Nikol Wolfová: Ti předurčení 3

Představte si jaro, léto, podzim a zimu. Co když to nejsou jen roční období, ale živoucími bytosti? Jak by to celé vlastně fungovalo? To se můžete dozvědět ve fantasy sérii Ti předurčení.

Je možná škoda, že každý díl ságy nemá podtitul, ale pouze číselné označení. Třetí kniha je doposud nejdelší a příběh pokračuje tam, kde v druhém díle skončil. Čtenáři tedy nastupují do rozjetého vlaku, a pokud nečetli předchozí knihy, patrně budou velmi tápat.

Slovanská fantasy čerpá z našich starých pověstí a vypráví o životě dívky, ze které se stalo Jaro. Nyní už není nováček a v tom, co dělá, se zlepšuje, přesto se rozpory mezi ní a ostatními bytostmi nedaří odstranit. Jde o nepochopení? Nebo něco jiného? Právě vztah Jara a Léta je zde řešený nejvíc.

V druhé dějové lince (jak se střídají kapitoly, tak se prohazují i obě dějové linky) čtenář sleduje příběh Tiši a její vesnice. Ta měla být v bezpečí, protože to zajišťoval královský dekret. Jenže král Raud zemřel a nová královna se ho rozhodně nehodlá držet. Vesnice se tak ocitá v nebezpečí a čeká ji střet, který bude i soubojem pohanského světa s tím křesťanským.

recenzi na první dva díly jsem psal, že v příběhu chybí výraznější nepřítel, zde ovšem již je. Nebo je spíš jasnější a celkově je třetí díl daleko „závažnější“. Jaro se vyvinula, je zkušenější, ale to i ostatní. Zejména postava Zimy velmi překvapí a přinese situace, které celý děj poněkud zdramatizují. Dočkáte se i překvapivých činů.

Oproti předchozím dílům jde znát takřka ve všem posun vpřed. Autorka se vypsala, a to nejen po stylistické stránce, ale v oblasti i dramaturgie příběhu. Ti předurčení 3 jsou celkově dospělejší (to se projevuje i ve slovníku některých postav), a pokud minulé knihy místy působily spíš jak pohádka bez pořádného nebezpečí, zde to již neplatí. Přesto série patrně nikdy nebude patřit mezi temnější fantasy. Spíš je nyní uvěřitelnější.

Ač je třetí kniha prakticky ve všem povedenější, pořád má menší mouchy v podobě určitě nepřehlednosti, kdy si člověk není úplně jistý, proč se některé události staly. Obálka zůstala stejná jako u předešlých knih. Autorka nejspíš chtěla zachovat stejnou vizuální podobu všech dílů, ale fantasy s obalem složeným pouze z barevných pruhů působí prostě chudě. Kniha má ovšem kvalitní redakci i korektury.

Nikol Wolfová je nejenom autorkou série Ti předurčení a knihy Seznamte se: Válka, ale také zakladatelkou nového nakladatelství Brk, které velice sympaticky rozjíždí svou činnost a zaměřuje se na mladé české autory.

Nikol Wolfové se povedlo většinu aspektů série značně vylepšit. Kniha je příjemně vyprávěná, nabídne něco z mýtů a legend, ale také klasickou fantasy. Třetí díl je akčnější, ale zároveň psychologicky propracovanější. Jaro je dobře napsaná hlavní hrdinka, na které vám bude záležet. Musíte ale počítat s tím, že ani třetí knihou příběh nekončí.

Vydalo: Nakladatelství BRK, 2023
Vazba: brožovaná
Počet stran: 214
Cena: 275 Kč