenson, kterého považuje za své neidentické dvojče. Přispěl i příběhem do série Halo (opět PC hra) nebo Vetřelec. Spolupracoval například i se zpěvákem a režisérem Robem Zombiem. Jeho povídkovou sbírku Doupě a Zhroucení koně vydalo nakladatelství Gnóm v roce 2019.

Píseň, kterou se objasňuje svět je nejen literárně zajímavá kniha, ale potěší i vizuálně. To především díky skvělé obálce a vnitřním ilustracím od Václava Šlajcha. Nakladatelství Gnóm ji vydalo dokonce ve dvou verzích – standardní a limitované (s pevnou vazbou, podpisem autora a alternativní obálkou).

První kniha z nové hororové edice Horla je velmi osobitou sbírkou temných povídek, které se povětšinou točí okolo lidské psychologie a nitra člověka. Brian Evenson má spoustu nápadů, a pokud vám jen trochu sedne jeho styl psaní, budete se dobře bavit. Nejsou to ale jednoduché povídky a v žádném případě klasické horory. Spíš podivné znepokojivé příběhy o lidech.

Minulá sbírka Doupě a Zhroucení koně byla podle mě možná o chloupek lepší, ale Píseň, kterou se objasňuje svět i tak ukazuje, že temná literatura má hloubku a velkou kvalitu. Brian Evenson je soupeřem jen sám sobě, jeho styl je totiž naprosto osobitý.

Ukázka

Vydal: Gnóm; 2023
Překlad: Jakub Němeček
Vazba: brožovaná
Počet stran: 268
Cena: 320 Kč