Lynette Noniová: Zrádci krve (Ranhojička 3)

Závěrečný díl Ranhojičky začíná tam, kde začal i první, v Zalindově. Ve strašlivém vězení, ze kterého se nedá uniknout. Kivě se to ale podařilo, jenže kvůli zradě je zpět v ještě horší pozici, než byla dříve. Je závislá na Andělském prachu a nemá vůli žít dál. Svými rozhodnutími a důvěřivostí k nesprávným osobám ohrozila všechny, na kom jí záleží.

Kiva pochází z rodu Corentinů, který spolu s Vallentisy kdysi vládl wenderallskému království. V obou rodech se dědí magická nadání a po dávném rozkolu bohužel i dlouhotrvající spor o trůn a korunu. Zatímco Vallentisové jsou rodem vládnoucím, Corentinům zbyla rebélie. Jak historické události skutečně proběhly a jak k rozkolu kdysi spřátelených rodů došlo, dnes už sotva kdo tuší. Po moci však touží zástupci obou. Rebélie dlouho dřímala, neměla v čele žádného Corentina.

Po tragických událostech, kdy byla Kivina rodina v utajení objevena, se vůdcem vzbouřenců stala Kivina matka, které se podařilo před vojáky uprchnout. Dvě starší děti Zuleeku a Torella se jí podařilo vzít sebou, ale Kiva s otcem skončila v Zalindově. Pro Kivina otce se vězení stalo osudným a práce ranhojičky připadla jí. Tam se také setkala s princem a dědicem trůnu Jarenem Vallentisem, se kterým se jí podařilo ze Zalindova uprchnout. Na svou rodinu však nezapomněla a znovu se s ní, po deseti letech živoření ve vězení, setkala. Jenže její sestra Zuleeka využila Kivu jako prostředek k uchvácení trůnu a Jaren byl připraven o svou moc a dědické právo. Kiva skončila opět v Zalindově.

Je závislá na droze, kterou ji strážci během přepravy do vězení dopovali, a vůbec netuší, co se s jejími blízkými stalo. Smrt má Kiva nadosah, ale i v Zalindově se najde někdo, kdo ji zemřít nenechá. Zatímco zápasí o přežití, s jejím osudem si má v plánu pohrát další mocichtivý panovník. V ohrožení je nejen království Evalon, ale rovnou celý Wenderall.

V Austrálii patří spisovatelka Lynette Noniová k nejprodávanějším autorkám knih pro mládež. Doposud napsala tři knižní série a nejnovější vydanou knihou je právě třetí díl Ranhojičky.

V závěrečném dílu se znovu ukážou postavy známé z předchozích dvou knih, ale i nové, které se představí v rámci putování po celém Wenderallu. Hlavní postavou je stále Kiva, která není silnou hrdinkou, stále s ní zmítá smutek. Jaren, ač měl v předchozích knihách dost prostoru, je v poslední hodně upozaděn. Sympatického Cala je opět všude plno, až se zdá romantický vztah mezi Kivou a Jarenem minulostí. Postavy, od nichž bychom to podle minulých událostí ani nečekali, získávají důležitější úlohu.

V prvním románu Královna rebelů se autorka soustředila pouze na věznici Zalindov, ve Zlaté kleci se čtenáři podívali do hlavního města království Evalon Valencie a jeho blízkého okolí. Ve Zrádcích krve se děj odehrává v rozličných koutech celého světadílu, kam jsou postavy nuceny se vydat. Vše spěje k velkému finále a příběh je opravdu úplně ukončený.

Zrádci krve jsou sice čtivá kniha, ale opakují se tu pořád stejné nešvary jako v předchozích dílech. Obsahuje nedomyšlené zápletky, překotná rozuzlení, nelogičnosti nebo najednou se objevující artefakty, které všechno dokážou obrátit naruby. Také ztotožnit se s Kivou mi dalo velkou práci. Místo aby s životními zkušenostmi rostla a charakterově se vyvíjela, hrdinka ustrnula na místě. 

I tak věřím, že si trilogie Ranhojička najde spoustu nadšených čtenářů.

Vydal: Fragment, 2023
Překlad: Pavla Kubešová
Vazba: vázaná
464 stran / 469 Kč